JIŽNÍ KOREA

Tvrdé rozsudky nad bývalou elitou země


[*] Zároveň s exprezidenty odsouzeni i šéfové Samsungu a Daewoo

V jihokorejském Soulu byli včera odsouzeni prezident Čon Du-hwan k trestu smrti a jeho nástupce Ro Tche-u k 22,5 roku vězení za to, že v roce 1979 protizákonně uchvátili moc a dopustili se trestných činů velezrady a úplatkářství.

Soudní líčení se uskutečnilo na podnět současného nejvyššího představitele země Kim Jong-sama, který tím chtěl jasně dát najevo, že se distancuje od praktik a zvyků minulosti a že Jižní Korea postoupila na cestě k modernímu demokratickému státu. Jakkoli se předpokládá, že odsouzení politikové budou nakonec omilostněni, samotná ztráta "tváře", veřejné pohanění je v podmínkách této stále především konfuciánské společnosti trestem velmi drastickým.

Proces lze považovat za symbolickou tečku nejen za krvavým převratem v roce 1979, ale i za drastickým potlačením studentských nepokojů, které vybuchly o rok později v Kwangdžu a dalších jihokorejských městech.

V rámci přelíčení s bývalými hlavami státu a třinácti generály byli za korupci odsouzeni i dříve prakticky všemocní prezidenti dvou největších jihokorejských průmyslových konglomerátů - koncernů Samsung a Daewoo Li Kun-he a Kim Wu-čong.

Jak se prokázalo, tito dva muži, stejně jako sedm dalších obžalovaných průmyslových magnátů, odvedli vládním činitelům a stranám úplatky ve výši přesahující v přepočtu půl miliardy amerických dolarů. Šéf Samsungu sice vyvázl podmíněným trestem, předseda představenstva společnosti Daewoo by však měl jít na dva roky do vězení. Podle agentury Reuter by to koncern Daewoo těžce poškodilo, protože Kim Wu-čong je považován za samovládce ve své firmě, a byla by dokonce ohrožena i současná expanze společnosti do východní Evropy.

Ačkoli již bylo oznámeno, že se Kim odvolá a podle mnoha předpovědí bude nový trest také jen podmíněný, mezi čelnými obchodníky vyvolal rozsudek velký šok.

Soulský proces má značný význam nejen pro samu Jižní Koreu, ale i pro řadu více či méně autoritářských režimů na Dálném východě, kde korupce má své tisícileté tradice a dosud není jednoznačně považována za čin odporující morálce.

JAROSLAV HÖFER

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist