Statisíce Izraelců se v sobotu večer shromáždily na náměstí v Tel Avivu, kde před třemi roky zavraždil židovský extremista bývalého premiéra Jicchaka Rabina. Kolem 200 tisíc účastníků demonstrace mávalo prapory a rozsvěcovalo svíčky a nad davem se nesl z tlampačů Rabinův hlas. 

Bývalého předsedu vlády zastřelil 4. listopadu 1995 Jigal Amir, který chtěl zabránit tomu, aby Izrael předal západní břeh Jordánu Palestincům. O šest měsíců později byla Rabinova Strana práce poražena ve volbách konzervativcem Benjaminem Netanjahuem.

Mnozí lidé nesli nad hlavami transparenty, na nichž požadovali pokračování Rabinovy mírové politiky. Ke shromážděným promluvili vdova po Rabinovi Leah, bývalý premiér Šimon Peres a ministr obrany Jicchak Mordechai. Na pořádek dohlíželo přinejmenším 1200 policistů.

Většina (60 procent) Izraelců se přitom podle průzkumu veřejného mínění provedeného Gallupovým ústavem domnívá, že ultranacionalističtí extremisté se pokusí zavraždit i premiéra Benjamina Netanjahua, stejně jako to učinil jeden z nich 4. listopadu 1995 v případě Jicchaka Rabina.

Proti Netanjahuovi se z řad nacionalistů zvedá kritika za dohodu, kterou před týdnem podepsal v USA a jíž se zavázal k předání 13 procent západního břehu Jordánu palestinské samosprávě. Ultraortodoxní obyvatelé považují západní břeh za historické území Židů a neschvalují jeho předávání. Podle průzkumu Gallupova ústavu novou dohodu podporuje 75 a proti ní je 15 procent obyvatel.

Související