Rostoucí trh s obnovitelnými zdroji energií láká nové hráče. Enormní zájem o solární panely nebo tepelná čerpadla u lidí a firem spustily rychle rostoucí ceny energií i požadavky Evropské unie na ekologičtější budovy. Trend se tak vedle energetických podniků snaží zachytit i velké společnosti působící ve stavebnictví. Nejnověji na něj naskočil velký francouzský průmyslový koncern Saint-Gobain, který koupil českého dodavatele úsporných technologií V-systém elektro. Cenu obchodu ani jedna ze stran nezveřejnila.

Saint-Gobain s centrálou na okraji Paříže patří mezi největší podniky se stavebními materiály na světě. Působí v 75 zemích, zaměstnává přes 160 tisíc lidí a loni měl obrat v přepočtu 1,1 bilionu korun. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„V-systém elektro působí na trhu více než 20 let, přebíráme tak značku se zárukou kvality a bohatými zkušenostmi. Portfolio výrobků společnosti navíc skvěle doplňuje naše dosavadní stavební řešení a rozšiřuje tak naši nabídku,“ uvedl pro HN výkonný ředitel Saint-Gobain pro východní Evropu Tomáš Rosák.

Benešovský V-systém vznikl v roce 1998 a začínal jako dodavatel topných technologií. Elektrické podlahové vytápění zůstává hlavním produktem firmy, má v něm zhruba třetinový podíl na trhu. Posléze ale začala nabízet i další technologie, například dodávky solárních panelů na budovy. Společnost měla ke konci loňského roku zhruba čtyři desítky zaměstnanců. Její loňské tržby přesáhly 123 milionů korun, meziročně tak narostly asi o pětinu.

Saint-Gobain firmu zcela ovládl skrze svoji českou společnost Saint-Gobain Construction Products CZ. V čele kupované společnosti zůstal její dosavadní výkonný ředitel a jednatel Jan Pešout. Saint-Gobain dodal do podniku další dva jednatele, kterými jsou Zdeněk Staško a Robert Kudrna.

„Služby, které poskytujeme trhu, plánujeme rozšířit v oblasti těsnějšího propojení s produkty z globálního portfolia Saint-Gobain. Díky tomu budeme schopni klientům nabídnout promyšlenější a komplexnější služby a dodávky, postavené na mnohaletých zkušenostech s energeticky udržitelnými budovami,“ prohlásil Pešout.

Saint-Gobain není jedinou společností, která se chce na trhu s obnovitelnými zdroji energie více angažovat. V poslední době se do něj zapojil například prodejce stavebnin Pro-Doma – v dubnu oznámil, že buduje divizi zaměřenou na prodej a instalace fotovoltaických elektráren nebo tepelných čerpadel. Zatím realizovali desítky zakázek. Fotovoltaiku a další ekologické technologie nabízí třeba také výrobce stavebnin DEK.

Více se angažovat na domácím trhu nově chce i česká energetická skupina Solek. Ta dosud budovala elektrárny především v zahraničí, hlavně v jihoamerickém Chile. Nyní plánuje na českých budovách do tří let postavit elektrárny o výkonu v řádu stovek megawattů.

Firmy láká potenciál oslovit množství nových zákazníků, které k alternativním zdrojům přitáhla mimo jiné energetická krize a snaha vyzrát na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Domácnosti a firmy například loni instalovaly celkem 62 megawattů nových solárních elektráren, což bylo asi o pětinu více než o rok dříve.

Poptávku navíc pohání i plány Evropské unie. Ta například požaduje, aby od roku 2026 měly všechny nové veřejné a komerční budovy na střechách solární panely a od roku 2029 i nové bytové domy. Do ekologických technologií stále více investují i majitelé komerčních nemovitostí.

„Ceny energií už se nevrátí na úroveň před loňským říjnem. Firmy a domácnosti tak budou mít i v dalších letech motivaci hledat úsporná řešení,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy 21, zaměřené na udržitelné stavebnictví.

Rozvoj alternativních zdrojů energií má v programu také současná česká vláda. Ta už začala poskytovat některé dotace na úsporné renovace a chce, aby nové solární panely vyrostly do roku 2025 minimálně na 100 tisících střechách.