Další skandál se rýsuje na domácí politické scéně

Miloš Zeman otvírá další kufřík předvolebních afér

* Předseda ČSSD Miloš Zeman začal otvírat další politickou atmosféru. Zveřejnil dopis, který měl ještě jako ministr vnitra napsat Jan Ruml a jehož obsah může údajně destabilizovat politickou situaci u nás.
Praha (hm)
Jestliže se ukáže, že pravdivost "dopisu", který měl údajně napsat loni v září Jan Ruml ještě jako ministr vnitra řediteli Úřadu pro zahraniční styky a informace, mohlo by to vážně destabilizovat český politický systém, prohlásil včera odpoledne předseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Miloš Zeman. "Majoru Martinu Hádkovi předám k vyšetřování záznam z tajné porady u ministra Rumla, které se mimo jiné zúčastnil ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Oldřich Černý, který tam oznámil, že jeho služba je připravena inspirovat akci vycházející ze zahraničí proti České straně sociálně demokratické," uvedl Zeman. Předseda ČSSD naznačil, že za touto poradou se mohou skrývat základy aféry, která vznikla nedávno kolem jednání představitelů ČSSD v čele se Zemanem se švýcarskými podnikateli v Bamberku před třemi roky. "Porady se účastnil mimo jiné i pan Jiří Křižan, jehož dcera vystoupila v televizi se známou bamberskou aférou," řekl Zeman. Zdůraznil, že jeho strana už minulý čtvrtek obdržela kromě "Rumlova dopisu" i řadu dalších dokumentů. Zdroj, který dokumenty ČSSD předal, však odmítl sdělit. "Stejně jako novináři nezveřejňují zdroje svých informací, nebudeme je zveřejňovat ani my. Uvedu je ale vyšetřovateli. Kdybychom poskytli mimo dopis další dokumenty, bylo by možné z nich naprosto jednoznačně indikovat náš zdroj. Náš zájem ale je, aby se ověřilo, zda je či není materiál pravdivý," podotkl šéf sociální demokracie.
V údajném "dopisu" měl Jan Ruml vyslovit souhlas s koncepcí činnosti Úřadu pro zahraniční styky. Za prioritu měl přitom označit získávání a vyhodnocování informací o možných reakcích reprezentace zemí NATO na očekávané vnitropolitické události v ČR včetně pádu premiéra po zveřejnění kompromitujících faktů jak o jeho osobě, tak o ODS.
Ruml však včera velmi tvrdě celé podezření Zemana odmítl s tím, že předložený "dopis" je evidentní falzifikát. "Takový dopis jsem nepsal ani neodeslal a ani kancelář ministra vnitra, ani ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace ho nemá zaevidován. Takže to považuji za provokaci. Pan Zeman prostě zřejmě nedá pokoj a bude neustále tuto republiku iritovat nějakými falešnými kufříky a materiály," prohlásil Ruml.
Pokud Zeman předá dnes materiály vyšetřovatelům, budou státní orgány šetřit už dvě politické kauzy, o nichž jejich představitelé tvrdí, že jde o provokaci. V šetření je totiž už téměř měsíc "bamberská dohoda" ČSSD se švýcarskými podnikateli. Bývalý velvyslanec ČR ve Švýcarsku Miloslav Kočárek však včera vystoupil s tím, že bamberská aféra byla vyvolána uměle na zakázku. "Je to hluboké lidské zklamání," řekl na adresu Jana Vízka, který tvrdí, že ČSSD slibovala za finanční podporu významné funkce česko-švýcarským podnikatelům.