PRAHA 7. dubna (ČTK) - Delegáti XXX.sjezdu ČSSD zvolili předsedou strany Vladimíra Špidlu. Po osmi letech tak vystřídal Miloše Zemana, který již na nejvyšší stranickou funkci nekandidoval.
Špidla bude čele strany dva roky a ČSSD povede v roce 2002 do parlamentních voleb.


Nově zvolený předseda ČSSD Vladimír Špidla delegátům řekl, že tak velký závazek nemůže člověk unést sám. Zdůraznil, že politika je kolektivní dílo a že základní hodnotou sociální demokracie je solidarita.
Špidla se při poděkování svým voličům svěřil, že je to "silný a zvláštní pocit" dostat důvěru a stát se předsedou nejstarší politické strany v zemi.

Podle předsedy volební komise Bohuslava Sobotky si hlasovací lístky vyzvedlo 552 delegátů. Platných hlasů bylo odevzdáno 543. Pro Špidlu se vyslovilo 483 delegátů, což je 87,5 procenta, uvedl Sobotka.
V kandidátském projevu prohlásil, že sociální demokracie v minulých volbách osvobodila zemi z moci konzervativců a liberálů. Zvítězit v příštích parlamentních volbách podle něj potřebuje proto, aby přivedla zemi do normálního stabilizovaného stavu, ve kterém je možné slušně žít, protože jedno volební období k tomu nestačí.
Nový předseda rovněž vyzvedl význam členství ČR v Evropské unii. Republika je podle něj dostatečně silná k uskutečnění tohoto historického kroku.
PRAHA 6. dubna (mar-ihned,ČTK) - Delegáti sjezdu sociální demokracie dnes vyjádřili plnou podporu Miloši Zemanovi ve funkci premiéra. Členové ČSSD také schválili zprávu Zemana, kterou předložil jako odstupující předseda strany.


Jubilejní 30. sjezd ČSSD, na němž sociální demokraté zvolí nového předsedu místo Miloše Zemana, začal dnes v poledne v pražském Kongresovém centru. Všeobecně se očekává, že do čela strany se dostane dosavadní místopředseda Vladimír Špidla.
Delegáti rovněž projednají nový stranický program a změny stanov.

V diskuzi předsedkyně pražské organizace ČSSD Petra Buzková, poslanec Lubomír Zaorálek a člen stranického předsednictva Richard Dolejš kritizovali zprávu předsedy Miloše Zemana na 30. sjezdu ČSSD v pražském Kongresovém centru. Nelíbilo se jim především jeho vysoké hodnocení spolupráce s ODS a opoziční smlouvy.

Pozornost vzbudil názor kandidátky na místopředsedkyni strany Vladimíry Al Malikiové. Mluvčí ministra školství vyzvala ČSSD ke zrušení rezoluce bohumínského sjezdu, která zapovídá sociálním demokratům spolupráci s KSČM.


Zeman, který Špidlu sociálním demokratům do nejvyšší funkce sám doporučil, při příchodu do Kongresového centra řekl, že od sjezdu očekává "klidný průběh, zvolení Vladimíra Špidly a schválení tezí dlouhodobého programu". Podotkl, že jeho vláda dokázala, že umí vládnout. Odmítl, že by se měl jako předseda vlády stát členem politického grémia strany, nebo čestným předsedou. Naopak sjezdu předložil k posouzení svůj názor, že předseda strany by se měl stát také premiérem.

Špidla hovořil o "obyčejném, pracovním" sjezdu vládní strany.

Kromě volby nového vedení by měl sjezd podle předsedkyně pražské organizace ČSSD Petry Buzkové rozhodnout o "budoucím směřování sociální demokracie".Fotoreportáž, aneb jak objektiv dráždí ČSSD.

Novináři jsou zakomplexovaní blbové, prezident neplní svoji funkci - Zpráva odstupujícího předsedy Miloše Zemana

Související články HN:
Špidla a Zeman - bude to idylka?
Fronta na funkce ve vládní ČSSD
Muž dvou tváří odchází - komentář Martina Denemarka
Zeman: Převažují pozitiva - komentář Václava Žáka


Ke sjezdu:
Okamžiky ze života vládnoucí ČSSD
Život Miloše Zemana - odcházející předseda ČSSD
Život Vladimíra Špidly - ten, který by měl nahradit Miloše Zemana