Česko-rakouský hospodářský park má podporu PHARE

[*] Přes počáteční optimistické prognózy se areál zatím potýká s malým zájmem investorů
ČESKÉ VELENICE (zdz) - Česko-rakouský hospodářský park ACCES České Velenice - Gmünd, jehož první etapa výstavby byla dokončena loni v létě, nyní získal grant ve výši 90 miliónů korun z prostředků PHARE. Bude využit na výstavbu železniční vlečky, která park propojí s nádražím v Českých Velenicích. "Memorandum mezi Českou republikou a Evropskou unií již bylo podepsáno. V dohledné době proto budou vyhlášeny nezbytné tendry," říká ředitel parku Otomar Přibyl. Výstavba vlečky, která park pro investory ještě zatraktivní, má začít letos.
Hospodářský park ACCES (Industrial park Austria - Czech republic), o jehož vytvoření bylo rozhodnuto po vládních česko- rakouských jednáních v březnu 1990, se přes počáteční optimistické prognózy potýká s malým zájmem investorů. V areálu zatím působí pouze Magna Cartech, patřící do mezinárodní skupiny kanadské společnosti Magna. Ta zde lisuje výrobky pro automobilový průmysl. "O investici rozhodly zdejší kvalifikované pracovní síly a výhodná poloha, protože mezi zákazníky Magny patří jak Škoda Mladá Boleslav, tak i západoevropské automobilky," uvádí představitel Magny Cartech Dušan Vejvoda. Firma, která zaměstnává asi třetinu z plánovaných 300 lidí, ukončuje zkušební provoz a v únoru zahájí sériovou výrobu.
Další investoři přes projevený zájem zatím činnost nezahájili nebo ho, jako například rakouská společnost Schweighofer, ztratili. "Jednání se stále vedou, ale je to složité. Trh nabízí dostatek volných objektů a investoři zvažují, zda u nás stavět na zelené louce nebo jinde koupit výrobní halu a rekonstruovat ji," uvádí Přibyl. Právě malý zájem zpomalil tempo výstavby druhé etapy parku, která si má vyžádat na 70 miliónů Kč. Ta je nyní vázaná na získání silného investora. "Jakmile se objeví, jsme připraveni infrastrukturu rychle vybudovat," říká ředitel. Přes stávající potíže ale věří, že se smysl projektu, tedy vytvoření podmínek pro příchod investorů a pozvednutí úrovně celého regionu, podaří naplnit. Park má v konečné fázi k podnikání nabízet 83 ha stavebních pozemků plně vybavených inženýrskými sítěmi. Na rakouské straně půjde o 33 ha a na české straně, kde bylo během prvé etapy proinvestováno na 60 miliónů Kč a k prodeji či pronájmu připraveno 20 ha ploch, celkem o 50 hektarů.