Komu posloužil sporný nález zlata?
[*] Padající akcie Bre-X několikrát zhroutily systém torontské burzy
Až do minulého týdne se věřilo, že kanadská společnost Bre-X, která se zabývá geologickým průzkumem, sedí na jednom z největších nalezišť zlata na světě. Podle zpráv, kterými Bre-X živila investory a finanční tisk, se v oblasti Busang, v indonéské provincii Východní Kalimantan, mělo nacházet 71 miliónů uncí (2200 tun) zlata, jehož hodnota by představovala 3,6 miliardy dolarů.
Kanadská firma 23. března přiznala, že její předchozí odhady mohly být nadhodnocené. "Nevýznamné" výsledky přinesly i testy společnosti Freeport McMoRan, která rovněž prováděla v Busangu průzkum. Trh ale již začal něco tušit, když o týden předtím zemřel šéfgeolog firmy Michael de Guzman. Podle oficiálních informací indonéské vlády vypadl z vrtulníku mířícímu k jednomu z vrtů v Busangu.
Jakmile se investoři dozvěděli, že předchozí zprávy o nálezu zlata byly patrně mystifikací nebývalého rozměru, začali se akcií Bre-X panicky zbavovat. Objem prodejních objednávek několikrát za sebou zhroutil 20 let starý elektronický systém torontské burzy. Po vynucené přestávce akcie Bre-X spadly z 15,5 na 2,5 dolaru za kus.
Odborná veřejnost si zatím není jista, zda šlo o podvod nebo o špatný způsob analýzy zkusmo vytěženého materiálu. Podle expertů je prý možné, že Bre-X vycházela jen z části vzorků. Nedá se ale vyloučit ani podvrh. Freeport McMoRan, která v tisícovce vzorků z Busangu téměř nic nenašla, provedla sedm 250 metrů hlubokých vrtů, z nichž čtyři se nacházely těsně vedle vrtů Bre-X.
Komu mohla zlatá bublina posloužit? Jedním z vysvětlení může být nezákonné chování významných akcionářů firmy, kteří se mohli snažit zvýšit její hodnotu a poté své investice zlikvidovat. Společnost Bre-X zahájila operace v roce 1993 a od té doby vykazovala pouze ztráty. Podle údajů agentury Bloomberg činil záporný hospodářský výsledek za rok 1994 sto tisíc, o rok později 200 tisíc a loni 400 tisíc kanadských dolarů.
Zvýšení ceny podniku mělo význam i začátkem roku 1996, kdy se firmu Bre-X pokusila převzít důlní společnost Teck Corp, která nabízela 50 CAD za akcii (před pozdějším štěpením emise v poměru 10:1). Managementu Bre-X se podařilo firmu ubránit díky tomu, že v květnu 1996 cena akcií překročila 200 CAD.
Svoji roli si zde zahrála i z korupce obviňovaná indonéská vláda. Bre-X uzavřela alianci s firmou PT Panutan Duta, jež patří převážně synovi prezidenta Suharta. Za neznámých finančních okolností letos v únoru podepsala dohodu, podle níž výtěžek z Busangu bude rozdělen mezi Bre-X (45 procent) a Freeport (15 procent). Zbytek měl připadnout indonéské vládě a dvěma indonéským firmám.
DANIEL DRAHOTSKÝ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist