Svět se rozloučil s princeznou Dianou
[*] Televizní přenos z pohřbu sledovalo přibližně 2,5 miliardy lidí
LONDÝN (ČTK, fs) - Černým suknem potažené britské království se v sobotu důstojně rozloučilo se svou princeznou Dianou, jejíž bohatý život nečekaně vyhasl v pouhých šestatřiceti letech při tragické autohavárii. Princezna z Walesu, nejznámější, nejfotografovanější, avšak také novináři nejpronásledovanější žena světa, matka budoucího britského krále, se pro Brity i mnohé příslušníky ostatních národů světa stala po smrti uctívaným idolem, modlou, symbolem šlechetnosti a lidskosti i krásy a elegance.
Království ji ve velmi krátké době povýšilo na legendu a vypravilo unikátní pohřeb, který nemá v jeho dlouhých dějinách obdoby. Na televizních obrazovkách jej sledoval celý svět, na dvě a půl miliardy lidí. V celé zemi se během pohřbu zastavil život. Na Buckinghamském paláci byla poprvé v historii spuštěna královská standarta a místo ní vlála britská vlajka na půl žerdi.
Statisíce lidí lemovaly trasu, která vedla od Dianina bývalého londýnského domova v Kensingtonském paláci ke starobylému Westminsterskému opatství, v jehož zdech byli korunováni i pohřbeni mnozí angličtí panovníci. Rakev byla pokryta královskou vlajkou a věnci z bílých lilií, oblíbených květin Diany. "Mamince," stálo na malém bílém věnci od synů princezny. Lafetu s rakví táhlo šestispřeží hnědáků královské jízdní artilerie.
Průvod provázelo takřka hrobové ticho, minutu po minutě ukrajovaly čas na poslední cestě Diany údery zvonu Westminsterského opatství. Působivý smuteční obřad ve Westminsterském opatství začal národní hymnou za doprovodu varhan. Vymykal se tradicím, aby co nejvíce vystihl tuto jedinečnou osobnost, jejíž památku během týdne uctili obyčejní lidé před královskými paláci v Londýně nejméně miliónem kytic. Náboženské písně zpívali z textů společně s hosty v opatství také lidé na dalších místech podél trasy průvodu a v parcích, kde byl pohřeb přenášen na obřích obrazovkách. Předseda vlády Tony Blair předčítal při mši pohnutým hlasem z Nového zákona.
Dianin bratr, hrabě Spencer v rozloučení nepřímo kritizoval královský dvůr, když řekl, že Diana "nepotřebovala žádný královský titul (ten ztratila při loňském rozvodu s princem Charlesem) k šíření osobní čistoty". Napadl také tisk za to, že neustále jeho sestru pronásledoval.
Církevní smuteční obřad byl obohacen novými prvky. Ve starobylém opatství zazněla při tryzně kromě tklivých, slavnostních melodií i píseň Eltona Johna Svíčka ve větru s novým textem, s níž se tento zpěvák se svou přítelkyní v katedrále osobně rozloučil. "Sbohem, růže Anglie, kéž vždy kveteš v našich srdcích," polykal Elton John při zpěvu slzy.
Princezna Diana pak byla pochována v rodinném sídle středoanglického Althorpu nedaleko Northamptonu. Uložení rakve do země se uskutečnilo jen v úzkém rodinném kruhu. Asi 125 kilometrů dlouhá trasa pohřebního vozu z Londýna na sever byla lemována tisíci lidí, kteří se chtěli ještě s Dianou rozloučit. Automobil s rakví byl poset květinami, které na něj kolemstojící házeli.
Rakev se zesnulou princeznou byla uložena do hrobu, který se nachází na ostrůvku uprostřed malého jezera na rodinném sídle. Diana se tam ráda jako dítě procházela. Pro veřejnost bude v budoucnu hrob přístupný jen v určitých obdobích po několik týdnů v roce.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist