Belgickou událostí prvního řádu se stala největší retrospektiva díla Reného Magritta, nejslavnějšího z plejády belgických surrealistů.

Královskému muzeu krásných umění se na ni podařilo shromáždit 238 obrazů a kvašů rozsetých po celém světě, stejně jako Magrittovy kresby, sochy, předměty užitého umění, kopie jeho filmových pokusů, fotografie, dopisy a knihy.

René Magritte (1898 - 1967) proslul zejména svými "nesmyslnými" obrazy plnými humoru, neotřelými výtvarnými nápady a pointami. V belgicko-francouzské surrealistické rodině byl však považován spíše za "šosáka", neschopného se plně oddat "automatismu" požadovanému Andrém Bretonem.

Bylo mu vyčítáno, že svá díla koncipuje a kalkuluje na efekt - právě pro tuto přístupnost však jeho dílo doslova zlidovělo. Znepokojivé obrazy plné falešné pohody, nesmyslné situace, tajemné příběhy; Magrittovy obrazy baví a děsí zároveň.

Podle kritiků zůstal přes surrealistickou angažovanost spíše dadaistou a poetistou; on sám však nesnášel jakékoli nálepky a jeho dílo trčí z onoho proudu stejně výjimečně jako umění Salvadora Dalího, s nímž se ostatně jeden čas velmi přátelil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist