HUDBA

Brno chystá pro Prahu premiéru Bernsteinovy mše

Českou scénickou premiéru Mše Leonarda Bernsteina, která koncem srpna zazní na nádvoří Pražského hradu, od minulého týdne zkouší v Brně kompletní mezinárodní interpretační tým se stálým hostujícím dirigentem brněnské Státní filharmonie Casparem Richterem z Rakouska. Dějištěm hudebních a choreografických zkoušek je zatím Městské divadlo v Brně. Od 19. srpna se bude zkoušet naplno v Besedním domě. Teprve necelý týden před trojím pražským uvedením se účinkující přesunou do hlavního města. Veřejná generálka je stanovena na 28. srpna, v dalších dvou dnech mají následovat hlavní představení. Každé uvedení díla, které skladatel považoval za své nejvýznamnější, může před katedrálou sv. Víta zhlédnout asi dva a půl tisíce diváků.
Podle slov ředitele pořádající agentury Polymnia Milana Šroubka se na obsazení rolí a partů Bernsteinovy Mše třemi desítkami zpěváků a tanečníků kromě pěti zahraničních hostů podílejí domácí interpreti vybraní v tříkolovém konkursu. Uvedení skladby předpokládá 278 účinkujících - vedle sólistů a Státní filharmonie a Českého filharmonického sboru z Brna se na jevišti objeví Dechový orchestr brněnské konzervatoře, jazzband a rocková kapela pod vedením Kryštofa Marka a chlapecký sbor Pueri gaudentes. Dvě hlavní role jsou obsazeny zahraničními zpěváky, kteří již Mši interpretovali.
Dirigent Caspar Richter, který Mši s brněnskou Státní filharmonií již řídil v Rakousku, ji považuje za jedno z nejzávažnějších a nejcharakterističtějších hudebních děl 20. století. Monumentální skladba byla poprvé uvedena při otevření Centra J. F. Kennedyho ve Washingtonu. Dobová kritika ji přijala rozporuplně. Dirigent Richter tvrdí, že skladba není show, ale že přináší podobné optimistické poselství jaké má Beethovenova Devátá symfonie. Tu Leonard Bernstein dirigoval při závěrečném koncertu festivalu Pražské jaro v roce 1990, když se po 44 letech objevil znovu v Praze. Na podzim téhož roku v USA ve věku 72 let zemřel. (ČTK, iv)