Přes čtyřicet let vyrábějí v turnovské firmě Crytur umělé krystaly. Žlutě zbarvené granáty pak putují hlavně do elektronových mikroskopů po celém světě, kde slouží coby detektory elektronového záření. Asi před deseti lety se ale v severočeské firmě zrodil nápad využít takzvané monokrystalické granáty jinak − ve světelných zdrojích. Například v LED diodách, světlometech nebo projektorech.

Po čtyřletém výzkumu a vývoji spolu s vědci z Akademie věd a firmou Varroc Lighting System mají autoři v ruce český patent k nové technologii. Ta dokáže zvýšit odolnost a výkon světel na bázi laserových a LED diod. Tvůrci také podali evropskou, americkou a japonskou patentovou přihlášku. "Využití této technologie má smysl u světelných zdrojů nejvyšších výkonů. Tedy tam, kde stávající řešení přestávají fungovat. Jsou to supervýkonné LED diody, průmyslové osvětlení, projektory, výkonné světlomety ve vojenství a bezpečnosti. Testujeme také využití v automobilovém průmyslu," říká Jan Kubát, který se ve firmě Crytur stará o vývoj.

Autoři vynálezu vstupují do vysoce konkurenčního prostředí − najít odolnější materiály pro výrobu světel se snaží vývojáři z firem po celém světě. V dnešních LED diodách se pro vyzařování světla využívá prášek zvaný luminofor, který pokrývá diodu a zpevňuje se zpravidla silikonem. Jenomže tento materiál se při silném záření přehřívá a opotřebovává. Začínají tak vznikat alternativy − používá se například keramika.

Češi vsadili na monokrystalický granát, který vydrží extrémně vysoké teploty. Připravuje se totiž v pecích, kde se vstupní materiály roztaví při teplotě blízké dvěma tisícům stupňů Celsia. Oproti dnes využívaným materiálům, složeným z mnoha zrnek, je krystal z Turnova průhledný i průsvitný. Češi jsou nyní jediní na světě, kdo jej vyvinul tak, aby se dal využít při výrobě světelných zdrojů o požadované barevné teplotě.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte zda se nový český vynález dotkne i světel v domácnostech, které velké firmy spolupracovaly na testování vynálezu a kolik peněz dala na výzkum a vývoj TAČR.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se