Nejčastějším důvodem, proč ministerstvo spravedlnosti vyplácí lidem odškodnění, je příliš dlouhé rozhodování soudů. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové ale není vina na straně soudců. Jeden z hlavních problémů vidí v tom, že český trestní řád příliš dbá na formalismus. "Společně s přespříliš širokou škálou práv účastníků procesu to nakonec umožňuje, aby například obstrukce obviněných byly velmi účinné," říká Bradáčová v rozhovoru pro DVTV.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Průtahy připomněla v souvislosti s projednávanou kauzou ­bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Minulý týden padly první tresty, ale někdejší ministr zdravotnictví na rozsudek stále čeká. Soudce Robert Pacovský oddělil linii dalších obviněných od té Rathovy proto, aby aspoň část případu mohla dospět k závěru rychleji.

Například začátkem února musel soud znovu odročit projednávání kauzy, která se už vleče třetím rokem. Právnička Rathovy spolupracovnice Lucie Novanské se omluvila kvůli nemoci a zároveň si nepřála, aby ji v nepřítomnosti zastoupil spolupracující advokát. Takových pauz se během projednávání vyskytlo několik – jen ta, která předcházela právniččině chorobě, trvala skoro čtvrt roku.

Podle Bradáčové je řešení v novelizaci trestního řádu. "Bude se to muset zrevidovat a říci si, zda celá škála všech práv není na újmu základního práva, a to je právo na spravedlivé odsouzení v přiměřené době," uvádí žalobkyně, která stát zastupovala i v případu Mostecké uhelné.

Stávající trestní řád, který byl více než sedmdesátkrát novelizován, vychází z podoby platné od roku 1961. Jeho další novela by měla souviset s celkovou reformou justice, jejímž výsledkem by měly být rychlejší soudy. Ve zprávě pro vládu se k názoru, který zastává Bradáčová, hlásí i ministerstvo spravedlnosti. "Kladou se příliš vysoké nároky na formální aspekty dokazování, což znemožňuje usvědčit skutečné pachatele," stojí v dokumentu.

O tom, jak trestní řád změnit, se vedou na ministerstvu debaty už osmým rokem. "Veřejnost očekává rychlejší řízení před soudem. Já také, ale při znalosti všech procesních pravidel a složitostí říkám, že proto musíme změnit trestní řád. A umím si představit, že v řadě míst to může být velmi nepopulární," dodává Bradáčová.

Mohou být nespokojení ti, které stát požene před soud, ale vyšší nároky čekají také na státní zástupce. Měli by více ručit za to, že před soudem zvládnou prokázat to, co tvrdí v žalobě.

Bradáčová: Kauza Rittig u soudu? Jasno bude už během týdnů

Bradáčová: Kauza Rittig u soudu? Jasno bude už během týdnů