Řím se nepostavil za týden, buďte trpěliví. Platíte patnáct dolarů za budoucnost. Profesionální investor Filip Kejla takto v červenci tweetoval o akciích společnosti SoFi, která se zabývá řešením osobních financí skrz mobilní aplikaci. Na burze tehdy její cenné papíry propadly skoro o třetinu. Nyní v listopadu lze najít pod jeho tweety děkovné zprávy, neboť kdo tehdy nakoupil, je dnes padesát procent v plusu.

Kejla pracuje jako profesionální investor pro Wood & Company a aktivně ke sdílení investičních myšlenek používá svůj twitterový účet od loňského dubna, kdy v důsledku příchodu pandemie panovaly na trzích silné turbulence. Sám Kejla ale nemá moc rád, když mu lidé děkují za výborné tipy. „Vždy říkám, že nikdy nedávám tipy, jen sdílím svůj pohled na momentální pohyby akcií. Píši, co si o tom myslím a co aktuálně dělám se svými klienty,“ říká. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Řada profesionální burziánů už v záhlaví svých profilů upozorňuje, že nedávají investiční rady. Snaží se tak vyvarovat situaci, kdy by je někdo mohl žalovat, že prodělal, protože nakoupil akcie, které tito burziáni na sítích zmínili. „Jednou jsem dostal opravdu ostrou zprávu, že jsem špatně poradil,“ říká Kejla s tím, že ale drtivá většina reakcí je pozitivní. „Všechny informace na sítích poskytuji zdarma a každý chytrý člověk toho může využít ve svůj prospěch a o to mi šlo,“ vysvětluje a dodává, že jeho publikum je velmi vzdělané.

Oblíbený zdroj nápadů

Kejlův profil sleduje skoro pět tisíc lidí. Z ankety Hospodářských novin mezi drobnými investory vyplývá, že jej řada z nich zná a jeho myšlenky aktivně využívá při svém rozhodování o investování. Drobní investoři se aktivně shlukují kromě Twitteru i na Facebooku, kde mají největší investiční skupiny i přes deset tisíc členů. Ze zmíněné ankety vyplynulo, že více než dvě třetiny investorů nakoupily akcii na základě tipu na sítích.

Polovina lidí uvádí, že to zpětně vzato bylo dobré rozhodnutí, zbytek nedokáže investici vyhodnotit. Důvodem je například dosud neuzavřená investiční pozice. Pouze dvě procenta tvrdí, že na nějakém z těchto tipů pohořela. Takřka polovina dotázaných také uvádí, že české profesionální investory, jako je Kejla, na sítích sleduje. Nejznámějším jménem mezi nimi je ale finančník a šéf Weyland Corporation Radovan Vávra

„Koupil jsem nedávno akcie Bank of America a jsem za měsíc skoro devět procent v plusu. Teslu jsem pořídil v červnu a ta je zatím v plusu 74 procent,“ uvádí Dan J. s tím, že ke koupi těchto akcií jej inspirovaly právě Vávrovy tweety. „Nikomu nikdy neříkám, co má nebo nemá dělat. Mám ale trvalou záplavu děkovných reakcí,“ říká Vávra. Lidé se s ním prý často radí o konkrétních situacích, jako je nákup bytu, vhodná obchodní platforma nebo typ investice.



 

Pozor na investiční strategie

Vávra má na Twitteru skoro 50 tisíc sledujících a jeho myšlenky pronikají do všech koutů internetu. Mainstreamem se mezi českými drobnými investory tak staly akcie společností jako softwarového Palantiru nebo čínského výrobce elektromobilů Nio. Na rozdíl od Kejly je ale cílem Vávry držet akcie výhradně ve velmi dlouhém horizontu. Drobní investoři by měli brát na strategie profesionálů zřetel. Například Aleš Vávra z fondu Metatron je mimo jiné shortař, vybírá tedy často akcie, u nichž nesází na růst, ale na pokles.

Na začátku letošního roku se jeho následovníci na Twitteru dozvěděli, že mít peníze v čínských firmách, jako je Alibaba, není dobrá strategie. Prohlásil to v době, kdy byl tento internetový prodejce naopak v hledáčku investorů sázejících na další růst. Jak se ale ukázalo po zásazích čínské vlády, shortování byla skutečně ta lepší strategie. Od začátku roku jsou akcie firmy založené Jackem Maem pořád v třetinovém propadu.

Jeden z nejsdílnějších profesionálních investorů na Twitteru je Michal Semotan, portfolio manažer fondu J&T Banky. Se svými téměř šesti tisíci sledujícími se dělí o údaje o změnách v akciových portfoliích J&T Banky, které má na starosti. „Snažím se informovat o tom, jaké transakce provádím v našich portfoliích. Moje tweety zveřejňuji na svém účtu se zpožděním maximálně v horizontu dnů,“ říká Semotan. Pokud je ale něco velmi aktuální, tweetuje o tom tentýž den. V srpnu například informoval o nákupu akcií producenta uranu Cameco, akcie společnosti jsou od té doby skoro sedmdesát procent v plusu.

Nápady profesionálů ale nejsou zárukou, že jimi zmiňované akcie skutečně porostou. Kejla například v červnu nadšeně tweetoval o společnosti Fastly, která se zabývá cloudem použitelným třeba pro internet věcí. V srpnu po skoro pětinovém vyklesání ale firmu komentoval jako zklamání. Nyní se obchoduje na červnových úrovních. Se stejnou obezřetností je potřeba brát i následující nápady, které burziáni nabídli čtenářům HN.

Podle Radovana Vávry jsou aktuálně nedoceněné akcie automobilky Ferrari. „Bude to podle Morgan Stanley nejlepší výrobce elektromobilů s obrovskou silou udávat cenu svých výrobků. Já dodám, že letos za sebou nemají dramatický růst, čeká je to, až tohle trhu dojde,“ uvádí Vávra. Semotan by zase využil příležitost ve Facebooku, který kvůli několika posledním kauzám zažil propad akcií. „Domnívám se, že Facebook bude nadále dominantním médiem ve svém segmentu. I zde ale existují rizika, jako je například regulace jeho služeb nebo tlaky na rozdělení společnosti,“ uvádí Semotan.

Pokud se chcete naučit investovat nebo spravovat své finance, přidejte se k více než 4000 čtenářům, kteří již odebírají newsletter Peníze HN.

Rubrika Investice 660x3192