Prezident Václav Havel se v sobotu oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou

[*] Svatební oslavy se zúčastnil jen úzký okruh blízkých přátel
PRAHA (ga) - Prezident Václav Havel se v sobotu oženil se čtyřiačtyřicetiletou herečkou Dagmar Veškrnovou. Své "ano" si řekli na žižkovské radnici v Praze 3. Svatební obřad byl do poslední chvíle přísně utajován a zúčastnili se ho pouze svědkové, herci Táňa Fischerová a Jan Tříska, a dvacetiletá dcera nevěsty Nina. Snoubence oddal starosta městské části Praha 3 Tomáš Mikeska.
Václav Havel považuje uzavřený sňatek za "začátek jakési nové a úplně jiné etapy života". Věří, že většina lidí jeho rozhodnutí pochopí. "I kdyby tomu tak nebylo, nedá se nic dělat," řekl včera v Hovorech z Lán. "Kdo mne trochu zná, ten ví, že v zásadních věcech jsem po celý život dělal jen to, co jsem vnitřně považoval za správné." Zdůraznil, že jeho první manželka Olga, která zemřela loni 27. ledna, "zůstane navždy naprosto nenahraditelnou součástí mé duše".
V této souvislosti uvedl, že mu před svou smrtí doporučovala, aby se znovu oženil: "Tehdy jsem to naprosto kategoricky vylučoval a byl jsem rozhodnut dožít své dny sám. Olga však byla přesvědčena, že sám žít neumím a nemám. Samozřejmě měla pravdu ona a potvrdil to konec konců i sám život, když mi dopřál poznat Dášu."
Prezident je všeobecně známý svým plachým, ale současně pozorným vztahem k ženám. Jeho zdvořilost může působit až nemoderně, nicméně je nedílnou součástí jeho osobnosti. Novomanželé se poprvé setkali zhruba před pěti šesti lety na "nějaké kulturní akci". V posledních měsících se spolu stále častěji objevovali na veřejnosti. Mimo jiné na karlovarském filmovém festivalu, na pražském koncertu Michaela Jacksona a na oslavě šedesátých narozenin Václava Havla. Prezident tehdy pouze konstatoval, že jde "o ženu, k níž má přátelský vztah". Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček připustil, že se jedná "o blízký vztah", až během Havlova pobytu v nemocnici, kde mu byl 2. prosince odstraněn zhoubný nádor plic: "Dagmar Veškrnová prezidenta často navštěvuje a je mu oporou v nemoci." Podle nezávislých zdrojů usilovala v době, kdy prezident trpěl těžkým zápalem plic, o jeho převoz do Nemocnice Na Homolce známé nejmodernějším vybavením. V jejím doprovodu navštívila V. Havla k nelibosti jeho ošetřujících lékařů i léčitelka. Podle vlastních slov si zatím neumí představit, že by její herectví šlo skloubit s novou rolí první dámy republiky. Jak včera uvedla v Hovorech z Lán, život jí přisoudil úplně novou roli, než jaké byla zvyklá doposud hrát: "Naději, že obstojím, mi dává především láska a rozhodnutí stát při svém muži v dobrém i ve zlém." Připomněla v této souvislosti i úlohu "paní Olgy", které si vážila a kterou ctila. "Rozhodně ji nechci nijak napodobovat a záleží pochopitelně na lidech, jak mě přijmou. Budu se snažit vložit do svého postavení především samu sebe a pomáhat tam, kde je to potřeba," řekla.
Oslava svatby se uskutečnila v prezidentově soukromé vile ve Střešovicích za účasti přibližně dvaceti nejbližších Havlových přátel, z nichž mnozí předem ani netušili, že se jedná o oslavu svatební. Podle slov Ladislava Špačka bylo posezení klidné a přátelské a prezident, třebaže je stále ještě v rekonvalescenci, se dobře bavil. Šéf lékařského konzília, které dohlíželo na prezidentův zdravotní stav během jeho pobytu v nemocnici, Pavel Pafko uvedl, že svatba může mít blahodárné účinky na Havlovu psychiku a tím i zdraví: "Pokud se prezident rozhodl k nějakému kroku a dokázal ho dotáhnout do konce, může mu to jen prospět." Prezident včera poznamenal, že jeho život "v prvních dnech po operaci visel doslova na vlásku". Zda to tak muselo být či nikoli, by si podle jeho slov "měli mezi sebou rozebrat lékaři sami".