Ukrajinská měna by mohla znehodnotit
[*] S velkým napětím se očekává stanovení dalšího kursového pásma
Ukrajinská hrivna píše svou existenci od září loňského roku, kdy byl její kurs nastaven na 1,76 hrivny (UAH) za dolar. Nová měna vznikla seškrtáním pěti nul z kursu karbovanců, které se na Ukrajině používaly od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Od letošního března se kurs hrivny pohyboval na Ukrajinské mezibankovní měnové burze, kde se centrální banka snaží intervencemi ovlivňovat kurs měny v intervalu 1,8250 až 1,8650 UAH za dolar. I přes tuto poměrně nízkou volatilitu se někteří bankéři domnívají, že hrivna je zranitelná a začátkem příštího roku by mohla znehodnotit, aby tak alespoň zohlednila inflaci.
Obchodníci ale jedním hlasem dodávají, že by se nemělo jednat o žádný drastický propad. Za realistický odhad většinou považují korekci 10 až 15 procent směřující ke kursu 2,10 až 2,20 hrivny za dolar. Opačného názoru je však guvernér ukrajinské centrální banky a duchovní otec vzniku hrivny V. Juščenko. Tvrdí, že "existují dostatečné podmínky k zachování současné stabilní výše kursu až do konce roku 1998".
Centrální banka vydala prohlášení, v němž potvrdila, že i v příštím roce hodlá spoléhat na stanovování koridoru pro pohyb kursu měny. Podle Juščenka nepracuje banka na žádném plánu, jehož prostřednictvím by hrivna byla navázána na koš světových měn. Obchodníci však již s velkou netrpělivostí čekají právě na oficiální vyhlášení kursového pásma na rok 1998. Objevily se totiž spekulace, že by mohlo být znatelně odlišné od současných hranic nastavených na 1,70 až 1,90 UAH za dolar. "Parametry kursového koridoru budou oznámeny do konce letošního roku. Nevidím žádné silné důvody, které by nás nutily ke změně současného pásma," dodal na uklidněnou investorů Juščenko.
Na začátku tohoto týdne kurs hrivny nenadále zakolísal a začal oslabovat. Velmi rychle se rozšiřovala nejistota ohledně pozadí tohoto faktu. Centrální banka přiznala, že v několika posledních dnech před oslabením hrivny vláda vyplácela mzdové nedoplatky, které dosáhly v srpnu 3,6 miliardy USD. V pouličních směnárnách se tak větší množství národní měny v oběhu odrazilo na slábnutí oficiálního kursu UAH.
Monetární politika je podle R. Antszaka, ekonoma Harvardského institutu pro mezinárodní rozvoj, "nejsvětlejší stránkou ukrajinské ekonomiky". Ještě v roce 1993 se míra inflace pohybovala nad 10 tisíci procenty, neboť vláda naprosto bez okolků nechávala pravidelně tisknout peníze, aby tak kryla své výdaje. Pro letošní inflaci se odhady pohybují na hranici 16 procent, když ještě loni rostly ceny na Ukrajině o 38 procent. Horší to však ale je s rozpočtovou sférou, kde stále existuje eventualita, že vláda vyzve v případě rozpočtového deficitu centrální banku k poskytnutí přímých půjček. Všeobecně se předpokládá, že poslanci zvýší s blížícími se volbami naplánovanými na příští březen tlak na banku, aby "vypomohla" s platbami státním podnikům a mzdovými nedoplatky.
Investoři dále přemítají, jestli kurs hrivny bude alespoň částečně i nadále podporován zájmem zahraničních obchodníků, kupujících 60 až 80 procent všech vládních cenných papírů. Pokud by výnosy bondů znatelněji poklesly, zvýšila by se logicky poptávka po dolarech, na což by doplatil kurs UAH.
JIŘÍ JAROŠ
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist