Místo S. Devátého zatím povede BIS J. Jíra


[*] Vláda je pobouřena výroky M. Zemana o propojení vnitra a BIS

PRAHA (bak, jem) - Řízením Bezpečnostní informační služby pověřila včera vláda dosavadního zástupce ředitele BIS pro ekonomické složky Jaroslava Jíru. Zároveň uložila ministrům obrany, vnitra a bez portfeje, kteří zastupují všechny tři koaliční strany, aby neprodleně podali personální návrh na obsazení místa ředitele a na "zefektivnění kontrolních mechanismů tajné služby". Po zasedání vlády to včera sdělil novinářům premiér Václav Klaus jako součást vládního usnesení. Vláda také přijala rezignaci Stanislava Devátého z funkce prozatímního ředitele BIS. "Toto usnesení bylo přijato bez jakýchkoliv rozporů", řekl předseda vlády.

Vláda se shodla na tom, že na funkci ředitele BIS by měl být navržen pouze jeden kandidát všech tří koaličních stran. Ministr vnitra Jan Ruml je přesvědčen, že nový šéf BIS bude jmenován do konce letošního roku. Považuje za dobré, že výběrem nebyli pověřeni "straničtí leadři, ale ministři, kteří mají co do činění se zpravodajskými službami".

Místopředsedové vlády, předseda ODA Jan Kalvoda a předseda KDU-ČSL Josef Lux naznačili, že při výběru vhodného kandidáta bude přihlíženo i k jeho přijatelnosti pro sociální demokracii. Koalice rozhodne sama, ale musí být přijatelný i pro "širší politickou veřejnost", řekl Kalvoda. Podle něj to musí být odborník, který "nebude mít žádné politicky kladné znaménko, žádnou politickou vazbu".

"Všichni členové vlády vyjádřili své pobouření nad výroky druhého ústavního činitele této země, kterými de facto zpochybnil věrohodnost ústavního systému ČR," prohlásil premiér s tím, že ministři ho k tomuto prohlášení zmocnili. Reagovali tak na prohlášení předsedy Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloše Zemana o propojení Ministerstva vnitra a BIS, zaměřené na sledování a případnou diskreditaci opozičních i koaličních politiků.

Zeman se proti prohlášení vlády ostře ohradil. "Domnívám se, že fungování ústavního systému této země zpochybňují ti, kdo způsobili i zneužívání tajné služby a nikoli ti, kdo zneužívání tajné služby kritizují", řekl včera v Olomouci. Stálá komise sněmovny pro kontrolu BIS však zatím nemá k dispozici žádné materiály, které by Zemanova tvrzení dokládaly. Její předseda Jaroslav Bašta (ČSSD) včera řekl, že "Zeman tyto materiály naší komisi neposkytl, stejně tak jsme je nezjistili my při našem šetření". Podle Luxe, Rumla i Kalvody by měl předseda ČSSD své výroky odvolat, protože nejsou ničím podložené.

Zeman podpořil vládu v tom, že řízení BIS převezme Jíra. "Já jsem žádal, aby Stanislav Devátý zůstal na trvalé dovolené. Jsem rád, že bude, jak doufám, mít tímto opatřením omezenou možnost, aby případně znehodnotil některé kompromitující dokumenty", zdůvodnil Zeman svůj postoj. Jíra se ke svému pověření zatím odmítl vyjádřit.

Zlepšení kontroly BIS musí předcházet politická jednání, která rozhodnou o tom, zda bude pouze novelizován tzv. střechový zákon o koordinaci a řízení zpravodajských služeb nebo vypracován zvláštní zákon o kontrole civilní i vojenské kontrarozvědky a rozvědky. Řekl to včera pracovník kanceláře Rady pro zpravodajskou činnost Jan Schneider. Platný zákon o zpravodajských službách se odvolává na speciální zákon o jejich kontrole. Ten však dosud neexistuje. Podle Schneidera by se na dohledu nad činností rozvědky i kontrarozvědky měla podílet moc výkonná, zákonodárná včetně Senátu i moc soudní.