Všichni poslanci ČSSD nakonec podpořili vstup ČR do Severoatlantické aliance

Sněmovna se jasně vyslovila pro zapojení České republiky do NATO

* Poslanci podle očekávání učinili rozhodující krok k zapojení České republiky do NATO. Podle demokratické pravice i ČSSD jde o návrat do západoevropské civilizace. Komunisté a republikáni se obávají ztráty suverenity země a negativní ruské reakce.
Praha/ Innsbruck/Brusel (pra, čtk)
Poslanecká sněmovna 154 hlasy ze 192 přítomných poslanců vyslovila souhlas se zapojením ČR do Severoatlantické aliance. Proti přistoupení k Washingtonské dohodě včera hlasovalo 38 komunistů a republikánů. Všichni zástupci stran demokratické pravice a sociální demokracie hlasovali pro vstup do NATO.
Předseda ČSSD Miloš Zeman projevil lítost, že o vstupu do aliance nerozhodlo referendum. Současně však vyjádřil uspokojení, že na území republiky nebudou rozmístěny jaderné zbraně a cizí vojenské základny.
Ministr zahraničních věcí Jaroslav Šedivý hlasování označil za historickou událost, která zajistí začlenění státu do fungujícího systému kolektivní obrany. "Dnes neexistuje předem daný a jasně definovaný nepřítel a snížila se pravděpodobnost vypuknutí rozsáhlého vojenského konfliktu, který by mohl bezprostředně zasáhnout území ČR. Ale troufne si někdo tuto možnost pro budoucnost zcela vyloučit?" řekl Šedivý. Odmítl i varování komunistických a republikánských poslanců, že vstupem do NATO deklaruje ČR svůj protiruský postoj a že vstup do aliance znamená podvolení se tlaku mocností a Německa. Za liché označil obavy, že by NATO zasahovalo do vnitřních poměrů republiky. členství v něm nicméně posiluje stabilitu demokracií a předvídatelnost jejich mezinárodního chování.
Smlouvu o připojení k NATO ještě musí schválit Senát a podepsat prezident Václav Havel. Ten již včera v rakouském Innsbrucku, kde se zotavuje z operace po protržení tlustého střeva, vysoce ocenil vcelku jednoznačné hlasování ve sněmovně. "Tato Poslanecká sněmovna, jak známo, má zkrácený mandát na polovinu. Přesto se tímto a právě tímto, i kdyby nic jiného neudělala, zapsala velmi významně do dějin naší země," řekl Havel.
Také Severoatlantická aliance včera ve svém sídle v Bruselu uvítala souhlas české Poslanecké sněmovny s přistoupením k NATO. Brusel přitom zvlášť oceňuje, že rozšíření NATO podpořila výrazná většina poslanců.
(Další informace rovněž na str. 3 a 13)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist