HYPOTÉKY V PRAXI (27)
Zástavní listy podruhé
Jak již bylo uvedeno v předchozí části seriálu, hypoteční zástavní listy přes své zvláštnosti mají všechny základní charakteristiky a znaky dluhopisů.
Charakteristické znaky zástavních listů
Hypoteční zástavní listy jsou vydávány na dobu určitou. To znamená, že po uplynutí doby, která je při jejich vydávání vyhlášena jako doba splatnosti, jsou od jejich majitelů vykupovány zpět a majitelům se vrací ta suma peněz, na kterou zní nominální hodnota hypotečního zástavního listu. Nejčastější doby jejich splatnosti používané ve světě jsou pět, sedm, deset a patnáct let.
Majitelům hypotečních zástavních listů jsou v pravidelných, předem dohodnutých intervalech, minimálně však jednou za rok, vypláceny úroky. Úroky se stanoví procentem z nominální hodnoty hypotečního cenného papíru. Toto procento může být po celou dobu splatnosti hypotečního zástavního listu pevné, nebo může být proměnlivé. V prvním případě hovoříme o hypotečních zástavních listech s pevným kupónem, ve druhém případě o hypotečních zástavních listech s kupónem proměnlivým. Hypoteční zástavní listy s pevným kupónem v současné době převažují. Úroky z hypotečních zástavních listů jsou v ČR navíc osvobozeny od zdanění.
Vysoká kvalita a bezpečnost uložení peněz do hypotečních zástavních listů je zárukou jejich poměrně snadné prodejnosti na burzách i před dobou jejich splatnosti. Pokud držitel hypotečního zástavního listu potřebuje hotové peníze, prodá je. Tato možnost jejich zpeněžení je výhodou proti jiným formám ukládání peněz do banky - zejména proti termínovaným vkladům, kde při předčasných výběrech jsou bankami a spořitelnami požadovány od klientů nejrůznější poplatky sankčního charakteru.
Dluhopisy v listinné či zaknihované podobě
Hypoteční zástavní listy mohou být vydávány, podobně jako ostatní cenné papíry, v listinné nebo v zaknihované podobě. (Název zaknihované cenné papíry vznikl z toho, že jejich vydávání a prodeje byly zaznamenávány v účetních knihách. Dnes, např. u nás, je evidence o operacích s nimi vedena na počítačích ve Středisku cenných papírů při Ministerstvu financí.) Listinným cenným papírům se též říká materializované cenné papíry, zaknihovaným pak dematerializované cenné papíry.
Listinné hypoteční zástavní listy mají skutečně fyzickou papírovou podobu, lze je vzít do ruky, prohlédnout si je. Jsou obyčejně vytištěny, protože jde o cenný papír, na lepších druzích papíru rozměru A4 nebo v rozměru obdobném. Skládají se z pláště a kupónového archu.
Na plášti listinného hypotečního zástavního listu jsou uvedeny všechny základní údaje jednoznačně identifikující, o jaký druh a formu cenného papíru se jedná. Na plášti se povinně uvádí zejména označení emitenta, název "hypoteční zástavní list", číselné označení, jmenovitá hodnota listu, způsob stanovení výnosu (úroků), datum vydání a datum splacení dluhopisu, otisk podpisů statutárních zástupců emitenta a údaj o rozhodnutí Ministerstva financí o povolení k vydání hypotečních zástavních listů.
Kupónový arch obsahuje jednotlivé kupóny - ústřižky, opravňující jejich majitele k výplatě úroků ve stanovených termínech. Pokud počet kupónů nestačí na pokrytí celé doby splatnosti hypotečního zástavního listu, připojuje se k nim ještě tzv. talón, který jeho majitele opravňuje k získání nového kupónového archu. Jednotlivé kupóny musí nést obdobné identifikační údaje, jako plášť listinného hypotečního zástavního listu a navíc i datum výplaty úroků.
Zaknihované hypoteční zástavní listy nemají listinnou podobu. Nelze je vzít do ruky. Jsou, jak již bylo řečeno, evidovány buďto v knihách pověřených institucí, nebo v podobě záznamů v počítačích. Vzhledem k tomu, že zaknihované cenné papíry nemohou mít ani plášť, ani kupónový arch, jsou příslušné identifikační údaje a charakteristiky zveřejňovány ve formě tzv. prospektu emitenta. Respektive, podle české právní úpravy, ve formě emisních podmínek dluhopisů.
Emisní podmínky
Prospekt emitenta - emisní podmínky - jsou zveřejňovány v tisku a bývají k nahlédnutí minimálně u té instituce, u které jsou zaknihované hypoteční zástavní listy evidovány. A samozřejmě u emitenta.
Nově vydané hypoteční zástavní listy se umísťují na primárních kapitálových trzích. Nakupují je především primární (prvotní) investoři, kteří si je pak sami nechávají jako zdroj svých budoucích příjmů, anebo je dále rozprodávají na sekundárních (druhotných) kapitálových trzích, přes burzu cenných papírů nebo i jiným způsobem.
Vzhledem k tomu, že hypoteční úvěrování je vysoce náročné na finanční zdroje, jednotlivé emise hypotečních zástavních listů jsou vydávány v relativně velkých objemech. V současných českých podmínkách se jako optimální velikost jedné emise v nynější době jeví částka pohybující se okolo jedné miliardy Kč. Emise s nižším objemem se pro hypoteční banku stává neúměrně nákladnou (za schválení, evidování a prodej každé emise se platí poplatky, z nichž řada má fixní charakter bez ohledu na výši emise). Emise s vyšším objemem je v současné době rovněž málo únosná vzhledem k tomu, že hypoteční banka musí nejdříve nasbírat příslušný objem hypotečních úvěrů a tomu odpovídajících nemovitostních zástav a teprve pak může emitovat hypoteční zástavní listy. Doba, než se potřebný objem hypotečních úvěrů poskytne, je zatím u nás dosti dlouhá (nasbírat jednu miliardu individuálních hypotečních úvěrů může trvat až půl roku) a rovněž doba, po kterou dnes trvá schvalovací řízení, není nejkratší (dva až tři měsíce). Po dobu vydání hypotečních zástavních listů musí hypoteční banka využívat jiné finanční zdroje, které mohou být pro ni dosti drahé.
Každý hypoteční zástavní list má svou nominální - jmenovitou hodnotu. Je to hodnota uvedená v textu dluhopisu, hodnota, kterou se jeho vydavatel zavazuje vyplatit majiteli hypotečního zástavního listu v okamžiku skončení doby jejich splatnosti.
Nominální hodnota hypotečního zástavního listu však nemusí být hodnotou, za kterou se tyto cenné papíry skutečně kupují a prodávají. Abychom na případných investicích do hypotečních zástavních listů neprodělali, je dobré si k tomu něco říci. To až v další části seriálu.
FRANTIŠEK PAVELKA,
Českomoravská hypoteční banka, a. s.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist