Lanex investuje do modernizace


BOLATICE (ČTK) - Akciová společnost Lanex Bolatice, která loni zaznamenala rekordní nárůst tržeb a zisku, nevyplatí dividendy. Z čistého zisku 26,112 miliónu korun bude asi 18 miliónů vyčleněno k financování rozvoje společnosti. Valná hromada dále po povinných přídělech do sociálního a rezervního fondu vyčlenila šest miliónů korun pro založení dividendového fondu.

Tím byla vytvořena podmínka pro výplatu dividend v příštím období, uvedl ředitel společnosti Rudolf Gregořica, který v budoucnosti nevyloučil zajímavou dividendovou politiku firmy. Bolatický výrobce lan a velkoobjemových vaků v roce 1995 utržil 436,7 miliónu korun, zatímco v letošním roce by tento objem měl vzrůst na 490 miliónů korun. Zisk po zdanění by měl činit 29 až 30 miliónů korun.

Dalším krokem k posílení konkurenceschopnosti Lanexu Bolatice je práce na systému řízení. Jak R. Gregořica řekl, firma zaměstnávající 584 pracovníků nyní zavádí druhou etapu integrovaného systému řízení na bázi výpočetní techniky.

Akcie Lanexu se nyní prodávají na pražské burze za 530 korun. Jejich cenu R. Gregořica nepovažuje za odpovídající skutečnému potenciálu firmy. Poměrně nízká likvidita akcií je dána majoritním vlivem s. r. o. Conrop Kravaře, která drží v současnosti podíl přes 65 procent.