:"Tenká" modrá linka
(Velká Británie 1995, distribuce: Polygram)
Anglický komik Rowan Atkinson vešel do našeho povědomí jako ztřeštěný Mr. Bean. Jeho neuvěřitelné příhody zachytil nejen seriál scének, ale také celovečerní film (obě položky byly u nás také vydány na videu). Ovšem televizní seriál společnosti Tiger Aspects zasazený do prostředí malé policejní stanice nabízí poněkud odlišnou polohu Atkinsonovy komiky: nepřevládají tu neuvěřitelně krkolomné, chaotické a bláznivé situace, ale spíše jde o jakousi novodobou podobu tradičního anglického humoru slovního - autorem scénáře celé série je Ben Elton.
Atkinsonův inspektor Raymond Fowler je svým založením tradicionalista, na policejní poměry nadmíru vzdělaný a přemýšlivý, zároveň však až dětinsky naivní. Považuje se za nositele nejlepších ctností britské tradice, ale je typem nadčasovým a univerzálním.
Na dosud vydaných třech kazetách (o délce zhruba 65 minut) lze vidět některé z epizod, které televizním divákům loni na Silvestra nabídla Nova - Noční směna a Dnešní mládež, Dárek pro královnu a Požár a teror, Volavka a Majáles. Českému dabingu dominuje výkon Jiřího Lábuse, který svým hlasem obdařil hlavního protagonistu. V druhé polovině roku by měly následovat další čtyři videokazety.
:Zbraň davového šílenství
(Weapons of Mass Distraction, USA 1997, distribuce: Bonton Home Video)
Režisér kdysi velmi populárního snímku Waynův svět Stephen Surjik se ve svém nejnovějším snímku natočeném v produkci HBO vydal do zákulisí velkých mediálních koncernů, do pracoven a ložnic jejich magnátů. Zdánlivě banální soupeření dvou majitelů velkých televizních společností o jeden sportovní klub se postupně proměňuje v nelítostný zápas, vedený bez jakýchkoli pravidel, zato však podporovaný dalšími a dalšími přísuny peněz na korumpování mocných a potřebných. Obraz této mediální války, často velmi tragické v důsledcích pro jednotlivé protagonisty, je umně udržován na hraně dramatu a komiky. Zásluhu na tom mají i vynikající představitelé hlavních rolí Gabriel Byrne (Obvyklí podezřelí, Millerova křižovatka) a Ben Kingsley (Schindlerův seznam či Ghándí).
:Morgiana
(ČR 1972, 100 minut, distribuce: Centrum českého videa/Barrandov Biografia)
:Penzión pro svobodné pány
(ČSR 1967, 100 minut, distribuce: Centrum českého videa/Barrandov Biografia)
V přepisu známé novely ruského klasika Alexandra Grina Jessie a Morgiana si Iva Janžurová zahrála dvojroli dvou zcela odlišných sester. Jedna z nich je krásná a dobrá, druhá ošklivá a zlá. Romantický příběh natočený režisérem Jurajem Herzem je zasazen do překrásné přímořské krajiny na přelomu našeho století. Vypráví o velké lásce, ale také o velké nenávisti. Autor předlohy na okraj své prózy napsal: "Náhoda číhá na náš rozum jako černá kočka přede dveřmi, o kterou ve spěchu klopýtne noha kráčející s takovou sebejistotou."
Snímek získal hlavní cenu - Zlatého Huga na IX. mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu. Kromě Janžurové v něm hraje také Josef Abrhám. Oba herci si společně s Jiřím Hrzánem a Pavlem Landovským o tři roky předtím zahráli také v přepisu divadelní hry irského klasika Seana O'Conneryho Pension pro svobodné pány. Režie této půvabně ztřeštěné komedie o příhodách jedné noci a časného rána v kulisách přísně vedeného pensionu se ujal Jiří Krejčík, který již předtím připravil její televizní a divadelní podobu. Mezi protagonisty se objevuje také hvězda předválečných filmů Věra Ferbasová.

Rubriku připravuje Ivan Matějka