Ani dnes nevyjedou na koleje Českých drah vlakové soupravy

[*] Stávka železničářů je podle Městského soudu v Praze nezákonná
[*] Vláda včera vyjádřila jednoznačnou podporu ministru dopravy
PRAHA (ga, jimi, hm) - Stávka na železnici nekončí. Odborové sdružení železničářů včera po dvou kolech neúspěšných jednáních s ministrem dopravy Martinem Římanem prodloužilo stávku o dalších čtyřiadvacet hodin, tedy do dnešní půlnoci. Oznámil to předseda OSŽ Jaromír Dušek.
Naopak šéf krizového štábu ČD Vladimír Sosna včera večer řekl, že ještě do půlnoci vedení dráhy vyzve všechny zaměstnance k nástupu do práce. Provoz na kolejích by tak prý měl být postupně obnovován, počínaje dnešní ranní dopravní špičkou.
Podle Duškových slov však stávka potrvá tak dlouho, dokud se nedosáhne kompromisů přijatelných pro obě strany. "Nedočkali jsme se zatím ani jednoho bodu požadovaného řešení," řekl odborový předák. Odboráři, jak dále uvedl, ustoupili v otázce koncepce dopravní politiky ve třech bodech. Především od podmínky na harmonizaci všech druhů dopravy tak, aby měly rovnocenné výchozí podmínky. Odbory rovněž již netrvají na tom, aby veškeré ekonomické dopady přechodu na novou dopravní politiku byly garantovány státním rozpočtem, včetně útlumových, sociálních a dalších programů. Nepožadují už ani, aby byl stanoven přesný termín pro dopracování dopravní politiky.
Některé nové formulace OSŽ jsou, jak konstatoval Říman, "jen kosmetickými úpravami".
Obě strany se prý neshodly ani v tak bezproblémové otázce, jakou bylo uplatnění případných sankcí vůči stávkujícím a odborovým centrálám. Tento příslib mělo podle představ OSŽ garantovat ministerstvo, které se však k tomu nemohlo z hlediska platných právních norem zavázat. "Je to absurdní," řekl Říman. Zdůraznil, že během včerejších jednání se nepostoupilo "ani o centimetr". Stejný názor vyjádřil i Dušek.
V souvislosti s probíhající stávkou vydal Městský soud v Praze předběžné opatření, podle něhož je nezákonná a železničáři by se jí s okamžitou platností proto měli zdržet. Předseda OSŽ vydané opatření odmítl s tím, že na jednání odborů "nebude mít žádný dopad". Na tiskové konferenci Dušek zároveň oznámil, že rozhodnutí soudu nemá všechny potřebné náležitosti včetně razítka a čitelných podpisů. Odboráři ho proto nepovažují "za důvěryhodné a platné". Dušek dokonce nevyloučil ani to, že "se jedná o falzifikát". Současně konstatoval, že OSŽ má k dispozici dřívější pravomocné rozhodnutí jiného soudu, o které se odboráři mohou opírat a na jehož základě si mohou vykládat, že stávkují oprávněně. Neuvedl však, o jaký soud jde. V reakci na postoj odborářů Říman prohlásil, že už neplatí "velmi vstřícný návrh", který jim ministerstvo předložilo v úterý. "To, že odboráři jednají nezodpovědně, jsem říkal už v neděli, ale že nejsou ochotni respektovat ani pravidla právního státu, to je už trošku moc," dodal ministr. Podle generálního ředitele Českých drah Rudolfa Mládka se nejnovější postoj odborářů "vůbec komentovat nedá".
Vláda na svém včerejším zasedání podpořila ministra Římana v jeho postoji vůči stávkujícím železničářům. Mluvčí vlády Ivo Strejček konstatoval, že členové kabinetu vyslovili přesvědčení, že nelze ustupovat odborářskému tlaku, a zdůraznili nutnost "jednat rázně".
Nestávkujícím železničářům a vedení Českých drah (ČD) se v úterý v noci a včera dopoledne podařilo projet s pěti nákladními vlaky s uhlím na Ostravsku. Náklad byl určen místním velkým podnikům. Odborové sdružení železničářů tuto zprávu však rozhodně popřelo. Vlaky se údajně pohybovaly po vlečce, která patří OKD a je v některých místech souběžná s kolejemi Českých drah. Odboráři nicméně varovali, že uskuteční-li se ještě jedna taková "demonstrační akce ze strany ČD", okamžitě prodlouží stávku o dalších čtyřiadvacet hodin. Ministr Říman označil jejich stanovisko "za vydírání". Nicméně k velké nelibosti OSŽ se včera stávku podařilo narušit i v Liberci. Po poledni podle tvrzení televize Prima vyjel nákladní vlak se zásilkou mazutu pro libereckou teplárnu.
Stávky se včera ve směně zúčastnilo podle ministerstva dopravy pouhých 45 procent železničářů. Odbory však hovoří o více než 70 procentech.