ČĺSLA
Parita kupní síly
V roce 1990 byl nově stanoven kurs koruny ke konvertibilním měnám. V roce 1991 byl v podstatě upraven na současnou úroveň: průměr deviza střed činil 29,49 Kčs/1 USD a 18,05 Kčs/1 DEM. V roce 1995 se koruna stala konvertibilní. K 24. březnu 1997 činil kurs 29,45 Kč/USD a 17,41 Kč/DEM. Jak v roce 1991, tak ještě v současné době je koruna devizově výrazně podhodnocena proti reálné hodnotě.
Ve skutečném ekonomickém životě to znamená, že pokud vyvážíme nějaký výrobek nebo službu, jsou její pořizovací náklady v ČR po přepočtu na jakoukoliv valutu nízké a tedy výrobek může být v cizině cenově konkurenceschopný. Naopak dovážený výrobek je ve srovnání se stejnými tuzemskými výrobky při stejných výrobních podmínkách nákladově drahý. Pomocí devizových kursů přepočítáváme všechny platby mezi cizinou a námi a zahraniční turista tedy pořídí po výměně deviz v ČR více zboží, než by za tyto peníze pořídil doma.
Laici tak přepočítávají i mzdy a platy. Např. relativně velmi nízký starobní důchod ve výši 800 DEM v Německu znamená v ČR zhruba 14 000 Kč měsíčně, průměrná měsíční mzda v SRN oceněná např. na výši 3000 DEM představuje u nás zhruba 52 000 Kč. Průměrná hrubá mzda v ČR dosáhla loni 9676 Kč, tedy jen 555 DEM. A unisono příjemci pracovních odměn, důchodů atd. u nás počítají, kolik se dostane v SRN a o kolik se ve stejném případě méně dostane v ČR. Proti odhadnuté průměrné mzdě SRN by to byl rozdíl více než 42 tis. Kč. Je tomu tak skutečně? Bylo by tomu tak opravdu, kdyby zaměstnanec pobíral v Německu plat a za něj žil v ČR, popřípadě si za své marky pořizoval v ČR jakýkoliv majetek. V reálném životě však německý občan doma sice má výše uvedené příjmy, ale také musí na své životní potřeby platit podle cen a plateb reálných v Německu. Stejně tak doma i český občan. Teprve porovnáním toho, co se za stejné potřeby platí v Německu v DEM a v ČR v Kč, dostáváme vlastně porovnání kupní síly marky a koruny. Říká se tomu parita kupní síly. Je velmi nesnadné ji přesně vypočítat. Průměrný spotřební koš (při zohlednění plateb) je v zemích různý (např. ve spotřebě potravin, v zaměření na průmyslové zboží, v užívání různých druhů služeb). Při po- užití spotřebních košů dvou zemí a jejich vynásobením cenami v obou měnách dostáváme čtyři čísla. Např. co za český spotřební koš se zaplatí v DEM a v Kč a co za německý spotřební koš v DEM a v Kč. V praxi se proto vypočítávají často průměry obou spotřebních košů. Ekonomové pak počítají poměr mezi devizovým kursem příslušných měn a mezi paritou kupní síly a označují jej jako koeficient ERDI (Exchange Rate Deviation Index). Posledně publikovaný v materiálech ČNB říkal, že v roce 1994 tento koeficient vůči DEM dosáhl hodnoty 3,03 (v roce 1990 3,74). Do roku 1996 kupní síla koruny se snížila o 18,7 %, marky o 3,3 %. Koeficient ERDI měl hodnotu již jen 2,64. Jestliže tedy devizový kurs 17,4 Kč/1 DEM dělíme ERDI 2,64 (=6,6), dostaneme násobek DEM pro její převedení na koruny v paritě kupní síly. (vac)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist