Nejmladší sběratelská vášeň: telefonní karty
* Na rozdíl od filatelie, mineralogie a jiných sběratelských oborů s dlouhou a bohatou historií je sbírání telefonních karet obor velmi mladý. V Praze se první telefonní karty objevily v roce 1991. Jejich sbírání se zpočátku věnovali především filatelisté, ale po čase se vraceli zpět ke známkám, a začali se objevovat nadšenci, kterým učarovaly jen telefonní karty.
Nejvíce sběratelů telefonních karet u nás bylo od počátku v Praze, protože nejdříve fungovaly kartové automaty pouze v hlavním městě. Na Slovensku byly samostatné telefonní karty vydány až po rozpadu federace. Zajímavé je, že kompletní sbírka veřejných karet Československa obsahuje pouhých 19 karet, přičemž jedna z nich vyšla jen v pětitisícovém nákladu!
V době, kdy se u nás sbírání karet teprve pomalu rozvíjelo, ve světě již bylo v plném proudu. Nejvíce se karty sbíraly v Japonsku, kde by dnes měly existovat na dva milióny sběratelů, a fungují tu speciální krámky jen na telefonní karty. V Japonsku si také může kdokoli nechat zhotovit soukromou kartu s nákladem třeba jen deset kusů. O oblíbenosti telefonních karet v této zemi svědčí i fakt, že v Japonsku jich bylo vydáno víc, než ve všech ostatních zemích světa dohromady.
V Evropě jsou za velmoci sběratelů telefonních karet považovány Francie a Německo. V Německu existuje 50 tisíc intenzívních sběratelů a čtvrt miliónu příležitostných. V České republice by se měl počet sběratelů, kteří se kartám věnují intenzívně, pohybovat okolo tisícovky. Podle britského Telecomu je sbírání telefonních karet nejrychleji vzrůstající zálibou. Odhadem by na celém světě měly působit dva až čtyři miliony sběratelů karet.
Diktát módy
I ve sběratelství telefonních karet má své slovo móda. Před časem například byly velmi oblíbené karty z USA a zemí bývalého Sovětského svazu, ale dnes jejich cena značně poklesla. V mnoha postsovětských státech panuje zmatek a telefonní karty si vydává téměř každé větší město, což sběratelství škodí. Americké karty zase začali vydávat němečtí obchodníci přímo pro sběratele, a jejich cena je proto v současné době téměř nulová.
Mnoho sběratelů touží mít kartu z každé země světa, a proto se vydávají karty pro nejrůznější ostrůvky, na kterých jich ani není zapotřebí. Od výrobce putují přímo k obchodníkům a od těch do rukou sběratelů. Karty evropských ministátů - Vatikánu, San Marina, Andorry a dalších - jsou ovšem proti těmto uměle vyráběným kartám zcela oficiální. Vatikán má sice na svém území pouze tři telefonní automaty, a to ještě jen na dvou poštách, ale z propagačních důvodů vydává telefonní karty s církevní tematikou. Lze z nich telefonovat pouze ve Vatikánu, takže většinou ještě plné končí ve sbírkách.
Karty exotických zemí jsou velmi vyhledávané, ale nejpopulárnější v poslední době začínají být motivy - karta je oblíbená, protože je na ní hezký obrázek. Ve světě byl například před několika lety velmi atraktivní motiv Coca- Coly, který se objevil na více než tisíci kartách třiceti zemí světa. První telefonní karta s tímto motivem byla vydána v roce 1985 v Japonsku a dnes má hodnotu přibližně 15 tisíc marek. V současné době ovšem mezi nejvyhledávanější motivy patří spíše zvířata, automobily, umění, nebo třeba i erotika. Tento trend potvrzuje i výsledek soutěže o nejhezčí českou telefonní kartu roku 1997 (soutěž každoročně vyhlašuje Klub sběratelů telefonních karet v Praze). Nejkrásnější kartou loňského roku byla zvolena karta nazvaná Medvídek Koala.
Vyplatí se sbírat karty?
V tisku se občas objeví články, podle kterých by mohl laik soudit, že každý sběratel telefonních karet na svém koníčku vydělává milióny. Ve skutečnosti sběratelé často do své sbírky vloží víc peněz, než za kolik ji později mohou prodat. Přesto existují oblasti, ve kterých člověk s potřebnými odbornými znalostmi a zkušenostmi téměř nemůže prodělat.
Nejjistější investice v telefonních kartách nesouvisejí se sběratelstvím, ale s jejich zdražováním. V roce 1993 se totiž cena telefonní karty o 50 jednotkách zvýšila z padesáti na sto korun a při posledním zdražení v dubnu loňského roku dokonce na sto padesát korun. Samozřejmě stoupají i ceny některých sbírek. Hodnoty určitých vzácných karet s pořizovací cenou v desítkách tisíc korun se pravidelně zvyšují. A jelikož počet sběratelů se na celém světě nepřestává zvyšovat, budou tyto ceny stoupat stále rychleji. Pokud ovšem chcete do karet investovat, nemusíte kupovat jen ty nejdražší kousky. I jen několik let staré prázdné karty často rychle nabývají na hodnotě, zejména pokud mají nízký náklad, zajímavý motiv a jsou ve výborné kvalitě.
Jak se dělá sbírka
Mezi sběrateli telefonních karet je mnoho zkušených odborníků, ale více je těch, kteří se sbíráním teprve začínají. Pokud se chystáte založit sbírku telefonních karet, měli byste vědět, že nelze bez rozmyslu sbírat všechny karty, které vám přijdou pod ruku. Sběratel by měl nejprve zvážit co sbírat a jakým způsobem. Měl by také vědět, že sbírka má hodnotu jen tehdy, obsahuje-li karty prvotřídní kvality bez sebemenšího poškození z telefonního automatu.
Sbírky můžeme dělit na generální, motivové, a na specifické sbírání jedné karty z každé země. U nás i ve světě je nejvíce generálních sbírek, což jsou sbírky, které obsahují jednu kartu od každého druhu, pocházející z jedné určité země. Nejčastěji se sběratel zaměří na karty vlastní země, které jsou pro něj nejdostupnější. U nás bylo od roku 1991 do května tohoto roku vydáno 244 veřejných telefonních karet, a i ten, kdo začne sbírku dávat dohromady až dnes, má teoreticky možnost všechny karty dosbírat.
Oblíbené jsou i motivové sbírky, které jsou zaměřeny na určitý motiv nebo námět, přičemž většinou nehraje roli, z jaké země karta pochází. Sbírek "co země, to karta" je nejméně, neboť jejich založení vyžaduje určité znalosti a některé karty se dají sehnat jen velmi obtížně, a tudíž jsou poměrně drahé.
Pomoc a radu začínajícím sběratelům ochotně poskytne Klub sběratelů telefonních karet v Praze, který je patrně největším sdružením lidí s tímto koníčkem u nás. Od počátku roku 1997 poskytuje svým členům i nečlenům novou službu, která by měla sběratelům pomoci odhalit padělané karty. Ačkoli je sběratelství telefonních karet velmi mladý obor, už zde funguje síť podnikavců, kteří vytvářejí povedené falzifikáty. Není výjimkou, že jsou sběratelům nabízeny falešné karty, které byly vyrobené například vlepením čipu z jiné karty, nalepením okopírované karty na jinou a celou řadou jiných způsobů.
Příležitost pro sběratele
Chcete-li si založit sbírku telefonních karet, získáte potřebné rady a informace na mezinárodní výstavě Sběratel, která se bude konat ve dnech 11. až 13. září na pražském Výstavišti. Nad oborem telefonních karet tu převzal záštitu Telecom, který zde bude mít i velkou prodejní výstavu. Zájemci o telefonní karty tu budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si karty ze všech koutů světa a unikátní kousky, jako jsou karty starší, s nižším nákladem, nebo karty privátní. K příležitosti výstavy se také chystá nové vydání barevného katalogu československých, českých a slovenských telefonních karet, a to veřejných, soukromých i dárkových.
Pokud již karty sbíráte, můžete na výstavě Sběratel využít služby Klubu sběratelů telefonních karet, který bude u svého stánku poskytovat poradenskou službu a řekne vám, zda nemáte ve své sbírce padělek.
Připravil Emanuel Mizia
Nejvzácnější varianty českých a československých veřejných telefonních karet
1. Alcatel, SL4 - (tenké drátky), z roku 1993, katalogové označení C6 - znám pouze 1 kus
2. Onkologie, SL4 - (tenké drátky), z roku 1993, katalogové označení C11 - znám pouze 1 kus
3. K+B, GEM 12 - nízké logo, z roku 1994, katalogové označení C75 - znám pouze jeden kus
4. Osvobození Plzně, GEM 12 - nízké logo, z roku 1995, kat. označení C 88 - znám pouze 1 kus
5. Sparta SL6 - z roku 1992, katalogové označení C17 - známy pouze 2 kusy
6. Pirelli, GEM 14 - bez loga, z roku 1995, katalogové označení C92 - známy pouze 2 kusy
7. Queen 150 jednotek, SL4 - (tenké drátky), z roku 1993, katalog. označení C29 - známy 3 kusy
8. Zrzavý, GEM 12 - bez loga, z roku 1993, katalogové označení C27 - známo 3 - 5 kusů
9. Collins, GEM 12 - nízké logo, z roku 1993, katalogové označení C35 - známo 3 - 5 kusů
10. Apollo, GEM 13 - vysoké logo, z roku 1994, katalogové označení C61 - známo 3 - 5 kusů
(Podle časopisu Telekarty KSTK 3/1997)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist