Do prezidentského klání se zatím přihlásili jen šašci – aspoň to tvrdí současná hlava státu Miloš Zeman. Těžké váhy pak Zeman hledá ve jménech, která rok před prezidentskou volbou kandidaturu zatím spíš zvažují: mohli by jimi být šéf ANO Andrej Babiš, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a odborářský předák Josef Středula. Tak o tom Zeman mluvil v neděli v CNN Prima News. S tím, že osobně dává šanci ještě sobě blízké bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové.

Podle průzkumu agentury STEM pro jednu z možných kandidátek, bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou, který má redakce HN k dispozici, je ale těžkých vah mezi možnými kandidáty víc. A s dvěma z nich by navíc měl velký problém i často zmiňovaný favorit Babiš. Ve druhém kole by ho podle průzkumu porazili generál Petr Pavel i Nerudová. Ani jeden z nich kandidaturu zatím definitivně nepotvrdil, oba si ale už delší dobu tvoří týmy spolupracovníků a je velmi pravděpodobné, že se souboje zúčastní. Nemusí přitom jít o jediné kandidáty, kteří by mohli dostat víc hlasů než Babiš.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pokud by Babiš stál proti Pavlovi nebo Nerudové, volilo by ho 32 až 33 procent lidí, Pavla a Nerudovou pak shodně 41 procent, zbytek by k volbám nešel nebo zatím neví.

Právě nejistota, zda by vynaložené peníze v druhém kole nevyšly vniveč, je také podle informací HN jedním z hlavních důvodů, proč Babiš s ohlášením možné kandidatury vyčká na nejzazší možnou chvíli, nejspíš až na podzim. Zatímco ostatní kandidáti už by tou dobou mohli narazit na to, že se veřejnosti nestihli dostatečně představit – podobně jako třeba současný senátor Pavel Fischer v roce 2017, šéf ANO si díky svojí známosti samozřejmě může dovolit počkat. A zatím si tak dělat vlastní průzkum voličských nálad, třeba během svých ohlášených cest karavanem po Česku.

Mezi jmény, která by měla šanci Babiše porazit, figuruje podle průzkumu STEM jako třetí také vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, její kandidatura by ale vzhledem k tomu, že by musela odejít z justice, byla velkým překvapením. Naproti tomu Pavel se po vypršení mandátu předsedy vojenského výboru NATO v roce 2018 už kariéře v armádě nevěnuje. A profesorka ekonomického oboru financí Nerudová pak navzdory tomu, že je jí teprve 43 let, po konci mandátu rektorky už neusilovala o žádný akademický post.

Středula, Diviš, Janeček? Zatím nevalné vyhlídky

Z průzkumu dále vyplývá, že naopak odborářský předák Středula, kterého Zeman označil za těžkou váhu, by s Babišem po případném postupu do druhého kola jasně prohrál. V procentuálním poměru hlasů 36 ku 21, byť řada lidí by v případě tohoto souboje k
volbám vůbec nešla.

Teoretickou šanci porazit Babiše by naopak měl ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan, ten ale kandidaturu vylučuje.

Agentura se dotazovala mezi 7. a 14. prosincem, výsledky pak zpracovala minulý měsíc. Autoři průzkumu upozorňují, že „výsledky ukazují možnosti vybraných kandidátů, žádným způsobem nepredikují výsledek volby. To bez všeobecné znalosti kandidátů a v době, kdy česká veřejnost není k tomuto tématu stále výrazněji aktivována, ani není možné.“

Právě na aktivaci veřejnosti spoléhá také – aspoň podle bookmakerů sázkových kanceláří, průzkumy zatím jeho jméno neevidují – jeden z outsiderů, jednatel firmy IDC-softwarehouse a dříve externí sportovní komentátor České televize Karel Diviš. „Proto už jsme takhle v lednu začali tvrdě pracovat, objíždět republiku a setkávat se s lidmi,“ říká muž, na kterého si lze u sázkové kanceláře Fortuna vsadit v kurzu 90 : 1.

Ještě níž – s kurzem 200 : 1 – figuruje hudebník, občanský aktivista a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který dal záměr ucházet se o prezidentský post najevo loni na jaře. Serveru Aktuálně.cz ale letos řekl, že není definitivně rozhodnutý a dává si ještě několik měsíců na rozmyšlenou. „Rozhodnu se podle situace a také podle toho, kdo bude kandidovat,“ uvedl Kocáb.

S kurzem 250 : 1 si pak lze u Fortuny vsadit na bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Ten přiznává, že kandidaturu zvažuje, zároveň ale nechce jít do voleb na vlastní pěst, musel by mít podporu nějaké organizace nebo strany. Ta se mu ale shání obtížně. V názoru na něj se neshodne ani jeho bývalá strana ČSSD, jejíž vedení v minulosti několikrát odmítlo Paroubkův návrat mezi straníky. Naposledy, v roce 2018, neprošel ani záměr ostravské ČSSD, aby Paroubek kandidoval s podporou strany do Senátu. Paroubek se sice rozhodl kandidovat jako nestraník, jeho tehdejší výsledek ale naznačil, že politik, který svého času dokázal vytáhnout sociální demokraty z 10 na 35 procent hlasů, už takovým tahákem pro voliče zdaleka není – s necelými dvěma tisíci hlasy skončil ve volebním obvodu Ostrava-město z devíti kandidátů sedmý.

Skála zvažuje, jak venkov přijme komunistický double-decker

Bookmakeři a politologové ale zatím zvlášť nevěří ani muži, který na rozdíl od mnoha kandidátů prostředky a organizaci, jež by ho podpořila, shánět nemusí – miliardáři Karlu Janečkovi.

„Jeho aktuální kurz je 15:1. Je ovšem třeba říct, že kurz postupně padá, začínal na 40:1. Na zájmu sázkařů se oficiální oznámení Janečkovy volby nijak zvlášť neprojevilo, vsadilo si na něj asi 6 procent z těch klientů, kteří dosud vsadili na prezidentské volby,“ říká Václav Sochor ze sázkové kanceláře Tipsport s tím, že víc jak polovina sázek u největší sázkové kanceláře v Česku zatím směřuje na Babiše, konkrétně už 4,5 tisíce, v aktuálním kurzu 2,9:1. Úplně stejný kurz má i Pavel, ale tiketů je na něj vsazeno o dvě třetiny méně.

Kurz Nerudové – na rozdíl od Janečka – naopak stoupá, její šance se tedy podle názoru bookmakerů a sázkařů snižují, aktuálně se na ní dá vsadit v kurzu 10:1. Je tak ve stejném kurzu ještě méně populární než Pavel Fischer, na kterého si vsadilo víc lidí.

„Paní Nerudová je oproti ostatním kandidátům u široké veřejnosti pořád ještě velmi neznámé jméno. Působí v akademickém prostředí, veřejně je známa jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody, a to zrovna není oblast, kterou by sledovala většina české společnosti. Navíc stálé váhá s kandidaturou, a může tak zmeškat ten správný čas nástupu, aby její jméno ve veřejnosti víc zarezonovalo,“ popisuje situaci kolem možné prezidentské kandidátky vedoucí bookmaker Tipsportu a expert na politické sázky Pavol Boško.

Mizivé šance pak má i zatím jediné oznámené jméno mezi kandidáty politických stran – bývalý druhý muž KSČM Josef Skála, který v souboji o post komunistického kandidáta minulý týden těsně porazil dlouholetého stranického šéfa, expředsedu Vojtěcha Filipa.

Komunisté, kteří musí po odchodu ze sněmovny šetřit, souboj o Hrad vnímají jako příležitost se zviditelnit. Skála ale pozici „šaška“, jak Zeman tituloval dosavadní kandidáty, odmítá. „Pan prezident je autorem knihy Jak jsem se mýlil v politice, tak chci věřit, že dostane příležitost napsat druhý díl,“ říká a uvažuje, že v kampani podobně jako v minulosti Zeman využije autobusu. „Jeden skvělý sympatizant mi chce pořídit londýnský double-decker. S rudým anfasem, jak jinak. Jak budou lidé brát, budeme-li zemi objíždět tímto vozidlem, se právě radím s venkovskými kolegy,“ přibližuje Skála.

Prezidentského kandidáta by z větších politických uskupení pak ráda postavila hlavně koalice Spolu, tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Byť se strany zatím nemohou rozhodnout, zda bude lepší postavit stranickou tvář, nebo radši podpořit někoho zvenčí.

„Minimálně na úrovni koalice Spolu tu věc pořád diskutujeme. Měli bychom tomu teď věnovat víc času. Ideální by samozřejmě bylo, kdybychom se na nějakém kandidátovi shodli na úrovni celé pětikoalice, tedy i s Piráty a STAN,“ říká předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS, jehož jméno také figuruje v širším okruhu kandidátů. „Za sebe s kandidaturou nepočítám, ale nechci v tuto chvíli dělat nějaký předčasný závěr,“ dodává. Podobně mluví i další z teoreticky zvažovaných, senátorka ODS Miroslava Němcová. „Osobně se nijak zvlášť nepřipravuji. Vím, že se o tom koalice baví, ale vůbec netuším, jak na tom jsou. A za mě je ještě čas,“ říká.

Ambice ucházet se o Hrad pak už delší dobu mají dva současní senátoři a neúspěšní kandidáti z poslední prezidentské volby, Pavel Fischer (nestraník a v Senátu nezařazený) a Marek Hilšer (nestraník, člen senátorského klubu STAN). Byť ani jeden z nich detaily ke kampani zatím nezveřejnil, podle svých slov se na ni připravují.

Hilšer jen naznačil, že možná podobně jako zatím nepotvrzení kandidáti Babiš a Pavel bude obrážet Česko svým vozem. Namísto Babišova karavanu a Pavlovy motorky ale přece jen skromněji – vystačit si chce se skútrem nebo se svou čtrnáct let starou Hondou Civic.

S přispěním Veroniky Capákové.