Česká atlantická komise, "průkopnice", ale i "Popelka", dokazuje, že to jde
Už půl roku před vznikem projektu Partnerství pro mír a hluboko před tím, než úvahy o rozšíření NATO na Východ začaly v Bruselu i metropolích členských států "šestnáctky" nabývat konkrétnější podoby, vznikla u nás instituce, jejímž cílem je informovat širokou veřejnost o vztahu České republiky k Severoatlantické alianci, důvodech usilování o přijetí ČR do NATO a jeho výhodách, o právech a povinnostech z členství vyplývajících.
Česká atlantická komise, čili ČAKO, která navázala na činnost Československého atlantického klubu, založeného na počátku roku 1992, byla ustavena půl roku po rozpadu federace, koncem června 1993. A dlužno říci, že čtyřletá mravenčí práce této nevládní, nestranické organizace na poli informací a prosazování našeho přístupu k NATO a do NATO je úctyhodná.
Právě ČAKO má na svém kontě zřejmě nejrozsáhlejší a nejucelenější "soubor" publikací, přeložených informačních materiálů vydaných aliancí, a vlastních produktů na téma aliance. Počínaje například českým překladem Příručka NATO (NATO Handbook), přes vydání knihy Česká republika a NATO, k níž předmluvu napsal prezident Václav Havel, až po brožuru, s níž občas "mávají" protagonisté televizních diskusí Proč NATO. Přičemž v tomto posledním případě jde o publikaci, která obsahuje dokonce i 16 odpovědí na "nejvšetečnější" otázky, které náš budoucí vstup do aliance provázejí.
Ovšem publikační činnost, a dokonce ani celá řada konferencí a přednášek s mezinárodní účastí není to jediné, co ČAKO dělá. Tato organizace se - na rozdíl od mnoha politiků - plně věnuje lidem "v terénu". A tak pořádá takové akce pro nejširší veřejnost, jako byl v polovině června v Brně Den NATO, přičemž další mají být letos ještě v Českém Krumlově a Chomutově. A organizuje důležité semináře jak pro "běžné" zájemce, tak především pro určité "cílové" skupiny.
V tomto směru jsou zvlášť významné, a nesporně i žádoucí, kursy obranné problematiky pořádané pro učitele středních škol, semináře a jiné aktivity zaměřené na studenty a mládež, ale i plánované kursy pro pracovníky státní administrativy (ty mají souvislost i s postupným začleňováním ČR do EU).
Přitom nikdy nešlo a nejde o formálně-byrokratické akce, ale o skutečně aktuální a živoucí záležitost. Vždyť například kursy pro středoškolské učitele prošlo postupně na 250 lidí a padesát nejlepším absolventů si své nově nabyté znalosti "prověřilo" i při pětidenním pobytu v ústředí NATO v Belgii. Obdobnými kursy by podle plánů ČAKO měli projít v nejbližší budoucnosti další středoškolští "kantoři".
ČAKO rovněž podporuje vznik oborových a mezioborových týmů, které by řešily některé závažné otázky a problémy atlantické spolupráce. A výsledky působení na mládež, například prostřednictvím seminářů NATO pro mladé akademiky? Snad nejlépe je prokazuje skutečnost, že mladí založili již v roce 1994 při ČAKO vlastní sekci. Stejně tak o zájmu široké české veřejnosti o "natovskou" problematiku svědčí to, že pod "patronátem" ČAKO vzniklo jako účelové zařízení městského úřadu v Českém Krumlově Středisko pro atlantickou spolupráci. Tam se koneckonců již konaly a budou konat (v říjnu letošního roku první z nich) další semináře.
ČAKO rovněž věnuje značnou pozornost mezinárodní a vnitrostátní spolupráci. Od samého počátku se zapojila do aktivit Asociace atlantické smlouvy (ATA), což je organizace "zastřešující" jednotlivé národní atlantické komise. Poté, kdy důležitými partnery ČAKO se staly komise z Nizozemska, Dánska, Norska, Francie, USA a další, soustřeďuje se pozornost na užší spolupráci a vztahy se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a Slovinskem. Doma pak je kromě základní součinnosti s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s Ministerstvem obrany ČR, úhelným kamenem spolupráce mimo jiné a především s Jihočeskou univerzitou a dalšími vzdělávacími a výchovnými institucemi včetně brněnské Vojenské akademie a pražské Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické, ale třeba i s Výcvikovou základnou mírových sil OSN v Českém Krumlově a dalšími institucemi.
Přitom až na nevelký "sponzoring" ze strany ministerstva zahraničí, armády, některých vysokých škol či podniků a podnikatelů, a na prostředky, které ČAKO poskytuje samo NATO, vše funguje s minimálními náklady. Je až k nevíře, jakou je po finanční stránce tato organizace, která jako první a jediná "propagovala" alianci a náš vstup do ní, "Popelkou". A tak bohužel - protože vlastní propagace je skutečně až to poslední, čemu se ČAKO může věnovat a na co má - především vzhledem k vrcholně omezeným financím o této instituci nejen většina lidí, ale dokonce i odpovědných činitelů ani neví.
To je však ta největší chyba. Protože právě Česká atlantická komise od počátku nejen dokazuje, že diskutovat o přistoupení do NATO jde, ale také že to u nás někdo umí. (kb)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist