Rostoucí trh s obnovitelnými zdroji energií láká nové hráče. Enormní zájem o solární panely nebo tepelná čerpadla u lidí a firem spustily rychle rostoucí ceny energií i požadavky Evropské unie na ekologičtější budovy. Trend se tak vedle energetických podniků snaží zachytit i velké společnosti působící ve stavebnictví. Nejnověji na něj naskočil velký francouzský průmyslový koncern Saint-Gobain, který koupil českého dodavatele úsporných technologií V-systém elektro. Cenu obchodu ani jedna ze stran nezveřejnila.

Saint-Gobain s centrálou na okraji Paříže patří mezi největší podniky se stavebními materiály na světě. Působí v 75 zemích, zaměstnává přes 160 tisíc lidí a loni měl obrat v přepočtu 1,1 bilionu korun. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„V-systém elektro působí na trhu více než 20 let, přebíráme tak značku se zárukou kvality a bohatými zkušenostmi. Portfolio výrobků společnosti navíc skvěle doplňuje naše dosavadní stavební řešení a rozšiřuje tak naši nabídku,“ uvedl pro HN výkonný ředitel Saint-Gobain pro východní Evropu Tomáš Rosák.

Benešovský V-systém vznikl v roce 1998 a začínal jako dodavatel topných technologií. Elektrické podlahové vytápění zůstává hlavním produktem firmy, má v něm zhruba třetinový podíl na trhu. Posléze ale začala nabízet i další technologie, například dodávky solárních panelů na budovy. Společnost měla ke konci loňského roku zhruba čtyři desítky zaměstnanců. Její loňské tržby přesáhly 123 milionů korun, meziročně tak narostly asi o pětinu.

Saint-Gobain firmu zcela ovládl skrze svoji českou společnost Saint-Gobain Construction Products CZ. V čele kupované společnosti zůstal její dosavadní výkonný ředitel a jednatel Jan Pešout. Saint-Gobain dodal do podniku další dva jednatele, kterými jsou Zdeněk Staško a Robert Kudrna.

„Služby, které poskytujeme trhu, plánujeme rozšířit v oblasti těsnějšího propojení s produkty z globálního portfolia Saint-Gobain. Díky tomu budeme schopni klientům nabídnout promyšlenější a komplexnější služby a dodávky, postavené na mnohaletých zkušenostech s energeticky udržitelnými budovami,“ prohlásil Pešout.

Saint-Gobain není jedinou společností, která se chce na trhu s obnovitelnými zdroji energie více angažovat. V poslední době se do něj zapojil například prodejce stavebnin Pro-Doma – v dubnu oznámil, že buduje divizi zaměřenou na prodej a instalace fotovoltaických elektráren nebo tepelných čerpadel. Zatím realizovali desítky zakázek. Fotovoltaiku a další ekologické technologie nabízí třeba také výrobce stavebnin DEK.

Více se angažovat na domácím trhu nově chce i česká energetická skupina Solek. Ta dosud budovala elektrárny především v zahraničí, hlavně v jihoamerickém Chile. Nyní plánuje na českých budovách do tří let postavit elektrárny o výkonu v řádu stovek megawattů.

Firmy láká potenciál oslovit množství nových zákazníků, které k alternativním zdrojům přitáhla mimo jiné energetická krize a snaha vyzrát na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Domácnosti a firmy například loni instalovaly celkem 62 megawattů nových solárních elektráren, což bylo asi o pětinu více než o rok dříve.

Poptávku navíc pohání i plány Evropské unie. Ta například požaduje, aby od roku 2026 měly všechny nové veřejné a komerční budovy na střechách solární panely a od roku 2029 i nové bytové domy. Do ekologických technologií stále více investují i majitelé komerčních nemovitostí.

„Ceny energií už se nevrátí na úroveň před loňským říjnem. Firmy a domácnosti tak budou mít i v dalších letech motivaci hledat úsporná řešení,“ říká Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy 21, zaměřené na udržitelné stavebnictví.

Rozvoj alternativních zdrojů energií má v programu také současná česká vláda. Ta už začala poskytovat některé dotace na úsporné renovace a chce, aby nové solární panely vyrostly do roku 2025 minimálně na 100 tisících střechách.