Stát se ještě nerozhodl, zda bude bojovat o majoritu dolů

Mimořádná valná hromada smetla téměř celé představenstvo OKD

* Dlouho očekávaná mimořádná valná hromada dominantní tuzemské černouhelné společnosti OKD včera razantně zasáhla do složení statutárních orgánů firmy.
Ostrava (ek)
Akcionáři těžební společnosti OKD, která byla v posledních týdnech ostře kritizována zástupci FNM, včera odvolali téměř celé představenstvo a dozorčí radu dolů. FNM po opakovaných jednáních s firmou Eurobrokers, majitelem 11,6 procenta OKD, dosáhl posílení svého vlivu. Výsledkem společného postupu těchto dvou vlastníků, kterým dohromady patří asi 58 procent akcií těžební firmy, bylo oddělení managementu od statutárních orgánů OKD. Výjimkou, prosazenou patrně lidmi z Eurobrokers, je předseda představenstva a generální ředitel dolů Ivan Dzida zůstávající zatím v obou svých funkcích. Kromě něj jsou ovšem v představenstvu dva zástupci státu, šéf představenstva Eurobrokers a bývalý zaměstnanec auditorské společnosti Ernst & Young. V devítičlenné dozorčí radě je po "rekonstrukci" rovněž převaha státních zástupců. Tři místa patří hornickým odborům a jedno křeslo obsadila firma Eurobrokers.
Podle Jaroslava Boráka, který je členem nového představenstva za FNM, stát dosáhl svého cíle. Fond sice chtěl původně odvolat celé představenstvo OKD, současný kompromis mu ale stačí. Další kroky FNM povedou k několikrát ohlášenému prověření čistoty hospodaření a k vypsání výběrového řízení na funkci generálního ředitele dolů. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Miroslava Tvrzníka bude mimo to pokračovat příprava privatizace OKD. MPO se totiž stále domnívá, že východiskem ze současné "patové situace", v níž stát nemá bez spojenců majoritní převahu, je jedině dokončení privatizace. Předem ale není dána žádná alternativa privatizačního postupu. Jak uvedl Tvrzník, není vyloučeno ani obnovení majority státu. Konečný vlastník OKD není po včerejšku stále jasný. Podle předsedy představenstva Dzidy "se rekrutuje ze zahraničí". "Zřejmě ale čeká na výsledky předčasných voleb, aby mohl jednat už s novou vládou," řekl Dzida. Zástupci FNM, MPO i Eurobrokers připustili, že stranou jejich společného postupu zůstal Bankovní holding, který po příchozí transakci s IPB "spravuje" asi třetinový balík akcií dolů právě pro konečného majitele.