Písmo zestárlo o dvě staletí

(ot/čtk)
Nejstarší forma fonetického písma, jež předcházela hieroglyfům, vznikla v Egyptě, nikoli v Mezopotámii, jak se původně předpokládalo. Tvrdí to ředitel německého archeologického ústavu Günter Dreyer. "Všeobecně se myslelo, že první klínové písmo vynalezli Sumerové, ale nálezy archeologů v Abydosu na horním toku Nilu tuto debatu znovu otevírají," míní Dreyer.
Datování první známé formy fonetického písma se tak posunuje o 200 let do minulosti, čili do období 3200 let př. n. l. Historici dosud datovali vznik zmíněného písma do období 3000 let př. n. l. Teprve pak prý mělo v Mezopotámii vzniknout klínové písmo. Dreyerovy důkazy se opírají o asi 170 nápisů a znaků na hliněných deskách a na keramice z hrobek v Abydosu, 500 kilometrů jižně od Káhiry.
Tabulky a nádoby našli archeologové v hrobě "krále Štíra", jak zesnulého nazval Dreyer, neboť malbu štíra našel na četných předmětech v hrobce. "Podařilo se nám pochopit dvě třetiny textů nalezených v Abydosu za deset let," tvrdí Dreyer. Objevené znaky podle něho dávají větší smysl než znaky pocházející ze starověké Mezopotámie či nalezené v Egyptě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist