Jordánsko - náš perspektivní partner
[*] České firmy mohou využít říjnové návštěvy korunního prince v Praze
K návštěvě jordánského korunního prince Hassana bin Tallála v Praze pořádá Česko-arabská obchodní komora (ČAOK) 30. října seminář s ekonomickým doprovodem následníka trůnu. Uskuteční se i pracovní oběd představitelů ČAOK s korunním princem věnovaný možnostem hospodářské spolupráce s touto arabskou zemí.
Jordánské hášimovské království je se svými takřka pěti milióny obyvatel (včetně přistěhovalců) arabskou zemí menšího typu se střední úrovní důchodů dosahující 1120 dolarů (USD) na hlavu (1994). Přes problémy způsobené demografickými hospodářskými důsledky války v Zálivu se Jordánsku podařilo udržet stabilní přírůstek hrubého domácího produktu.
Úspěchy jordánského hospodářství lze do velké míry přičítat prosazování komplexního reformního programu jordánské vlády směřujícího od počátku roku 1989 k řešení strukturálních problémů ekonomiky, snížení zahraniční zadluženosti a podpoře soukromého sektoru. Program makroekonomické vyrovnanosti a strukturálních reforem byl intenzívně prosazován od roku 1992 a dále upřesněn počátkem roku 1994. Pozitivní byl rovněž počáteční vývoj blízkovýchodního mírového procesu, jenž za minulé izraelské administrativy vedl v říjnu 1994 k podepsání smlouvy mezi Jordánskem a Izraelem o ukončení válečného konfliktu. Symbolickým oceněním jordánské politické a hospodářské pozice bylo v říjnu 1995 konání ekonomického summitu Blízkého východu a severní Afriky právě v jordánském hlavním městě Ammánu.
Největším jordánským věřitelem je Japonsko následováno mezinárodními finančními institucemi. V druhé polovině roku 1995 poskytlo Německo půjčku ve výši 35 miliónů marek (DEM) na zemědělské projekty a Světová banka 80 miliónů USD na podporu hospodářské reformy. K podpoře zahraničních investic byl koncem roku 1995 přijat nový zákon (Investment Promotion Law).
Hlavními položkami vývozu jsou fosfáty, potaš, hnojiva a farmaceutické výrobky. Jordánský vývoz směřoval zejména do Indie, Iráku a Saúdské Arábie. V dovozu dominují strojní a dopravní zařízení, ropa, železo a ocel. Hlavními dovozci jsou Irák, Spojené státy, Německo a Itálie. Hlavními přírodními zdroji Jordánska jsou fosfáty a potaš. Těžba a zpracování fosfátů patří k dominantní průmyslové aktivitě země. Zemědělská produkce je limitována nedostatkem vody, nicméně řada projektů tuto situaci řeší. Významným sektorem jordánského hospodářství je rovněž turistika. K hlavním turistickým atrakcím patří proslulá Petra, Mrtvé moře, římské památky v Džeraši a pláže Akabského zálivu.
Jordánsko má řadu předností pro rozvoj obchodní aktivity. Kromě celkové stability a rovněž pro Evropany velmi výhodným klimatickým podmínkám Jordánsko disponuje velmi dobrou dopravní infrastrukturou. Ammán má velké a moderní letiště, od syrských hranic k přístavu Akaba vede nedávno dokončená dálnice, k iráckým hranicím lze dojet po široké, dobře udržované dálniční silnici. V Ammánu, oplývajícím množstvím moderních hotelů s výbornou úrovní služeb, působí osm domácích a sedm zahraničních obchodních bank. Rovněž běžné zásobování obchodní sítě je na vysoké úrovni. Z Ammánu lze rozvinout obchodní aktivity nejen vůči jordánskému trhu, ale i směrem do sousedních zemí.
EDUARD GOMBÁR,
viceprezident Česko-arabské obchodní komory
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist