Pražský magistrát a Česká televize spolu s Člověkem v tísni kritizují jednoho z největších exekutorů v zemi, pražského právníka Juraje Podkonického, za vedení akce milostivé léto. Při ní se mohou dlužníci během tří měsíců zbavit exekuce a závazku vůči státu nebo veřejnoprávní instituci tím, že splatí pouze základní dluh plus zhruba devět set korun exekutorovi na náklady. Veškeré další poplatky včetně úroků a penále jsou jim odpuštěny. Podkonický však v případě nesplácených koncesionářských poplatků České televizi započítal některým dlužníkům i úrok z prodlení a náklady na jedinou exekuci pak účtuje dvakrát.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podobně zmíněný exekutor, který byl v minulosti již mnohokrát kritizován za svůj tvrdý postup vůči dlužníkům, účtoval dvojnásobek nákladů i u pokut, které uděloval pražský městský dopravní podnik černým pasažérům. Na každé takto zrušené exekuci v rámci milostivého léta tak exekutor vydělává zhruba o tisíc korun více, než by měl. Jen pro Prahu vede Podkonický, jehož jméno se objevuje ve zveřejněném zápisníku vlivného muže ANO Jaroslava Faltýnka, přes sto tisíc podobných případů.

„U České televize víme o případech, kdy Podkonický v rámci milostivého léta k nezaplacenému koncesionářskému nedoplatku 945 korun přičítá ještě 85 korun úrok z prodlení. Považuje to za dva základní dluhy, tedy jistiny, a chce po dlužníkovi v rozporu s pravidly zaplatit za každou z nich 908 korun nákladů,“ uvedl dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle. Podle zákona by přitom měl dlužník zaplatit jen 945 korun základního dluhu plus zákonem určených 908 korun nákladů, celkem tedy 1853 korun. Podkonický však účtoval jistinu plus úrok a k tomu ještě dvojnásobek nákladů, celkem 2845 korun. „A takhle to v řadě případů dělá i u dopravních podniků, kde vezme 24 korun nezaplacený lístek plus 1500 korun pokuta. A opět chce za ukončení v rámci milostivého léta na nákladech 1815 korun, a ne jen 908,“ říká Hůle.

I podle soudkyně pražského krajského soudu a specialistky na exekuční právo Martiny Kasíkové je úrok z prodlení jednoznačně příslušenstvím pohledávky (souhrn penále, úroků a nákladů na vymáhání) a v rámci milostivého léta se neplatí. Ze zákonné úpravy podle ní také vyplývá, že jedna exekuce opravňuje k vyčíslení pouze jedněch paušálních nákladů – tedy jedinkrát 908 korun. „Platí to i v případě, kdy jsou jedním exekučním titulem přiznány různé nároky (jistiny) z různých právních důvodů (jako například u dopravních podniků jízdné plus přirážka k němu),“ napsala HN Kasíková.

Pražský magistrát, kterému městský dopravní podnik patří, už přístup Podkonického k zastavování exekucí prošetřuje. „Účtovat náklady dvakrát je v protikladu s dohodou, kterou úřad s exekutory uzavřel a se kterou souhlasil i Podkonický,“ uvedla pražská radní Hana Kordová Marvanová, která má na starosti legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení. Právní odbor dopravního podniku podle ní Podkonického vyzve, aby se dvojnásobného účtování nákladů zdržel. „Dopravní podnik by také měl vyzvat dlužníky, aby dvojnásobné náklady neplatili,“ dodala Marvanová.

Podnik podle ní eviduje 173 tisíc exekucí kvůli černým jízdám od roku 1993, celkový dluh činí 185 milionů korun. Exekutorů vymáhá pro pražský dopravní podnik několik, Podkonický však podle Marvanové spravuje skoro dvě třetiny z těchto exekucí, celkem 110 tisíc. „Pro něho tak nyní nejde o nějakou tisícovku navíc, ale o desítky milionů korun,“ poznamenal Hůle.

Jméno Podkonický, spolu s dalšími exekutory Dalimilem Mikou, Marcelem Kubisem a Janem Grosamem, se objevilo i ve Faltýnkově zápisníku publikovaném serverem Seznam Zprávy. Ten prozrazuje, koho tehdy druhý nejvyšší muž hnutí „schválil“, aby dluhy dopravního podniku vymáhal. Marvanová nyní říká, že by ráda spolupráci s Podkonickým v budoucnu ukončila. „Dopravní podnik mi spolupráci s exekutorem, který postupuje neeticky nejen v tomto případě, vysvětluje tím, že mají smlouvu s advokáty a ti si mohou vybrat exekutora, jakého chtějí. Snažím se je přesvědčit, že advokátní kancelář je pro vymáhání exekucí úplně zbytečná, je to jen mezičlánek, který proces prodražuje. Advokáta potřebujete jen ve složitém řízení, což vymáhání pokut za černé jízdy není. Stačí, když si Praha napřímo vysoutěží tři čtyři exekutory a nevybere Podkonického, na kterého jsou stížnosti,“ dodala radní.

Podobně jako magistrát reagovala i Česká televize. „Proti nesprávnému postupu exekutorského úřadu JUDr. Podkonického jsme se ohradili a zjednali nápravu. Všem obeslaným, pokud hradili více než jistinu a jedny náklady exekutora, budou promptně veškeré peníze uhrazené navíc exekutorským úřadem vráceny,“ uvedla tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.

Podkonického úřad na otázky zaslané v pátek mailem neodpověděl, nereagoval ani na opětovnou žádost. Za dobu své praxe však už exekutor, který byl v letech 2001 až 2009 prezidentem Exekutorské komory, čelil řadě stížností. Asi nejznámější je případ slepého muže, který měl exekuci kvůli černé jízdě v MHD, přestože nevidomí mají MHD zdarma. Pozornost médií Podkonický upoutal i před třinácti lety, kdy Lidové noviny odhalily, jak levně koupil funkcionalistickou vilu v pražské Evropské ulici. Ta byla v exekuční dražbě, kterou pořádal jeho kolega, pozdější šéf Exekutorské komory Vladimír Plášil, a které se kromě Podkonického účastnil jediný dražitel. Protizákonné to však tehdy nebylo. Zatímco soudci, kteří vyhlašují dražby, dražit nesměli, exekutorům to v té době zákon nezapovídal.

Stanovisko Exekutorské komory k současnému případu je zdrženlivé. „O vámi zmiňovaných případech nemáme informace, není proto úplně přesně patrné, z jakého důvodu chce exekutor úhradu paušální částky dvakrát. Je možné, že v těchto řízeních jsou vymáhány dva samostatné nároky. K posouzení konkrétního případu nicméně nemáme dostatek informací,“ uvedl viceprezident komory Martin Tunkl.