S radioaktivními odpady lze nakládat bezpečně

[*] Nikdo vlastně přesně neví, kolik je původců různě aktivního radioaktivního odpadu v ČR
[*] Jaderný účet mají naplnit původci tak, aby pokrývali veškeré náklady spojené s jeho uložením

Poslední dobou se hodně hovoří o takzvaném jaderném účtu. Navozuje to negativní emoce. Co si pod tím pojmem vlastě máme představit podle Miroslava Kučerky pověřeného řízením Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRO)?

Účelem je shromáždit prostředky na zajištění bezpečného uložení radioaktivních odpadů, tedy včetně nákladů na odpady, které už vznikly, ale i na odpady, které v budoucnu vzniknou. Jsou to prostředky, které dnes shromažďujeme na činnosti, jež budeme vykonávat v budoucnu. Princip je v tom, že nepřenecháváme břemeno budoucím generacím. Máme technicky i finančně připravit řešení nakládání s odpady včetně finančního zajištění výstavby příslušných úložišť.

Kdo a v jakých částkách má přispívat na jaderný účet?

Momentálně není zcela jasné, kdo a kolik bude přispívat na jaderný účet. Sumu lze přibližně vypočíst z nákladů, které vznikají s odpady, dnes i v budoucnu. V současné době existuje pouze předběžná představa, která vypovídá o nákladech na vybudování úložišť pro vysoce radioaktivní odpady, přesněji pro vyhořelé palivo. Odhady nákladů pro uložení vysoko aktivních odpadů pro obě jaderné elektrárny - Temelín a Dukovany - se tak pohybují v desítkách miliard korun. Investice do výstavby hlubinného úložiště pro vysoce aktivní odpady a vyhořelé palivo se odhadují na 30 miliard korun. Z toho se odvozuje stavba - tedy odvod poplatků z jaderné energie za vyrobenou megawatthodinu elektrické energie v jaderných elektrárnách. Mělo by to podle vládního návrhu činit kolem 50 korun za magawatthodinu. Ostatní, tedy institucionální původci mají platit náklady podle množství ukládaného odpadu. Cena za uložení odpadu se vypočte z nákladů, které vzniknou Správě úložišť při jejich ukládání. V současné době je však nutné především upřesnit evidenci původců, z nichž jsou známi jen ti hlavní.

Víte, kolik jich je?

Mluvíme o hlavních původcích radioaktivního odpadu, kteří jsou jednoznačně dáni - je to Řež, Dukovany, Temelín a radioizotopová pracoviště ve školách v nemocnicích atd. Změny, které nastaly při privatizaci a transformaci většiny podniků a organizací, hodně znepřesnily evidenci původců. Podle nového zákona každý žadatel o vydání povolení k činnosti, při níž by měly vznikat radioaktivní odpady, je povinen prokázat, že má zajištěné bezpečné nakládání s nimi včetně uložení.

Jak ovšem dosáhnete toho, aby se vám nahlásily ty subjekty, které už dávno fungují a radioaktivní odpady plodí, aniž byste je měli pod kontrolou?

Paragraf 47 atomové zákona ukládá povinnost držitelům povolení, jimž vznikají v současné době radioaktivní odpady, tuto skutečnost u správy hlásit do jednoho roku od nabytí účinnosti zákona.

Pokud jsem tedy pochopil, na takzvaném jaderném účtu zatím není ani koruna...

Na jaderném účtu koruna je. Ne od původců radioaktivního odpadu, nicméně správa úložišť dostala návratnou finanční dotaci - půjčku ze státního rozpočtu ve výši pět miliónů korun na krytí výdajů v první fázi.

Troufáte si odhadnout počet původců?

Počet původců radioaktivních odpadů - podle údajů, které máme k dispozici - se odhaduje okolo 700. V této době Státní úřad pro jadernou bezpečnost provádí znovu jejich registraci, která byla poněkud zmatená v průběhu bouřlivé privatizace. Kolik radioaktivního odpadu oněch zhruba 700 původců za rok vytvoří, to přesně neznáme, ale v současné době je na úložišti Richard a Bratrství ukládáno 200 až 300 dvěstělitrových sudů institucionálních radioaktivních odpadů ročně.

Ve vašich materiálech uvádíte předpoklad, že v září by mohla zasedat první správa rady..

Při jmenování členů rady správy ministerstvo průmyslu předpokládalo, že bude jmenována v průběhu července. Při získávání potřebných podkladů však nastalo určité zpoždění. Rada snad bude jmenována v srpnu.

Jedno z úložišť nízko- a středněaktivních odpadů by mělo být definitivně uzavřeno...

Je to úložiště Hostím, lokalita Alkazar. Je už vypracován projekt a je vydáno stavební povolení na jeho úplné znepřístupnění. Dobře zabezpečené úložiště se už několikrát stalo středem zájmu sdělovacích prostředků, protože tam nastalo násilné vniknutí cizích osob. Financuje to státní rozpočet prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu. Znepřístupnění zajišťuje společnost ARAO, která provozuje úložiště Bratrství a Richard. Technicky to znamená, že ty prostory, v nichž se odpady ukládají, budou zality betonovou směsí, takže tam budou utěsněny, uzavřeny. Odpady budou de facto trvale uzavřeny ve velkém monobloku. Celkové náklady se odhadují na pět miliónů korun.

Kdo tedy přispěje na jaderný účet?

Nařízení o odvádění prostředků na jaderný účet má vláda projednávat v nejbližších dnech. Tam se stanoví odvod pouze pro původce radioaktivních odpadů z jaderných elektráren, to znamená pro ČEZ, protože jiný provozovatel jaderných elektráren u nás neexistuje. To je těch 50 korun za megawatthodinu a pro ostatní původce je stanoveno pouze, že se bude odvod platit ve prospěch jaderného účtu prostřednictvím správy, formou úhrady nákladů na uložení radioaktivních odpadů jednorázově.
Připravil BOŘEK OTAVA
Roční produkce nízkoaktivních a středně aktivních odpadů v České republice
Kategorie pevné kapalné ionexy kaly
palitelné kontaminované
odpady další koncentráty oleje
Jaderná elektrárna
Dukovany 75 m3 15 m.t. 400 m3 2 m3 35 m3 5 m3
Jaderná elektrárna
Temelín* 65 m3 15 m.t. 330 m3 2 m3 30 m3 5 m3
* Předpoklady
Nízkoaktivní a středněaktivní radioaktivní odpady v ČR
Uložiště Počátek Konec Kapacita Radioaktivní Celková Typické
m3 odpad m3 aktivita radionuklidy
Hostim 1959 1965 zavřeno 200 1.1011
Richard 1964 2005 1670 4800 2.1016 3H,14C,90Sr,60Co,137Cs
Bratrství 1972 2000 300 250 1.1012 226Ra,232Th
Dukovany 1995 2030 55 000 520 5,5.1011 137Cs,60Co,

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist