Představuje se jako Jurij a vyfotit se nechá jen se zakrytou tváří. Přestože v civilu pracuje jako zvukový režisér ve filmovém průmyslu, po napadení Ukrajiny se osmadvacetiletý kyjevský rodák stal členem speciální jednotky, která brání hlavní město Ukrajiny. Podléhá velení armády, ale oficiálně stojí mimo její struktury a opírá se o zázemí tajných služeb. Jurije do ní přivedla dlouhodobá záliba v bojovém umění, deset let se v něm utkává na mezinárodních soutěžích. Tam se také seznámil s veterány z tajné služby, kteří mu nyní nabídli, aby pomáhal bránit své město. „Znali mě a řekli mi, že jestli chci, mohu se k nim přidat,“ popsal Jurij v  úterý přes videohovor pro HN. 

HN: Kde se nyní nacházíte?

Jsem severozápadně od Kyjeva, v oblastech Buča, Irpiň a Hostomeľ. Momentálně tady probíhají boje. Včera ukrajinská armáda vyhnala útočící vojáky z Irpině, ale Rusové právě znovu útočí. Dělostřelectvo je teď proto v akci na obou stranách. Střílí se skutečně každou minutu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: Podílíte se přímo na obraně Kyjeva? V jaké jednotce působíte?

Jsou to speciální jednotky a ano, máme za úkol podílet se na obraně Kyjeva. Provádíme průzkum, kde se nachází nepřítel, případně odkud nepřítel střílí.

HN: Jste členem armády?

Jsem důstojník speciální jednotky. Členem armády nejsem.

HN: Co je výsledkem vaší práce? Jsou to především informace?

První věcí je zjistit, kde je nepřítel. A pak případně zahájit takzvané začištění objektů, případně začištění vnějšího prostoru, tedy ulic.

HN: Co je to začištění?

Likvidace nepřátel.

HN: Kolik jste jich jako jednotka zlikvidovali nebo zajali?

Řekl bych, že dostatek. Budou jich stovky.

HN: Jak vypadá váš den? Máte určené, že pracujete třeba jen v noci? 

Vždy máme čtyři hodiny služby a čtyři hodiny odpočinek bez ohledu na to, jestli je den, nebo noc.

HN: Povoláním jste zvukař u filmu. Jak jste se dostal ke speciální jednotce?

Je to asi tak deset let, co jsem se začal věnovat mezinárodnímu sportu bojového umění a umění vedení boje. Byl to můj koníček, který jsem dělal pod mezinárodní asociací. Také jsem se věnoval airsoftové střelbě a absolvoval jsem v ní řadu soutěží. Těch se účastnili také veteráni speciálních jednotek a tam jsme se seznámili. A když začala válka a my jsme spolu byli tak často v kontaktu, tak mi řekli, že je zapotřebí, abych se k nim přidal. Tak jsem šel.

HN: Pracujete sám, nebo jen v týmu?

Jsme velmi mobilní malá skupina, která se vejde do jednoho auta. Já jsem primárně řidič, který ale také aktivně zasahuje do bojů. Mým úkolem je ale hlavně převážení lidí, materiálu a zajišťovat, abychom byli stále operativní.

HN: Spolupracujete s ukrajinskou armádou?

Ano, velí nám generální štáb. Spadáme pod něj a plníme jeho rozkazy.

HN: Vladimir Putin podle zahraničních analytiků situaci podcenil a plány na bleskovou válku s rychlým obsazením Kyjeva tak totálně selhaly. Hovoří se přitom o nízké morálce v ruské armádě a naopak vysoké v té ukrajinské. Vidíte to také tak?

My bojujeme ve vlastní zemi a za vlastní zemi. Potom tady samozřejmě musí fungovat mnohem větší patriotismus, a tím pádem samozřejmě i vyšší morálka všech lidí. Rusové doposud skutečně nerozumí tomu, proč přišli na ukrajinské území. Je to naše zem a je sem nikdo nezval. A jsme to my, kdo chce tuto zem budovat a bránit podle svého.

HN: Ruské armádě vázne podle zahraničních pozorovatelů také zásobování jídlem či benzinem. Navíc technika není v takovém stavu, jak by se podle Putinova záměru mohlo jevit. Můžete to potvrdit?

První informace byly, že Rusko skutečně chce obsadit Ukrajinu za tři až pět dní. Tomu odpovídá i situace s logistikou. Chtěli rychle obsadit města a zajišťovat si logistiku na místě, to jim ale vůbec nevyšlo, protože se jim nic obsadit nepodařilo. A když začali zařizovat vlastní logistiku, tak zase narazili. Ukrajinská armáda má totiž také za úkol ničit všechny trasy, aby se k nim zásobování nedostalo.

HN: Kyjev dosud odolává. Zůstane to tak i nadále, nebo ho Rusové mohou získat?

V žádném případě ne. Každá minuta, každá vteřina, kterou získává Kyjev navíc, hraje do jeho karet. Ulice města se stále opevňují, kopou se zákopy a z ciziny přicházejí zahraniční bojovníci i materiální pomoc. To jsou přesně věci, které pomáhají Kyjevu, a nikoliv Rusům. Dostali se nějakých pět nebo sedm kilometrů od města, teď už jsou dvacet, někde až 50 nebo 70 kilometrů. daleko.  Boj teď vypadá tak, že jsme v protiútoku. A do Kyjeva se mezitím vracejí lidé, město začíná žít svým životem, už jsou otevřené i kavárny, a dokonce jsem viděl i otevřenou myčku aut.

HN: Co byste teď ze zahraničí nejvíce potřebovali na obranu Kyjeva?

Hlavně jde o zbraně proti letectvu a proti raketám. Rusové pochopili, že nás pozemními útoky nedostanou. A proto nás ostřelují ze vzduchu nebo z Černého moře či Běloruska. Hlavně proto potřebujeme rakety proti bojovým letadlům a stíhačkám.

HN: Jste v kontaktu se zahraničními bojovníky, kteří vám chodí z celého světa na pomoc?

Většinou přicházejí jednotlivci. Nedávno jsem měl debatu s americkými mariňáky. Ptal jsem se jich, co tu dělají, a oni mi řekli, že přišli bránit svobodu a demokracii na Ukrajině před ruskými útoky. Naše skupina byla v kontaktu i s legendárním kanadským odstřelovačem Walim, dokonce jsme zajišťovali jeho bezpečnost v přední linii, aby se dostal na místo určení.

HN: A naopak, jaké vám působí potíže žoldáci na straně Ruska? Hodně se mluví o těch z Čečenska nebo ze Sýrie.

Tady si z nich lidé dělají srandu. Říkáme jim tiktokové, jenom přijedou, natočí video na sociální sítě a zase odjedou. Chtěli bychom je někdy vidět nebo se s nimi utkat, ale nemůžeme žádné najít.

HN: Jaké budou další priority ukrajinské strany?

Nejradši bych oslavil naše vítězství na ruinách Kremlu. Na druhou stranu si ale samozřejmě uvědomuju, že kdybychom chtěli dobýt Krym i okupované separatistické republiky, tak je to velmi těžké. Bylo by to náročné nejen materiálně, ale také by teklo hodně krve a hodně lidí by umíralo. Doufám, že při zapojení třetích stran se podaří usednout k jednání a dosáhnout nějakého kompromisu. My jsme válčit nechtěli, jsme jen stát, který chce být svobodný a nechce poslouchat rozkazy z Moskvy, jak máme žít. Naším cílem není překročit ruskou hranici a pokračovat v boji. Naším cílem je, aby válka skončila, aby co nejdříve přestala téct krev a umírat lidi. Chceme, aby se lidi vrátili a země mohla zase žít svým životem. Samozřejmě že život tady už nebude nikdy takový jako před válkou, ale je na co navázat a je třeba říct, že válku a umírání chce jenom Kreml.

HN: Je podle vás dostatečná podpora ze Západu?

Ano i ne. Západ nám poskytuje hodně zbraní, bez kterých bychom dopadli špatně. To je jeden pohled. Ale je velké napětí mezi lidmi, protože nemáme podporu ze vzduchu, to znamená sestřelování raket, sestřelování letadel. Na to nejvíc doplácí civilní obyvatelstvo. Potřebujeme cítit a vidět i tuhle podporu ze strany západní Evropy a našich spojenců. Vždyť když padne Ukrajina, Evropa bude následovat. Nepochybuji o tom, že Putin by se pak už nezastavil.