Když se vracel z úspěšného exilu, měl starosti, s kým bude muset doma vládnout − znal je všechny a více nebo méně jimi pohrdal. Naši politici se ho zase obávali. Se všemi se před válkou hádal. Věřil jen Edvardu Benešovi jako následníku trůnu, a toho oni právě proto nechtěli. Ušili Masarykovi ústavu jako pro bezmocného kladeče věnců. To je začátek příběhu první československé republiky. Zároveň chvíle Masarykova triumfu.

Pavel Kosatík je pro mne první domácí autor, který tento příběh převyprávěl celý a věrohodně. Předtím jsme mohli číst řadu autorů bez autocenzurních limitů, bez vnitřních zábran (Jiřího Kovtuna, Milana Machovce, Gordona Sklillinga, Antonína Klimka, Antoina Marèse, Zbyňka Zemana, Tomana Broda, Igora Lukeše…), vesměs exilové, disidentské nebo "mimo mainstreamové" historiky, publicisty. Každý z nich však napsal jen kus příběhu. Nebo jen z jedné strany. Kosatík ho napsal celý. Úplný příběh neuchopitelného "originála". I s prokresleným pozadím jeho okolí.

Ty domácí, oficiální zábrany (i dnes cosi takového jako "oficiální" existuje; nemusí se to jmenovat tiskový dozor) měly a mají různé motivy: ušlechtilé i konformní. Ušlechtilé: povznášet národ příkladem "presidenta zakladatele" − "tatíčka". Konformní vzhledem k celonárodní tiché dohodě o tom, o čem se bude vyprávět a o čem mlčet. Ti oficiálové jsou jacísi strážci tiché dohody lidu této země: hlídají ji a sami ji tvoří. Také se dá mluvit o "mainstreamu".

Myslím si, že takové zábrany souvisely i v posledních desetiletích především se zmíněným následníkem. Protože je spojován nejen s Mnichovem, ale i s "útěkem, vyháněním a nuceným vysídlením" (dikce česko-německé deklarace) zdejších Němců. Tedy s třetí republikou, o které se stále většinou soudí, pokud se něco soudí, že nebyla cestou k poúnorové totalitě. A tedy se stále ještě živenými strachy z německého revanšismu.

Následník je casus belli této země, rozpolcuje nás, jako ovšem i ledacos jiného. Ztratili jsme totiž schopnost přít se v dialogu naslouchajících si a místo toho bojujeme s nepřítelem. Co nás k tomu vede, to nevím a nevím ani o nikom, kdo by to věděl.

Kosatík žádnou z těchto zábran nemá. Pokud jde o pozdějšího Edvarda Beneše, má jasno: "… podařilo (se mu) zdiskreditovat právě všechny ty ideály, na nichž chtěl Masaryk novou občanskou společnost vybudovat." Takže mohl v Jiném TGM "odblokovat" celý příběh prvního prezidenta a také příběh samostatného státu a učinit jej kompletním, a proto věrohodným. Beneš byl a je "špunt" našeho špatného svědomí, který se nemusí rovnou surově vyrazit, ale je třeba ho povolovat. Už se to mělo dít dávno.

Silní prezidenti v boji se stranictvím

Kosatíkova kniha mne utvrzuje v tom, že naši silní prezidenti se neuměli nebo nechtěli srovnat s politickými stranami, ačkoliv se v jejich světě pohybovali. To ale znamená i s parlamentarismem. Neuměli a ani nechtěli založit a úspěšně vést stranu (Masaryk, Beneš, Havel). Pokud do některé vstoupili, nedokázali být úspěšnými vůdci (Masaryk, Beneš). A když je úspěšně vedli, ničili je, když z vůdcovské funkce odešli (Klaus, Zeman). Přáli si počet stran umenšovat (Beneš a pak Klaus se Zemanem, když ti dva koncipovali "opoziční smlouvu"). Oblibovali si úřednické vlády (Masaryk, Beneš, Havel, Zeman). Neradi jmenovali do vlády ty, kteří se jim osobně nepozdávali (Masaryk, Havel, Klaus, Zeman). Ačkoliv musí jmenovat toho, koho jim navrhne premiér.

U každého z nich to bylo trochu jinak, ale spojuje je, že by nejraději byli americkými prezidenty. V prezidentském systému by jmenovali svoji vlastní vládu (v USA se rovnou řekne "administrativu").

Všechno to má něco společného s "nepolitickou politikou". Tak třeba Masaryk a Havel na rozdíl od Klause byli stoupenci silné občanské společnosti. I to je "nepolitická politika": jako podloží té politické politiky.

Masaryk tuto tradici "nadpolitických" prezidentů začal. Dříve, než 21. prosince 1918 vystoupil z vlaku v Horním Dvořišti, ukázali mu text tzv. zatímní ústavy. Měl prý říci: "Tož takto ne." Protože nepočítala s tím, že Beneš je přece následník trůnu, a konstruovala instituci prezidenta bez ohledu na to, kdo si koho přeje za něho mít: stanovila jako podmínku věk 40 let. Benešovi bylo ale čtyřiatřicet…

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Touto kritikou prvního ústavního textu v prvních minutách Masarykova pobytu na území státu začínají také jeho ústavní dějiny − jako dějiny přepadávání parlamentní republiky do poloprezidentské republiky. Republiky, kterou přitom především on (a legie, Beneš a Štefánik) vyjednali a vybojovali. A ve které současný prezident, po sto letech, dává najevo, že nebude jmenovat ministra, který se mu nelíbí (Poche). Takže kdyby ho premiér přesto navrhl, prezident by ho pravděpodobně odmítl jmenovat. Následoval by "kompetenční spor" a rozhodnutí Ústavního soudu. Ten by podle mého potvrdil, že prezident navrhovaného jmenovat musí. A pak by se mohlo stát, že by prezident opáčil: "No a co?" A byla by tu poprvé ústavní, nejen politická krize. A to je už velký malér. Možná že to všechno začíná v kupé onoho slavnostně vyzdobeného vlaku…

Kosatíkova kniha se dobře čte. Nejen proto, že je napsaná bohatým a přitom úsporným jazykem, ale hlavně proto, že čtenář uvěří, že tentokrát není nic záměrně smlčeno, zbezvýznamněno, "zašumlováno", že autor píše s čistým svědomím. Totiž s jistotou, že nad ním nečíhá cenzura celonárodních tichých dohod o tom, co se vyprávět smí, či dokonce co se má, musí vyprávět a co raději ne. Anebo vůbec ne. Prostě k sobě tu neviditelnou přísnou velitelku do pracovny nepustil. Takže nemusí být přepjatý, ani když vyzdvihuje úspěchy, ani když je kritický. A to on v knize je. Imponuje mi vyrovnanost té kritičnosti, její strohost, přiměřenost.

Masaryk bez přátel i spojenců

Pro mě osobně je objevem knihy nikoliv to, že Masaryk byl prudký a svárlivý, ale že mu nevydrželo ani jedno přátelství, natož politické spojenectví. Jak je možné, že mu skoro všichni kolem připadali jako troubové? Inu, on tu byl jediný opravdu světový člověk; nejpozději od chvíle, kdy si vzal Američanku. Sousedé kolem Klobouk u Brna, kam ji přivezl na prázdniny, si to neuměli představit jinak, než že to bude "černoška"… Jel dvakrát do Ameriky přednášet. Proti němu byli jeho akademičtí a tím spíše političtí kolegové omezenci. A on se netajil tím, že si to o nich myslí. Od Kosatíka se to dozvídáme natvrdo.

To ovšem není pro dělání politiky dobré východisko. Kupodivu to ale bylo dobré východisko pro zakládání státu. Třeba však dodat: co kdyby tomu zakládání nešly vstříc pohyby na frontě, do poslední chvíle nepředvídatelné? Co by bylo, kdyby v půli října nevystoupilo z války Bulharsko a nezhroutila se italská fronta? Na jaře ještě centrální mocnosti vítězily! To by na založení samostatného státu nestačilo ani několik Masaryků a Benešů a Štefániků. Rakousko-Uhersko, pod patou Německa, by bylo vítězem a určitě by se nefederalizovalo.

Kosatík si celou knihou klade otázku, kterou jsem si kladl, už když jsme v disentu s Milanem Machovcem a Milošem Pojarem vydávali v roce 1980 − po osmačtyřicetileté přestávce − Masarykův sborník. Jak to, že řadou lidí doslova nenáviděný, pohrdaný člověk, politický zkrachovanec (tak opouští v prosinci 1914 Prahu) se do ní vrací (opět v prosinci o čtyři roky později) vítán a ctěn, ba zbožňován skoro celým národem? Nazval jsem tenkrát svoji stať "Uznání proroka v Čechách".

jarvis_5bdb3231498e15d21f75760f.jpeg
Kniha Pavla Kosatíka Jiný TGM
Repro: Paseka

Kosatík posunul porozumění tohoto divu všech českých divů, tohoto uznání někoho, kdo jako prorok uznán být neměl (od toho je přece prorokem!), o notný kus dál, protože toho ví mnohem víc, než jsem tehdy věděl. A hlavně proto, že popisuje nejen Masaryka, ale i poměry doma bez jakékoliv šetrnosti.

Pro mě je dodnes jediná odpověď znepokojující: ten stát nám spadl do klína. Neplatí to o těch třech v exilu, tím spíše ne o legionářích (někteří z nich se vraceli až skoro po dvou letech − už je nikdo ani nevítal)! Ale davy se koncem října radovaly jako děti z nečekaného daru. A nezbylo jim než rázem vytěsnit obrazy nemilovaného, svárlivého, moralizujícího profesorského šťourala. To musel být ale šok, to se muselo někdy někde projevit! Třeba za druhé republiky?

Takový razantní autocenzurní manévr v duši národa nemohl zůstat bez následků. Když čtete Kosatíka, napadne vás, že jeho neblahé důsledky trvají až do dneška. To je podle mého hlavní zásluha této knihy: poselství, že minulost je nám stále v patách. Že naše ušlechtilé lži a sebelitující se zápovědi nám vždy skočí na záda. Když to nejméně čekáme, když se nám to nejméně hodí.

Dají se ty důsledky, ta minová pole v naší paměti, odstraňovat lekturami, jako je ta svobodná, oproštěná od povinných mýtů, ta Kosatíkova: neohlížet se na celonárodní tiché dohody, o čem ano a o čem raději ne. Ukazuje se, že se to dá dělat šetrně, tj. právě věrohodně − to když jsou vyloženy všechny karty. I ty o povaze nikoliv "tatíčka", ale neskladného individualisty, občas rváče, chladného pragmatika, někdy anarchisty, také intrikána, ale vždycky cílevědomého muže.

Podle mého vydal Kosatík svoji zatím nejlepší knihu. Prospěje našemu duševnímu uzdravování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist