Daně nesplňují ani plán sníženého rozpočtu druhého balíčku

Státní pokladna stále s nízkými příjmy

* V závěru roku může státní rozpočet počítat s deficitem 15 až 19 miliard korun. V propadu je v podstatě výběr všech daní, výdaje se zatím stále daří držet na uzdě.
Největším problémem státního rozpočtu je v současnosti nízký výběr daně z přidané hodnoty (DPH) a pojistného, řekl včera našemu listu ředitel odboru státního rozpočtu Ministerstva financí Eduard Janota. Jen samotný měsíc září přinesl rozpočtu na výběru DPH o 1,5 až dvě miliardy méně, než odpovídá finančnímu plánu.
I přes zvýšení výběru této nepřímé daně, které se očekává závěrem roku kvůli většímu maloobchodnímu prodeji z důvodu vánočních nákupů, je už dnes zřejmé, že DPH letos skončí v propadu. Přestože při rozpočtových úpravách vláda odsouhlasila proti původnímu rozpočtu snížení výnosu DPH skoro o deset miliard, nezdaří se naplnit ani tento okleštěný plán. Experti ministerstva už dnes hovoří o částce osmi až deseti miliard, která bude kvůli výpadku DPH ve státní pokladně koncem roku chybět.
Také další nepřímá daň uvalená na cigarety, alkohol a benzín asi státu nepřinese tolik, kolik se čekalo. U spotřebních daní je propad proti plánu mírnější, přesto bude chybět jedna až dvě miliardy korun a tuto bilanci pravděpodobně předvánoční nákupy nezachrání.
Nepříznivý vývoj registrují ekonomové Ministerstva financí i u přímých daní. Přes to, že růst platů je u nás stále napadaný jako příliš vysoký, výběr daně z mezd značně zaostává - a pojistné vykazuje propad ještě vyšší, přestože se váže na mzdy stejně jako daň. Zatím se zdá, že zaměstnanci budou státní pokladně v závěru roku "dlužit" až dvě miliardy, kartami ale může zamíchat ještě vyplácení ročních odměn a čtrnáctých platů v podnikatelské sféře. Z pojistného stát možná bude postrádat až deset miliard, obává se Janota. Naopak srážková daň z příjmů fyzických osob přinese rozpočtu jako snad jediná víc, než se čekalo. Důvodem je větší zhodnocení úspor díky vysokým úrokovým mírám, s nimiž tvůrci rozpočtu nepočítali. Na druhou stranu ale zase stát musí zaplatit více za peníze, které si půjčuje na trhu formou pokladničních poukázek.
Podobně jako celý rozpočet není v nejlepší kondici ani tzv. důchodový účet. Výplata důchodů od počátku roku přesáhla vybrané pojistné na důchodové zabezpečení o více než 3,2 miliardy korun a při ročním vyúčtování se musí počítat navíc s asi dvoumiliardovými náklady na režii.

Jiří Němeček

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist