Středozemský esprit maďarského Szentendre
* Silnice z Budapešti je rozbitá, výmoly následují jeden za druhým, stejně jako nespočetné památky z římských dob rozeseté mezi domy, parkovišti i pod mosty. Tudy vyjíždějí na víkend či jen výlet chataři a turisté do malebného městečka Szentendre. Po dálnici číslo 11 se sem dostanete za dvacet minut, ale také za hodinu - pokud vyrazíte v pátek. Vlakem cesta uběhne za půlhodinku.
Dvacetitisícové městečko je typickým výletním cílem vhodným nejen pro milovníky vodních sportů, ale i pro rybáře. Budapešťané si tu v pronajatých nebo vlastních domcích a chatách na břehu Dunaje užívají volných chvil a prázdnin. Tehdy se počet "obyvatel" ztrojnásobí.
Zahraniční návštěvníci hlavního města Maďarska sem přijíždějí jen na skok. Téměř všichni jsou překvapeni malebností a stylem městské zástavby a čilým ruchem, jenž si v ničem nezadá s městečky u Středozemního moře. Stejně jako tam i tady vládne modrá. A když ne na moři, tak na obloze, rámech oken, balkónech a židlích.
Místní kavárny, samozřejmě modrobílé, si v ničem nezadají s řeckými. Poutají naši pozornost pnoucím vínem, vynikající kávou a marcipánem, jehož výroba má v Szentendre více než stoletou tradici.
Ke středomořskému se blíží i klima, velmi mírné a v létě takřka bez dešťových srážek. Příčinou je blízkost Pilišského masivu, jehož terény jsou s oblibou využívány vysokohorskými turisty. Hory zadržují dešťové mraky přicházející od severu.
Szentendre je městem kultury a muzeí, kterých lze spolu s výstavními síněmi napočítat čtrnáct. Po celý rok tu pracují kreslíři, malíři a sochaři, pro něž se pitoreskní městečko stává alespoň na čas druhým domovem. A v době prázdnin se město stane pravým maďarským muzeem pod širým nebem, přehlídkou lidových umění a tradic z karpatského regionu.
První obyvatelé, Ilyrové, si vybrali velmi strategické místo na břehu Dunaje. Posléze je vystřídal keltský kmen Eravisců a za římské nadvlády vzniklo římské město, které Augustus pojmenoval Ulcisia Castra. To proto, že v hustých okolních lesích ohrožovalo obyvatele velké množství vlků a jméno vlčí tábor či hradiště bylo více než příhodné.
Už tehdy vznikl starý střed města na vyvýšenině a další satelitní výstavba na okolních svazích. K obraně sloužily kromě valů i strážní věže. Vše bylo zničeno do základů při migracích národů v pátém století po Kristu. To, co zůstalo, lze nalézt například na Szentenderském ostrově v Dunaji, který se táhne od severních hranic Szentendre směrem na sever. I tady panuje čilý turistický ruch.
Maďaři poprvé zmiňují Szentendre v roce 1009. Nová výstavba kopíruje římský pravzor a rozkládá se na kopci kolem kostela. Ten byl zasvěcen svatému Ondřeji, po kterém bylo město pojmenováno Szentendre (Ondřejov). Ve 14. století se opevněné město nacházelo mezi dvěma vládnoucími středisky, Budou a Visegrádem. Jeho význam rostl. Slibnému rozkvětu zasadili smrtelný úder Turci a počet obyvatel rapidně poklesl.
V době reformace se obyvatelé města přestěhovali z pravého břehu Dunaje na Szentenderský ostrov. V té době sem přišlo i mnoho protestantských utečenců ze Srbska a Německa. Postavili několik kostelů, které nesou dodnes srbská jména nebo jsou psána dvojjazyčně. Jedním z nich je například Opovačka crkva či Beogradska crkva, ta druhá je ovšem pravoslavná.
Každá skupina si osídlila "svou" část města a vznikly jakési komunity udržující vyznání a zvyky rodných zemí. Postupem doby byly postaveny zděné kostely náhradou za dřívější dřevěné. Město pomalu získávalo renomé díky obchodu s vínem a řemeslnými výrobky. Domy bohatých obchodníků stály na ulicích Péter-pál, Dumtsa Jeno a Bercsényi. Srbové sídlili na hlavním náměstí (Fo tér). Okolo nich ve středu města bydleli Dalmatinci, kteří vesměs pěstovali a prodávali víno. Srbové se však postupně vraceli domů, a tak v roce 1815 jich tu zůstalo jen 42 procent a v roce 1890 jen 19 procent celkového počtu obyvatel. Místo nich se tu usadilo mnoho Čechů a Slováků.
Jak městečko v 18. století vzkvétalo, o to více posléze upadalo. Poslední pohromou bylo zničení vinné révy nákazou choroby phylloxera. Po zavedení železnice z Budapešti v roce 1888 sem začali jezdit Budapešťané. O rozvinutějším turismu lze však hovořit až v posledních dvaceti letech.
Hana Bořtová
Veletrh maďarského cestovního ruchu
Letos na konci jara se stala Budapešť místem dalšího, v pořadí už sedmého ročníku veletrhu Welcome to Hungaria. Představily se zde všechny maďarské župy, některé hotelové řetězce i samotné zajímavé regiony a města. Tentokrát se akce zúčastnilo na dvě stě vystavovatelů z celé země. Zajímavostí pro vystavovatele i jejich návštěvníky byl obrácený workshop. Vystavovatelé se se svými obchodními partnery scházeli přímo ve zvláštní hale.
Turistická patrola
Pro vetší bezpečnost návštěvníků Budapešti, Balatonu, Velencského jezera a znovuobjeveného letoviska Székesfehérvár bude nasazena takzvaná turistická policie či patrola. Jen v Budapešti bude 250 mladých studentů hovořících plynně třemi jazyky připraveno pomoci návštěvníkům v nesnázích (krádeže, úrazy, ztráty dokladů). Více informací o celém Maďarsku se mohou zájemci dovědět na internetové adrese www.miwo.hu nebo v pražském sídle národního zastoupení a informačního střediska pro maďarský cestovní ruch.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist