"Zázrak" pro tuzemský kapitálový trh
[*] Mušketýři ve světě financí
[*] Burzovní systémy tuzemské provenience
[*] Od obchodní agendy po správu depozitáře
Tři mušketýři byli, jak známo, čtyři. Firma Soft Case, s. r. o., sice pravidlo, že "všechno je ve skutečnosti jinak", zachovává stejně jako Alexander Dumas, ale po svém. V jejím podání jsou tři mušketýři pouze dva - Athos a Porthos. Alespoň prozatím. A na rozdíl od románových hrdinů její protagonisté nenosí kordy a intriky kardinála Richelieu je nechávají zcela chladnými. Zato ve světě financí jsou jako doma. Přesněji řečeno - oni zde jsou doma. Athos spolu s Porthosem představují softwarové produkty určené pro hodnocení cenných papírů a správu portfolia. Spolu s dalšími systémy tvoří vzájemně propojený celek, který je na našem trhu unikátní a slouží prakticky ke všem operacím používaným při obchodování s cennými papíry.
"Přicházíme za zákazníkem s nabídkou jediné platformy," řekl ředitel společnosti Soft Case ing. Jan Kracík. "Nabízíme jediný balík vzájemně propojitelných a kompatibilních produktů schopných komplexně pokrýt veškeré transakce na tuzemském kapitálovém trhu. Ostatně jsme také jednou z firem, jejíž produkty svým klientům a makléřům Burza cenných papírů Praha doporučuje."
V domácím provedení
Jeden produkt, jeden zákazník - to je motto, které vyznává většina počítačových firem, které mají ve svém programu softwarové aplikace a dodávky "na klíč". Jenže kapitálový trh je přece jen něco jiného než podnikové účetnictví, logistika, či výrobní tok. Má svá specifika, své zvláštnosti. A to nejen ve srovnání s programy určenými pro hospodářskou sféru; s cennými papíry se obchoduje jak na burze, tak v RM-S, a navíc jsou zde některé odlišnosti, které mechanismus běžný na západních burzách nezná. Jinými slovy řečeno softwarové aplikace, které vycházejí z produkce i renomovaných zahraničních firem, se nedají převzít - nemluvě o cenových relacích těchto produktů. "Vycházeli jsme z poznatků získaných na kapitálovém trhu ve Francii a Švýcarsku," řekl Jan Kracík. "Vše ostatní je výsledek našeho vývoje. Spoustu věcí jsme se museli naučit, vyzkoušet si je. Původně jsme se vlastně chtěli soustředit na produkty, které by se vztahovaly k expertním analýzám. Jenže po těchto věcech byla minimální poptávka. Na druhé straně banky či pojišťovny sháněly základní software pro svou potřebu. A tak jsme se zaměřili na finanční sféru. Dnes patří k našim zákazníkům více než dvanáct bankovních domů, celá řada brokerských firem a mezi referencemi lze nalézt i ministerstvo hospodářství, obrany a další instituce..
Jednotná databáze
K jakékoliv rozumné činnosti potřebuje člověk informace. Jejich využitelná hodnota závisí na přesnosti a možnosti správného vyhodnocení v reálném čase. Být takříkajíc "neustále v obraze" je základním předpokladem úspěšného obchodování na burze. Jenže orientace v nepřetržitém informačním toku není snadná. Pokles či zvýšení kursu akcií jsou vlastně jen výsledkem procesů, které se odehrály nebo odehrávají na jiném místě a v jiném čase. Signály, z nichž se tento pohyb dá vytušit, přitom v mnohých případech zůstávají skryty v základním informačním balíku jednotlivých subjektů. Situaci navíc komplikuje i to, že jak na burze, tak v RM-S platí trochu odlišná pravidla a vnitřní mechanismy. Podstata softwaru firmy Soft Case spočívá v tom, že poskytuje nástroje pro jednotnou databázi, shromažďuje všechna potřebná data na jednom místě a v jednom formátu na základě potřeb a podmínek domácího trhu a našich zákonů.
To je další a svým způsobem nejvýraznější specifikum, které odlišuje software týkající se kapitálového trhu od ostatních. Pouze třetina jeho architektury má obecný charakter. Druhá třetina přihlíží ke zvláštnostem konkrétních podmínek platných na tom kterém trhu a zbývající část je přímo vázána na legislativu. Bez ní vlastně nejde software sestavit. Kupř. aplikace Aries, která zajišťuje funkci depozitáře a představuje nástroj pro jeho kompletní správu, je vázána platnými zákonnými ustanoveními, a tudíž použitelná výlučně na tuzemském trhu. Jde vlastně o ochranu klienta před neuváženými investicemi.
Cestou specializace
Alfou i omegou celé programové nabídky firmy je produkt nazvaný Miracle. Tento "zázrak" umožňuje komplexní správu fundamentálních a externích dat z kapitálového trhu a představuje již zmíněnou sjednocující databázi. S ním jsou spřaženy další tři klíčové, ale již cílově zaměřené aplikace: Gemini, která obhospodařuje informační a obchodní systém makléřské firmy a reprezentuje hlavní nástroj pro pokrytí veškerého aktuálního dění na burze, RM-S a OTC, Porthos, jenž je určen pro správu portfolia a účetní subsystémy, a konečně Aries zajišťující funkci depozitáře. Všechny tyto produkty vystavěné na korespondujícím aplikačním konceptu umožňujícím sdílení části dat na úrovni databáze tvoří dohromady komplexní systém SC Office, který v této konfiguraci představila firma poprvé na letošním Invexu v Brně. Samostatnou, ale zároveň doplňující složku tohoto systému tvoří programy Fibeus, sloužící k expertní analýze klientů, jejímž výstupem je rating doporučující možnosti dalšího postupu, a Pandora, rozšiřující předchozí aplikace o správu a archivaci textových i grafických dokumentů v předem definované struktuře.
Podle mínění odborníků jde o novinku, která je o to pozoruhodnější, že ještě před nemnoha lety byla u nás problematika kapitálového trhu takřka "španělskou vesnicí". Ostatně i firma Soft Case působí na našem trhu teprve čtvrtým rokem. Byla založena v květnu 1992 na základě joint venture spojením se stejnojmennou francouzskou firmou. Dnes ji tvoří necelých patnáct pracovníků a roční obrat se pohybuje okolo deseti miliónů korun. K nabízeným službám patří také kompletní tříměsíční záruka, bezplatná aktualizace dat spolu s případnými změnami externích dat.
Po čtyřech letech zkušeností začíná management firmy uvažovat o možnosti dostat se i na zahraniční trhy. Podle názoru Jana Kracíka je totiž finančnictví natolik svébytným oborem, že se vyplatí postavit na této specializaci plány dalšího rozvoje.
"I tady - jako všude jinde - vládne konkurenční prostředí," řekl Jan Kracík, "ale přesvědčili jsme se, že v něm dokážeme obstát. Chceme tedy nadále dělat to, co umíme, a vyvíjet nové verze našich produktů."
Jak se ostatně ukazuje, zájem o český software pro kapitálový trh už není jen domácí záležitostí. První jednání o možnostech uplatnění těchto aplikací již proběhla se zájemci v Bulharsku, Polsku a na Ukrajině. (ri)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist