Bankéři by se měli vyznat v umění
Uplynul rok od doby, kdy jsme čtenáře zajímající se o problematiku trhu s uměním informovali o tom, že specializovaný měsíčník Starožitnosti a užité umění změnil vydavatele a částečně i koncepci.
Časopis vydává společnost Starožitnost, která vyšla z původní koncepce, ale klade větší důraz na problematiku trhu s uměním a starožitnostmi. Noví vydavatelé vyvinuli nemalé úsilí s cílem získat pro časopis kvalitní spolupracovníky. Snaha nevyšla naprázdno: od ledna letošního roku spolupracuje redakce Starožitností a užitého umění s pracovníky muzeí a galerií z Čech a Moravy, s pracovníky Státního ústavu památkové péče a dalšími odborníky. Z jejich řad a také z řad obchodníků se starožitnostmi byli vybráni členové redakční rady, která práci časopisu zaštiťuje svou autoritou a podílí se na tvorbě jeho koncepce.
Rozsah časopisu se podařilo rozšířit z 24 na 32 strany. Jak pro milovníky a sběratele umění, tak pro odborné pracovníky je časopis zajímavý seriálovými články. Pozoruhodná je například série příspěvků o špercích od Aleny Křížové z Moravské galerie v Brně. Mimořádným projektem, uskutečňovaným díky pochopení ředitelky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Heleny Königsmarkové, je seriál článků, v nichž by se postupně měla soustředit pozornost na všechny součásti sbírek tohoto muzea včetně depozitářů. Přínosný je i seriál z dějin uměleckých řemesel, který pro časopis připravuje Karel Holešovský z Moravské galerie v Brně. Jak nás informoval ředitel společnosti Starožitnost Josef Bubeníček, chtěli by tvůrci časopisu těmito seriály mimo jiné nahradit nedostatek učebních textů pro školu starožitníků a výhledově vydat sebrané články jako učební texty.
Pracovníci Státního ústavu památkové péče seznamují čtenáře s nově otevřenými expozicemi na hradech a zámcích. Starožitníkům je určena rubrika nazvaná Umělci na našich aukcích, která přibližuje osobnosti a dílo jednotlivých významných tvůrců, s nimiž se můžeme setkat na domácím trhu s uměním. Přínosné je například zpracování výrazných postav ze skupiny Mařákovců, o jejichž dílo je na trhu velký zájem.
Předplatitelé dostávají zároveň s časopisem bezplatně katalogy aukční galerie Antikva Nova Praga, jež pořádá pět aukcí starožitností a uměleckých předmětů do roka.
Podle názoru J. Bubeníčka může být časopis přínosný nejen pro čtenáře, pro které je práce se starožitnostmi a uměleckými předměty profesionální záležitostí, a pro sběratele a milovníky umění, ale i pro pracovníky bank, kterým se umělecké předměty dostávají do rukou ve formě zástavy za bankovní úvěry. "Kdyby se banky nespoléhaly pouze na odborné posudky a prostřednictvím časopisu Starožitnosti a užité umění se snažily získat určité minimum znalostí o starožitnostech a uměleckých předmětech, nemohlo by docházet k různým podvodům se zkreslováním hodnoty starožitných předmětů a uměleckých děl, nabízených do zástavy," soudí J. Bubeníček.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist