Aby nějaká akcie vyletěla během chvilky o 40 procent, to je naprosto mimořádný úkaz. Zvlášť když nejde o firmu balancující na hraně bankrotu, ale o prosperující globálně působící korporaci, jejíž hodnota atakuje dvě stě miliard korun. V případě české antivirové firmy Avast ale přesně k takovému vývoji ve středu ráno došlo. Důvod? Rozptýlení obav, že britský antimonopolní úřad zhatí spojení Avastu s americkým gigantem NortonLifeLock, který se též zaměřuje na počítačovou bezpečnost. Ne že by Britové řekli definitivní ano, ale i předběžné stanovisko stačilo na to, aby investoři do kurzu prakticky úplně promítli podmínky, na nichž se loni vedení Avastu s Američany dohodlo. Výsledkem je kolmice na monitorech obchodníků.

Prudkost reakce ale ukazuje, jak velké byly obavy, že britští strážci konkurence do mnohamiliardové transakce hodí vidle.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

S tím, jak se termín schválení oddaloval (původně mělo být jasno do poloviny roku), rostla nervozita natolik, že třeba před týdnem se akcie Avastu propadla o šest procent. Avast, průkopník modelu freemium, v rámci něhož je software poskytován zdarma a firma tak inkasuje platby jen od menšiny klientů, by i na měnícím se trhu jistě obstál sám. Nemohl by ale počítat s výhodami, které mu poskytne spojení s větším konkurentem. Vše se navíc odehrávalo v době, kdy technologické akcie utrpěly výrazné ztráty. Týkalo se to i NortonLifeLocku. Ve srovnání se situací před rokem je však prakticky na svém, což potěší zakladatele Avastu Pavla Baudiše a Eduarda Kučeru, kteří většinu peněz za své dítko dostanou právě v jeho akciích.

Že se riziko plynoucí z postupu antimonopolních orgánů nevyplatí podceňovat, ukazuje řada zmařených akvizicí, z nichž vyniká nedávná stopka pro čipový gigant nVidii, která chtěla získat britského tvůrce architektury procesorů ARM. Tu zastavil právě odpor regulátora.

Ovšem Avast, při vší úctě k jeho úspěchům i faktu, že dokázal spolknout další českou antivirovou veličinu AVG, nemá zdaleka takový vliv na celý obor. Pod lupu Britů se dostal nejspíš kvůli tomu, že své akcie uvedl na londýnskou burzu. Akcionáři, kteří tyto okolnosti dobře vyhodnotili a udrželi nervy na uzdě, mohou slavit.  Stejně tak ti, kdo všechny tahanice „prospali“, i to tentokrát zafungovalo na jedničku.