Skupina Bohemia Energy a její majitelé – manželé Hana a Jiří Písaříkovi – nečelí jen hrozbě trestního oznámení od vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) a žalob od klientů skupiny o náhradu škody. Dohání je také spory se zkrachovalým podnikatelem Tomášem Bártou. Ten se s nimi už roky soudí o desetinový podíl v Bohemia Energy entity, který měl před ukončením činnosti společnosti jako dodavatele energií hodnotu vyšších stamilionů korun. 

Bártův insolvenční správce nyní uspěl u soudu se svým předběžným opatřením, které zakazuje Písaříkovým nakládat s jejich nemovitostmi. HN mají soudní usnesení k dispozici. Navíc  redakce získala i smlouvu o převodu majetku, jež dokládá, že se k transakci s realitami skutečně schylovalo. Kontrakt přitom manželé uzavřeli a podepsali sami se sebou.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zmíněná transakce se vztahuje k lukrativnímu bytu na pražských Vinohradech. Ten si manželé pořídili teprve před rokem, a to za 22 milionů. Před čtrnácti dny ale Písaříkovi uzavřeli smlouvu o prodeji nemovitosti se společností Cloud Company. Tu dle obchodního rejstříku ovládá firma „Společnosti pro vás“, jež vytváří stovky ready-made firem. Jednatelem Cloud Company je dle obchodního rejstříku Jan Lustig. Ve smlouvě nicméně vystupují jako jednatelé firmy právě Písaříkovi – a kontrakt tak uzavírají sami se sebou. 

Dle insolvenčního správce Jaroslava Brože se Písařík snažil převést i podíl v bytovém domě v Nuslích, jejž dle informací z katastru nemovitostí koupil letos v březnu za 25 milionů. Stejně tak se údajně snažili i o prodej realit na Smíchově v hodnotě 130 milionů, jež si pořídili mezi lety 2015 a 2016. K převodu použili další ready-made firmu Bright Color, kterou ovládá stejná společnost jako Cloud Company. 

Převody nemovitostí jim ale „zatrhl“ Městský soud v Praze. Na jeho rozhodnutí jako první upozornil server MotejlekSkocdopole.com. Soud uznal obavy Bártova insolvenčního správce Brože. „Zachytil jsem, že bezprostředně po sdělení o ukončení činnosti Bohemia Energy entity dochází k převodům nemovitostí Písaříkových na ready-made společnosti, což mi indikovalo vyvádění majetku. Proto jsem okamžitě podal návrh na nařízení předběžného opatření a soud se zcela ztotožnil s mou argumentací a zakázal manželům Písaříkovým ,disponovat‘ s těmito nemovitostmi,“ vysvětlil pro HN Brož. 

Ten je insolvenčním správcem zkrachovalého podnikatele Bárty, jenž sháněl klienty pro Bohemia Energy. Za to měl podle smlouvy, již s Písaříkovými podepsal, dostat ve firmě desetiprocentní podíl. Nynější spor se pak týká Bártova podílu na zisku. „Žaloval jsem kvůli dividendě, na kterou jsem měl nárok, kdybych se stal společníkem,“ řekl pro HN Bárta. Šlo o částku 159,6 milionu korun, která představuje podíl na zisku vyplaceném v roce 2014. 

Jiří Písařík HN na dotazy ohledně případu neodpověděl, jen v SMS uvedl, že k celé věci připravuje vyjádření. 

Stejní jednatelé i prodávající – manželé Písaříkovi.
Stejní jednatelé i prodávající – manželé Písaříkovi.
Foto: Smlouva o prodeji bytu na Vinohradech mezi Písaříkovými a Cloud Company

 

Nejen městský soud je v situaci okolo Bohemia Energy aktivní. Vláda premiéra Andreje Babiše připravila kvůli ukončení činnosti firmy trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání. Za kabinet ho již podepsal a podal vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO), který to HN včera potvrdil. Míří nejen na firmu, ale i na majitele společnosti – manžele Písaříkovy.

Babiš je vůči Bohemia Energy a jejím majitelům kritický od ukončení činnosti v polovině října. V reakci na její konec prohlásil, že u firmy byly dlouhodobě patrné nekalé, klamavé a „šmejdské“ obchodní praktiky. „Není přece možné prodávat nějaké zboží, které nemám nakoupené. To je skutečně velice nezodpovědné,“ uvedl Babiš. Samotná firma to tehdy odmítla. 

Kromě vlády má v plánu podat trestní oznámení na Bohemia Energy, majitele společnosti a členy jejích orgánů rovněž hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. 

Žaloby klientů

Na Bohemia Energy a Písaříkových se však chtějí „zahojit“ i její klienti, kteří nyní budou platit za energie násobně více, protože kvůli konci firmy museli přejít k dodavatelům poslední instance. A to za dramaticky vyšší ceny. 

Právní zastupování již takovým klientům nabídla například společnost LitFin. Podle ní zákazníkům velmi pravděpodobně vznikl nárok na odškodnění rozdílu mezi cenou, kterou budou muset zaplatit za spotřebované energie novému dodavateli, a cenou, kterou by zaplatili, kdyby Bohemia Energy dodržela smlouvu. 

Odborníci radí koncovým zákazníkům skupiny koordinovaný postup. „Ten lze samozřejmě doporučit i velkým věřitelům skupiny. S některými z nich v tomto smyslu již jednáme,“ dodává advokát Vojtěch Sucharda z advokátní kanceláře Arrows.

Vedení firem navíc musí jednat s péčí řádného hospodáře. Pokud tuto povinnost poruší, je odpovědné za škodu, kterou společnosti způsobilo, a zároveň ručí za dluhy, které firma svým věřitelům nesplatí. 

„V konkrétním případě Bohemia Energy by to znamenalo, že Písaříkovi budou poškozeným odběratelům vlastním majetkem ručit za škodu, kterou jim způsobili tím, že nejednali s péčí řádného hospodáře,“ uvádí ve stanovisku pro LitFin, jež má HN k dispozici, advokát Patrik Müller z advokátní kanceláře JŠK. A pokračuje: „Je nezpochybnitelné, že Písaříkovi se měli proti výkyvu cen energií lépe zajistit, případně lépe stanovit pravidla pro tvorbu zákaznického portfolia a nasmlouvané objemy tak, aby skupina případný výkyv ceny zvládla.“

S přispěním Jany Klímové