Politici nyní často zdůrazňují potřebu vrátit výrobu strategických technologií zpět do Evropy. Potom co pandemie narušila řetězce světového obchodu, se projevila nebezpečná závislost západních zemí na asijské výrobě, hlavně čínské. Což se vedle čipů týká i fotovoltaických panelů. Ty jsou teď důležité pro přechod k obnovitelným zdrojům energie a větší nezávislosti na Rusku.

Podle odbornice na fotovoltaiku Ladislavy Černé z ČVUT však nepřišla Evropa v předchozích letech jen o výrobu solárních panelů, ale také o znalosti, jak ty nejmodernější fotovoltaické články vyrábět. „Číňani to dotáhli opravdu hodně daleko. V Evropě sice je pár firem, které fotovoltaické panely vyrábí, ale jsou dvakrát až čtyřikrát dražší a jejich parametry jsou přitom stejné nebo i horší,“ říká Černá v rozhovoru pro HN. V něm zároveň radí, jak lidé snadno rozpoznají nejnovější fotovoltaické panely od těch starších a méně výkonných.

HN: Jak může člověk poznat kvalitní fotovoltaiku? Lze se řídit například počtem sběrnic, tedy proužků na jednotlivých solárních panelech, které lze snadno spočítat?

To lze, jejich počet nám ale říká hlavně to, zda se jedná o nový panel, respektive modul, jak se odborně nazývá, nebo starší. Vyplatí se investovat do těch novějších. Technologie výroby fotovoltaických modulů v posledních letech prošla velkými změnami. Dnes se v technologii jejich výroby vracíme zpět k monokrystalickému křemíku. První, čeho by si měl zákazník všímat na fotovoltaických článcích, tedy jednotlivých buňkách modulů, jsou rohy těchto článků. Pokud jde o nové monokrystalické panely, tak ty mají rohy ořezané. Když nemají ořezané rohy, tak se pravděpodobně jedná o multikrystal, což už je technologie, která se dnes v podstatě přestává využívat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.