Co dělati, když se čočka v oku zakalí

Oční lékařství nepatří k "velkým" medicínským oborům, jakou je například chirurgie. Pro spoustu lidí to je záležitost kapiček, mastiček a brýlí a jakéhosi přístroje, kam strčíte hlavu, pan doktor vám posvítí do oka a praví, tak přidáme dioptrii. Ti šťastnější jinou zkušenost neudělají do konce života, jiní si rozšíří své znalosti například o význam slova katarakta.

S přibývajícím věkem začíná chřadnout i ta nejudržovanější tělesná schránka. Mnoha lidem kolem šedesátky, jinak zcela zdravým, se najednou začne zdát, jakoby se svět zahalil do lehounkého závoje, písmenka v knize se jim rozmazávají stále více, za šera aby se báli vyjít na ulici a ani ta televize už není tak jasně vidět jako dřív. "Tak to je téměř na sto procent katarakta neboli šedý zákal, nejčastější oční komplikace," říká primář očního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Karel Sedláček. " Není to v pravém slova smyslu onemocnění, ale projev stárnutí. S věkem se oční čočka zahušťuje, kalí, a tím propouští stále méně světla. Někdy se může zákal objevit v důsledku silné cukrovky anebo úrazu oka, svou roli hraje i dědičnost. I když zákal postihuje především starší ročníky, máme i pacienty mladší. Třicátníci či čtyřicátníci u nás nejsou až tak vzácnými hosty."

Zákrok téměř na počkání

Postupu zakalování čočky nelze zabránit žádnými léky, pomoci může jen operace. O operaci šedého zákalu se pokoušeli mužové medicíny už někdy ve středověku - prý se tenkrát nejčastěji používalo vražení čočky do sklivce... Naštěstí od těch dob pokročila nejen věda, ale i operační techniky, které již zcela samozřejmě používají lasery a do svých služeb zapojují i počítače.
"Není to tak dlouho, kdy se s operací čekalo, až pacient neuvidí vůbec, protože riziko, že po operaci uvidí ještě hůř než před ní, každého vystrašilo. Ještě v roce 1989 se v ČR provedlo přibližně 14 tisíc operací šedého zákalu a z toho asi jen 20 procent pacientů dostalo nitrooční čočky. Ostatní byli operováni klasickým způsobem, po kterém museli nosit silné brýle kolem deseti dioptrií. V dnešní době již je většina pracovišť vybavena kvalitními přístroji, na většině pracovišť se naučili operovat moderním způsobem, kdy se zakalená čočka odsaje pomocí ultrazvuku a nahradí umělou. Díky novým operačním technikám jsou výsledky velmi dobré, je možno operovat mnohem dříve, než když pacient už nevidí na čtení," říká MUDr. Sedláček. " Komu by se také snilo o tom, že pacient jeden den přijde, odoperujeme ho a druhý den jde domů! U mnohých zákrok provádíme dokonce ambulantně. Počet operací šedého zákalu díky tomu vzrostl v České republice v roce 1996 na 42 tisíc. Přitom nitrooční čočku dostalo víc než 95 % pacientů."

Pomocník k nezaplacení

Počátkem léta měli na očním oddělení velkou radost. Díky sponzorství České spořitelny uvedli do provozu moderní fotoštěrbinu. Laikovi samozřejmě nic neříká, pan primář si libuje: "Je to zařízení, které pomocí digitální kamery zaznamená oční nález a uloží do paměti počítače. My s ním pak můžeme permanentně pracovat. U mnoha očních stavů, ať už jsou to úrazové stavy, nádory, zánětlivé změny, zákal atd. nám umožňuje velmi přesně sledovat a srovnávat vývoj nemoci. Můžeme se také napojit na internet a komunikovat s významnými pracovišti u nás i ve světě. Můžeme si posílat snímky, publikace, konzultovat konkrétní nálezy. Má samozřejmě ještě celou řadu dalších výhod, které umožní další rozvoj očního lékařství a přinesou v důsledku prospěch pacientům. Zařízení slouží sice jen pár měsíců, ale už dnes je zřejmé, že to je pomocník k nezaplacení. Je to první vlaštovka svého druhu a doufám, že brzy přibudou další."
MARIE POLANECKÁ

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist