F. González povede socialisty do voleb


[*] Jedině "Felipe" se prý může pokusit zvrátit předpokládané vítězství španělské pravicové opozice

[*] Ve funkci premiéra od roku 1982

Po třinácti letech v čele španělské vlády byl Felipe González svou socialistickou stranou (PSOE) znovu pověřen, aby ji vedl do parlamentních voleb, jež budou v březnu. Vedoucí představitelé této strany se jednomyslně shodli na tom, že "Felipe", jak mu říká španělská veřejnost, je jediným možným lídrem. Ještě před několika týdny se uvažovalo o tom, že by jeho úlohu mohl převzít ministr zahraničí Javier Solana, ten se však mezitím stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance, a tím prakticky odešel ze španělské politické scény.

Jediným oponentem proti tomuto rozhodnutí byl sám González, který argumentoval tím, že po tolika letech je nanejvýš nutná změna a že skandály poslední doby, především ty korupčního rázu, poškodily obraz současné vlády, a tím i jejího předsedy. Potíž je ovšem v tom, že socialisická strana nemá ve svém středu politika Gonzálezova formátu a že on jediný je schopen postavit se vůdci Lidové strany Aznarovi alespoň s určitou nadějí na úspěch.

Ten ovšem socialistické straně předvídá ve Španělsku málokdo, naopak všechny sondáže veřejného mínění soudí, že příštím premiérem bude José Maria Aznar a že současný ministerský předseda a generální tajemník španělských socialistů od roku 1974 skončí tentokrát v poli poražených. Přijetím úlohy lídra pak González udělal snad nejriskantnější krok své dlouhé a velice úspěšné politické kariéry. K jejím hlavním aktivům patří bez jakékoli pochybnosti vstup Španělska do bruselské organizace v roce 1986 a rychlé přibližování kritériím Evropské unie, které vyvrcholilo úspěšným předsednictvím právě ve druhém pololetí 1995.

Španělská veřejnost ovšem sčítá i zápory Gonzálezova pobytu v paláci Moncaldo (sídlo předsedy vlády), které v jejích očích v současné době převažují. Je to řada korupčních skandálů, které postupně vycházejí na světlo, nepravosti při potlačování akcí baskických separatistů a v neposlední řadě i ekonomické problémy. Přes řadu nesporných hospodářských úspěchů se totiž Španělsko stále nemůže vypořádat s vysokou nezaměstnaností, která je v Evropské unii nejvyšší a postihuje více než 20 procent aktivního obyvatelstva. Proto se od Gonzáleze odvrátili i jeho katalánští spojenci, což zapříčinilo vypsání předčasných voleb.

V nich má nejvyšší čáku na vítězství pravicová opozice, která již po řadu měsíců vede vlastně předvolební kampaň zaměřenou především na kritiku současné vlády. Ale ani v případě, že prognózy o výsledku voleb se naplní, nehodlá González odejít ze španělské politické scény. Opustí sice palác Moncaldo, chce však i nadále zůstat generálním tajemníkem socialistické strany a pokusit se vrátit jí ztracenou pozici.

FRANTIŠEK ŠULC

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist