Nejčastější dotaz v investiční komunitě Hospodářských novin, čítající už téměř sedm tisíc členů, míří poslední týdny na to, kam uložit finanční rezervu. Požadavky jsou přitom různé, někteří chtějí mít peníze kdykoliv k dispozici, jiným stačí dostat se k nim jen v případě recese a ztráty práce. Další střádají úspory na hypotéku a čekají, zda začnou padat ceny nemovitostí. Proto HN nabízejí rešerši, v níž vytipovaly šest produktů nabízených na trhu, díky kterým se lze přiblížit úrokům nastaveným Českou národní bankou (ČNB).

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

První místo, kam investora napadne přesunout peníze, je pravděpodobně spořicí účet. V dnešní době internetového bankovnictví a mobilních aplikací to lze provést v podstatě několika kliknutími. Spořicí účty se navíc často chovají v mnohém jako běžné účty a řada bank z nich umožňuje nejen posílat platby bankovním převodem, ale vydává k nim i platební karty. V takovém případě dává smysl veškeré své zůstatky přesunout na spořicí účet, který dokáže dnes nabídnout úrok zhruba do 5,5 procenta ročně.

Výhodou je, že peníze lze ze spořicího účtu převést okamžitě, nevýhodou je, že úrok není nijak fixovaný. Výše úroku tak bude poměrně rychle reagovat na aktuální sazby ČNB. Nyní je klíčová sazba sedm procent. Očekává se sice, že nová bankovní rada ve čtvrtek ponechá sazby na současné úrovni, případně je jen lehce zvýší, už příští rok ale mohou klesat. Řada výnosů na spořicích účtech je také akčními nabídkami, kdy platí například jen do určité částky. Banka může akční nabídky kdykoliv zrušit.

Známou alternativou ke spořicím účtům jsou termínované vklady, kdy si střadatel může na pevně danou dobu zafixovat výnos. Lehce vyšších výnosů než na spořících účtech lze na terminovaných vkladech dosáhnout při fixaci do jednoho roku.  V současnosti pak nabízí možnost zafixovat si zmíněný úrok ve výši 5,5 procenta až na deset let J&T Banka. Zároveň ale není možné peníze vybrat předčasně, výjimkou mohou být pouze mimořádné situace, které ale banka posuzuje individuálně. Produkt je tak vhodný pro konzervativního investora, který si chce relativně vysoký úrok pojistit dlouhodobě.

Některé banky nabízí ještě takzvané kombinované vklady, kdy je možné se dostat na termínovaném vkladu k úroku ve výši sedmi procent ročně, podmíněno je to ale zároveň investicí do podílových fondů dané banky. Zpravidla je také přesně stanovený poměr vkladu a investice. Banka sází na to, že se jí podaří nové nebo stávající investory dotlačit k investování, což pro ni je zajímavější byznys. Je proto ochotná se vzdát i své marže na vkladu, neboť jak zmíněno, sedmiprocentní výnos dostane banka od ČNB.

Dalším nástrojem slibujícím sáhnout si přímo na sazbu centrální banky je investiční rezerva od firmy Portu. Ta nově nabízí jednu variantu, v níž se úročí 99 procent vložených peněz a nabízí výnos 6,25 procenta. Bere si přitom poplatek 0,25 procenta. Rezerva tedy nabízí o něco více než spořicí účty a podobně jako u nich není výnos fixovaný. Dostupnost peněz je zpravidla do deseti dnů. Jistou nevýhodou je, že rezerva může postupem času poslat až 40 procent prostředků jinam než do úročené hotovosti – například do dluhopisů nebo zlata.

Portu se tímto připravuje na pokles sazeb v budoucnu, aby mohlo nabídnout u produktu lepší výnosy. Zároveň ale slibuje, že před takovým manévrem dá investorům dopředu vědět. Podobnou možnost úročit si zprostředkovaně hotovost u centrální banky nabízí fondy peněžního trhu, kam patří například nedávno vzniklý repofond od společnosti Conseq. Fond nabízí aktuálně zhodnocení 6,25 procenta, kdy jsou už započítány náklady na správu ve výši 0,39 procenta. Započítán ale není vstupní poplatek 0,5 procenta. Vybrat peníze lze jednou za týden v úterý.

Peněžní fondy mají výhodu v tom, že se na ně aplikuje takzvaný časový nebo hodnotový test. Ten klientovi umožňuje se při držení podílu více než tři roky nebo při příjmech z fondu do 100 tisíc korun ročně zdanění úplně vyhnout. Spořicí účty, termínované vklady nebo finanční rezerva u Portu takovou možnost nenabízí. Otrlejší a zkušenější investoři si pak mohou troufnout na přímý nákup státních dluhopisů, což v Česku umožňuje společnost Patria Finance, minimální nákup je ale 200 tisíc korun.

Nákup státního dluhopisu umožňuje zafixovat si na roky dopředu současné výnosy a ty pak inkasovat. Výhodou je, že jsou osvobozené od daně. Například dluhopis se splatností v roce 2025 má nyní výnos 5,14 procenta. Daný výnos ale zároveň počítá s reinvesticí úroků, které každý rok investor získá. Přitažlivost státních dluhopisů se v posledních týdnech snižuje, neboť s hrozbou recese o ně jako o bezpečné aktivum roste zájem, čímž klesají jejich výnosy. Investoři totiž počítají s tím, že recese dotlačí časem ČNB ke snižování sazeb. 

Pokud se chcete o výhodách a nevýhodách jednotlivých produktů dozvědět více, můžete se přidat do Investiční skupiny HN na Facebooku, kde jsou rozebírány podrobněji. A pokud vás zajímají také investice nebo různé praktické tipy, jak ušetřit, přidejte se ke komunitě už téměř sedmi tisíc investorů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.