Kauza Wallis skončila: soud vynesl osvobozující rozsudek

Plzeň (čtk,jar)
Osvobozujícím rozsudkem včera skončila jedna z největších polistopadových afér týkající se tajných služeb a jejich činnosti v novém režimu. Odvolací Krajský soud v Plzni zprostil viny bývalého agenta federální tajné služby Václava Wallise, který byl obžalován z ohrožení státního tajemství a zneužití pravomoci veřejného činitele. Toho se měl dopustit tím, že měl před pěti lety prodat tajné služební informace bývalému prezidentu Harvardských fondů Viktoru Koženému.
Rozhodnutí soudu zdůvodnil předseda senátu tím, že v celém složitém procesu nebylo dostatečně prokázáno, že Wallis skutečně Koženému služební informace obsahující státní tajemství prodal. Soud tak včera zrušil letošní červnový verdikt, jímž byl Wallis odsouzen k 20 měsícům vězení. Proti rozsudku neexistuje řádný opravný prostředek. "Už jsem nedoufal, že pravda zvítězí. Poprvé po pěti letech budu mít pěkné Vánoce," řekl Wallis při odchodu ze soudní síně. Přesně před pěti lety byl totiž zadržen a dalších dvacet měsíců pak strávil ve vazbě. "Těch dvacet měsíců mně už nikdo nevrátí a o tom, zda budu požadovat náhradu škody, se musím nejdříve poradit se svým právním zástupcem," řekl novinářům.
Kauzou Wallis se v posledních letech zabývalo několik soudů první i druhé instance. Wallisův spis putoval od původního vojenského soudu k jeho nástupci Okresnímu soudu v Plzni, zabýval se jím pražský vrchní soud. Do řízení vstoupil se stížností pro porušení zákona i tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák.