Nové typy inhalátorů pro alergiky

ETA uvádí na trh pomůcky pro léčbu respiračních onemocnění
* Zhruba čtvrtina dětí trpí respiračními nemocemi. Nové typy inhalátorů přicházejí tedy jako na zavolanou.
(ad)
V posledních desetiletích dochází v celém světě k prudkému nárůstu alergických chorob. Tento trend je zvláště patrný i v České republice, kde alergiemi a recidivujícími infekty trpí zhruba čtvrtina (v severních Čechách a v Praze dokonce až třetina) dětské populace. Postihovány jsou dokonce stále mladší věkové kategorie.
Proto se zvýšená pozornost věnuje zejména inhalační léčbě. Díky inhalaci dochází k velmi rychlému účinku léčiva. Prostřednictvím inhalátoru lze podávat cíleně i velmi malé dávky léků, zatímco v tabletách či injekcích musí být dávky zbytečně vyšší, neboť se rozptylují do celého organismu.
Již starořecký lékař Hippokrates (ve 4. stol. před Kristem) doporučoval inhalaci horké páry a aerosolu mořského příboje. První vodní inhalátor byl zkonstruován na začátku minulého století. Byl to přenosný parní inhalátor z roku 1860. Začátkem dvacátého století se do praxe dostaly tryskové inhalátory a od šedesátých let jsou k dispozici účinné ultrazvukové inhalační přístroje.
Tři nové druhy inhalátorů uvádí na trh ETA Hlinsko. Dva z nich - parní ETA 1290 za 1350 Kč a ultrazvukový ETA 3290 za 2490 Kč - při doporučení lékařem plně hradí svým pojištěncům Všeobecná zdravotní pojišťovna. Třetí typ - víceúčelový inhalátor ETA 2290 - kombinuje možnosti využití prvních dvou typů.
Parní inhalátor je vhodný ke zmírnění průvodních potíží při akutních katarech horních cest dýchacích a lehčích formách onemocnění dýchacího traktu. Navíc je vybaven obličejovou maskou, která slouží k dokonalému čištění pleti a k odstranění trudovitosti u dospívajících pacientů. Druhý model vytváří pomocí ultrazvuku jemnou mlžinu o velikosti částic do pěti mikronů, které pronikají hluboko do plic.
Dvacet ultrazvukových inhalátorů věnovala ETA Dětské respirační léčebně v Říčanech, kde bylo nedávno otevřeno nové oddělení pro děti do šesti let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist