NADPIS: Kodaň - hlavní město evropské kultury 1996

Myšlenka evropských kulturních metropolí se zrodila před více než deseti lety v Řecku, kolébce evropské civilizace, díky tehdejší ministryni kultury Melině Mercouriové. V roce 1985 byly jako první vybrány Atény, v dalších letech přišly na řadu Florencie, Amsterdam, Berlín, Paříž, Glasgow, Dublin, Madrid, Antverpy a Lisabon. Loňským hlavním městem evropské kultury byl Lucemburk, v roce 1996 se jím stává Kodaň a pak postupně do konce tisíciletí Soluň, Stockholm a Výmar.

Titul uděluje každoročně rada ministrů kultury Evropské unie, přičemž hlavním výběrovým kritériem je různorodost a mnohotvárnost. V rámci EU neexistuje žádná tradice, jak by měly být projekty kulturních měst organizovány. Evropská komise poskytuje každoročně na tuto akci pouze symbolický příspěvek, vše další závisí na jednotlivých kandidátech. Některá města se úkolu zhostila tak, že uspořádala velký letní festival (Atény, Florencie, Paříž), jiná se zaměřila na bezmála celoroční mezinárodní program (Berlín, Antverpy, Lucemburk), jinde byl mezinárodní program více propojen s kulturou domácí (Amsterdam, Dublin, Madrid, Lisabon). Dosud nejlépe hodnoceným kulturním městem Evropy byl Glasgow, který se na "svůj" rok 1990 připravil opravdu důsledně včetně rozsáhlé renovace a modernizace města.

Kodaňští pořadatelé se rozhodli navázat na glasgowskou tradici a již před čtyřmi lety začali připravovat velkolepý projekt, nejambicióznější, který se kdy v Dánsku konal, a to nejen z finančního hlediska. Vycházeli zejména ze skutečnosti, že Kodaň leží na strategické spojnici evropské pevniny, Severu a Pobaltí, a proto se zaměřili nejen na vlastní kulturně historický vývoj města, ale také na jeho regionální souvislosti. Idea vzájemně souvisejících celků prostupuje většinu kulturních projektů, jež nejsou založeny na národnostní, ale regionální bázi. Snahou bylo přizvat ke spolupráci všechny evropské země a zdůraznit proces budování kulturní infrastruktury, nikoli samotnou "turistickou" událost kulturní metropole roku.

Kodaň má přitom dobré výchozí předpoklady, neboť ve městě a jeho nejbližším okolí žijí téměř dva milióny lidí a nachází se zde více než padesát muzeí, padesát divadel, sto hudebních klubů a přes dvě stě knihoven. K mezinárodně uznávaným kulturním institucím patří především Státní umělecké muzeum, muzeum moderního umění Louisiana, Královské divadlo, Nová carlsberská glyptotéka a zábavní park Tivoli.

Program kulturního města Evropy je rozdělen do tří základních tematických celků podle ročních období - jaro, léto a podzim. Jarní sezóně (bude slavnostně zahájena 12. až 14. ledna a potrvá do dubna) dominuje historie a retrospektiva, přičemž geograficky bude preferován Sever a Pobaltí. Léto (květen až srpen) proběhne ve znamení současnosti, "globálního" umění, zemí třetího světa, dialogu Sever - Jih a ekologie. Podzim (září až prosinec) je zasvěcen budoucnosti, vědě a výzkumu, dětem a mládeži, s geografickým zaměřením na novou Evropu.

Organizací a koordinací celého projektu byl pověřen Trevor Davies, který pochází z Walesu a v Dánsku je znám jako schopný divadelní ředitel a organizátor velkých kulturních festivalů. Jeho hlavním cílem v letošním roce je "poevropštit" Kodaň, ale učinit tak pokud možno ve skandinávském duchu.

Finančně akci zajišťuje nezávislá Nadace Kodaň - město kultury 96 v čele s kodaňským primátorem a pod patronací královny Margrethe II. Rozpočet činí více než sto miliónů ECU (750 miliónů dánských korun). Dvě třetiny hradí stát a město, zbytek veřejné a soukromé nadace, výrobní podniky a jiní sponzoři. Dalších 250 miliónů ECU je uvolněno na rekonstrukci a novou městskou výstavbu. Působivé logo 96 je dílem dvou mladých kodaňských grafiků a vychází ze staroseverské vikingské ornamenti- ky. Symbolem kulturní metropole, její vlajkovou lodí a "kulturní ambasádou" je od června 1995 renovovaný mořský trajekt Kronborg, v němž probíhají různé výstavy a který již připomněl Kodaň v Pobaltí a loňském kulturním městě Evropy Lisabonu.

Z nabídky téměř šesti set kodaňských kulturních projektů v letošním roce se lze zmínit pouze o několika nejzajímavějších:

V oblasti architektury a ekologie se můžeme těšit na projekt Bydlení ve městě, v jehož rámci dvacet dánských architektů zdokonalí podle svého vkusu osm set vybraných domů v kodaňské "zelené" čtvrti Ballerup (která mimochodem v říjnu loňského roku podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s Prahou 10). V rámci projektu Zelené město budou ve třinácti "zelených" centrech probíhat ekologické výstavy a diskuse. Součástí akce bude také Cyklistický kulturní týden, kdy budou všechny příjezdové dálnice do Kodaně zcela uzavřeny automobilové dopravě a tisíce cyklistů vychutnají město bez výfukových zplodin. Vše vyvrcholí konferencí Město jako organismus, na níž se sejdou ekologičtí odborníci se zástupci dvou set nevládních organizací. Bez zajímavosti jistě nebude projekt Otevřené město, který předpokládá, že během roku 1996 navštíví Kodaň asi osmdesát tisíc zahraničních hostů na bázi nejrůznějších výměnných kulturních akcí. Připravuje se také několik výstav o historii a současnosti Kodaně. Perlou současné dánské architektury se stane nově otevřené Muzeum moderního umění.

Kodaň 96 dá vyniknout také výtvarnému umění. Kromě dánského umění, jemuž bude zasvěceno zejména nové Muzeum moderního umění, proběhnou výstavy zaměřené na islám, byzantské umění, secesi, impresionismus, dílo Rembrandta, Picassa a mnoha dalších kulturních velikánů. Jedním z nejambicióznějších projektů kulturní metropole je ArtGenda - umělecké bienále asi šesti set až sedmi set mladých umělců ze zemí kolem Baltského moře.

Globální umění vyvrcholí letní výstavou Kontejner 96 - umění napříč oceány, která se uskuteční v kodaňském přístavu. Devadesát šest lodních kontejnerů z devadesáti šesti světových přístavů se stane přehlídkou moderního výtvarného umění, fotografie, světelných, zvukových a divadelních projekcí, na jejichž realizaci spolupracuje čtrnáct kurátorů z velkých světových muzeí. V této souvislosti je nutno upozornit na vysoce ambiciózní výstavu současného mezinárodního umění v nejkrásnějším skandinávském muzeu moderního umění Louisianě, kde proběhne také výstava evropského designu.

Fotografové si přijdou na své každoroční výstavou Copenhagen Visual a navíc se připravuje otevření první kodaňské fotogalerie v renovované budově Uměleckého sdružení (Kunstforeningen). Příznivci filmového umění jistě uvítají vhodný dárek ke 100. výročí světové kinematografie - otevření kodaňského Filmového domu. Jednotlivé hudební žánry budou zastupovat symfonické orchestry, vokální soubory, "nová hudba", jazz a rock. Magnetem mezinárodní letní scény bude bezesporu orchestr Philipa Glasse. V tři sta dvaceti kostelích Velké Kodaně se uskuteční nejrůznější hudební a literární produkce. Z divadelní nabídky bude jistě zajímavý - jak jinak - Hamletův příběh, a to jak v operní verzi Královského divadla, tak v podání Královského baletu na historickém Kronborgu. Neméně zajímavé bude experimentální, silně vizuální představení Hamleta v helsingörských loděnicích. Za zmínku stojí taneční festival Dancin' City a mezinárodní program Images of Africa. Z oblasti literatury lze zmínit alespoň mezinárodní festival Poezie 96 a několik kierkegaardovských akcí. Pozoruhodným projektem bude bezesporu Světový deník, do něhož každý den v roce pošle pí- semný příspěvek jeden z 366 slav- ných či méně slavných vědců, básníků, politiků, ale i několik zcela neznámých lidí.

Kodaň nezapomíná ani na své nejmenší a mládež a připravila jim Město kultury pro děti, v jehož rámci se uskuteční dětský divadelní a filmový festival a mnoho sportovních akcí.

Souběžně s celoročním programem proběhne již tradiční Měsíc evropské kultury, na němž se podílí vždy některé partnerské evropské město. V červnu příštího roku to bude Sankt Petěrburg.

Česká republika je na akci Kodaň 96 - hlavní město evropské kultury zastoupena několika stěžejními projekty. Jedním z nich je středoevropská výstava Secese, jejímiž účastníky jsou Praha, Vídeň, Bratislava, Budapešť a Krakov. Mezi další akce patří koncert České filharmonie v Tivoli a česká účast na Mezinárodním loutkářském festivalu.

Kodaň 96 je velkolepý a vysoce ambiciózní projekt. Pořadatelé, sponzoři a představitelé městských i státních úřadů jsou přesvědčeni, že prospěje jak turistice a kulturnímu životu města, tak podnikové sféře i obyčejným občanům.

ZDENĚK LYČKA, Kodaň

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist