Písmo zestárlo o dvě staletí
(ot/čtk)
Nejstarší forma fonetického písma, jež předcházela hieroglyfům, vznikla v Egyptě, nikoli v Mezopotámii, jak se původně předpokládalo. Tvrdí to ředitel německého archeologického ústavu Günter Dreyer. "Všeobecně se myslelo, že první klínové písmo vynalezli Sumerové, ale nálezy archeologů v Abydosu na horním toku Nilu tuto debatu znovu otevírají," míní Dreyer.
Datování první známé formy fonetického písma se tak posunuje o 200 let do minulosti, čili do období 3200 let př. n. l. Historici dosud datovali vznik zmíněného písma do období 3000 let př. n. l. Teprve pak prý mělo v Mezopotámii vzniknout klínové písmo. Dreyerovy důkazy se opírají o asi 170 nápisů a znaků na hliněných deskách a na keramice z hrobek v Abydosu, 500 kilometrů jižně od Káhiry.
Tabulky a nádoby našli archeologové v hrobě "krále Štíra", jak zesnulého nazval Dreyer, neboť malbu štíra našel na četných předmětech v hrobce. "Podařilo se nám pochopit dvě třetiny textů nalezených v Abydosu za deset let," tvrdí Dreyer. Objevené znaky podle něho dávají větší smysl než znaky pocházející ze starověké Mezopotámie či nalezené v Egyptě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist