Americký prezident Donald Trump označil 2. duben za „Den osvobození“ pro USA. V odpoledních hodinách Washington skutečně vyhlásí reciproční cla na dovoz zboží do USA. Pro Evropu a její klíčové obchodní partnery tak skončí éra relativní jistoty a předvídatelného vývoje – a nastoupí hustá mlha nejistoty. Jenže i v mlze je potřeba plánovat.

Na základě dosud oznámených kroků, struktury české ekonomiky a její citlivosti na vnější šoky je jasné, že růst HDP nad 2 % letos udržíme jen stěží. Cla na dovoz aut z EU, spolu s již platnými cly na ocel a hliník, snižují náš odhad růstu na 1,6 % pro rok 2025 a na 2 % pro rok 2026 – oproti původním 2,1 % a 2,4 %. Vzpruhu dodá hlavně spotřeba domácností.

Naopak investice firem zatíží atmosféra nejistoty. Podniky budou opatrnější. Motivací pro investice bude především nutnost: udržet krok s technologickým vývojem a vyrovnat se s nedostatkem pracovní síly. Přehřátý trh práce totiž stále zůstává realitou. Růst zásob ve snaze předzásobit se před zavedením cel může krátkodobě zvednout aktivitu v průmyslu, ale nepředstavuje udržitelný růstový impulz.

Zahraniční poptávka, která v minulých letech pomáhala vytáhnout českou ekonomiku z útlumu, tentokrát nebude oporou – právě naopak. Vývozci budou pod tlakem hledat nové trhy mimo USA a diverzifikovat v rámci EU. Nejvíce zasažen bude automobilový průmysl, který tvoří páteř českého exportu a je úzce provázán s německým protějškem.

Rozvolnění dluhové brzdy v Německu a plánované výdaje na infrastrukturu a obranu v Evropě sice mohou přinést určitý impulz, ale spíš v řádu desetin procentních bodů ročně – a to až v dalších letech. Na masivní růstový efekt typu „šrotovného“ z roku 2009 tentokrát nedojde. Přislíbená rozpočtová bazuka v Evropě silnou a bezprostřední akceleraci růstu nepřinese. Výdaje se rozloží v čase a zamíří do oblastí, které nejsou s českým průmyslem tak těsně provázané.

Takže ano – 2. duben může být pro USA Dnem osvobození. Pro Evropu ale bude připomínkou, jak křehká a navzájem propojená je globální ekonomika. A pro Česko? Dnem, kdy se ekonomický výhled posouvá směrem k nižší trajektorii růstu, vyšší opatrnosti a delší době potřebné pro návrat k předkrizové výkonnosti.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist