První zářijový den vypukne už druhé kolo výjimečného pardonu, ve kterém dostávají dlužníci vůči státním podnikům a institucím šanci zbavit se dluhů a exekucí. Opakování tříměsíční akce, která se poprvé konala od loňského konce října, schválila na jaře vláda a poté i parlament a prezident.

První kolo totiž zcela nesplnilo očekávání. Podle odhadů expertů se při něm mohly pouhým splacením základního dluhu, takzvané jistiny, zbavit i všech návazných penále a úroků až statisíce lidí. Konečný počet dlužníků zbavených exekucí ale byly nižší desítky tisíc. Důvodem bylo slabé povědomí o amnestii i řada nejasností kolem jejích pravidel.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Výsledkem debat mezi politiky a experty jsou proto pro druhé kolo tři zásadní změny. Hlavní je, že exekutor nyní bude muset odpovědět dlužníkovi na jeho žádost do 15 dnů, což zamezí často neúměrnému prodlužování procesu.

Druhou pozitivní změnou je podle dluhového experta Člověka v tísni Daniela Hůleho, že u exekucí, které jsou vedeny jen pro dlužné příslušenství (součet penále a úroků), se bude základní dluh (jistina) považovat za již uhrazený, a exekuce proto bude ukončena. „To se může týkat řady exekucí pro dlužné penále na zdravotním pojištění,“ píše na stránkách organizace Hůle.

Třetí z nejpodstatnějších změn nepotěší dlužníky, jde naopak vstříc exekutorům. Platba exekutorovi bude teď dvojnásobná, z 908 korun vzroste na 1815 včetně daně z přidané hodnoty.

Exekutoři a advokáti jsou roztrpčení

Analytik Člověka v tísni David Borges ale také upozorňuje, že nevýhodou současného načasování akce je vysoký růst cen. Inflace dosáhla v červenci 17,5 procenta, a ČNB navíc předpovídá, že růst bude pokračovat i na podzim. „Schopnost dlužníků najít prostředky na splacení jistiny se tak bude snižovat,“ uvedl pro HN .

Na druhou stranu lze díky předchozímu kolu očekávat lepší informovanost veřejnosti. „Důležité je také vysvětlení situace kolem zdravotních pojišťoven, tedy že penále je jednoznačně příslušenstvím. A také vyjasnění, že si exekutor nesmí nad poplatek 1815 korun účtovat žádné další náklady,“ říká Borges.

Naráží tak na přístup Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která zpočátku přičítala nezaplacené penále k základnímu dluhu, což byla pro mnoho dlužníků bariéra pro využití akce. Podobně si někteří exekutoři účtovali více peněz než 908 korun včetně DPH, na něž měli na úhradu nákladů v rámci milostivého léta nárok. HN popsaly konkrétní případ pražského exekutora Juraje Podkonického, který inkasoval dvojnásobek nákladů u vymáhaných pokut, jež udělil pražský dopravní podnik černým pasažérům.

Právě kontrolu na úřadě Podkonického minulý týden na Twitteru oznámilo ministerstvo spravedlnosti. Čeho konkrétně se týká, ale resort nesdělil. „Můžeme pouze potvrdit, že byla zahájena. Po jejím ukončení budou média o výsledku informována,“ uvedla na dotaz HN Markéta Poslušná z tiskového odboru ministerstva.

Zatímco většina expertů z neziskových organizací, ale i politiků pokračování akce vítá, exekutoři i advokáti, tedy ti, které vymáhání dluhů živí, jsou roztrpčení. Není divu, z tisícových sum, jež za úkony při každé jednotlivé exekuci mohli účtovat, zbývá při milostivém létě jen 1815 korun pro exekutory a nula pro advokáty.

Obě profesní skupiny míní, že jim bylo uzmuto právo dostat za svoji práci řádně zaplaceno. Obávají se také, že lidé budou, pokud se takto snadno zbaví dluhů, čím dál méně zodpovědní. Prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík poukazuje i na podle jeho názoru slabou úspěšnost akce. „Během prvního milostivého léta se povedlo soudním exekutorům zastavit necelých 50 tisíc exekucí, autoři přitom počítali s více než milionem,“ poznamenal.

Kolik lidí se v prvním kole oddlužilo, není dodnes jasné. Exekutoři uvádí, že ukončili 42 tisíc exekucí a dluhů se zbavilo 15 tisíc lidí. Experti Člověka v tísni však tvrdí, že jich bylo podstatně více.

Fakt je, že jen u pražského dopravního podniku a VZP, dvou firem, kde vstoupilo do milostivého léta nejvíce lidí, bylo oddlužených skoro 28 tisíc. Někteří z nich ale mohli mít dluhy u obou společností. „I při započtení překryvu je z těch dat zřejmé, že milostivé léto využilo u obou firem přes 25 tisíc lidí. Věřitelů bylo přitom daleko více,“ upozorňuje David Borges. Svoji analýzu zveřejnily v květnu i HN a podle ní využilo pardon asi 30 tisíc lidí. Jaký úspěch přinese nyní, si zatím netroufá odhadnout nikdo.

Výrazná informační kampaň

Jisté je, že na dlužníky zacílí výraznější informační kampaň. Člověk v tísni například na speciální webové stránce Milostivéléto.cz nabízí online exekučního poradce, milostivé léto propaguje i na sociálních sítích, prostřednictvím svých dluhových poraden, mobilních poradců, dluhových linek a videolinek. „Oslovujeme dopisem také obce a kraje a doporučujeme jim, aby vybídly své dlužníky k využití akce. Pořádáme videoworkshopy pro úřady práce, dopisem vybízíme k aktivaci svých lidí zaměstnavatele, distribuujeme letáky, jednáme o jejich umístění na poštách,“ uvádí Borges.

Organizace zřídila už pro první kolo sbírku SOS Milostivé léto, kam bude i teď možné přispět lidem, kteří na splacení jistiny nemají. Za necelé tři měsíce se ve sbírce sešlo téměř 17 milionů korun, jež nakonec pomohly 245 lidem smazat dluhy celkem za více než 100 milionů.

Lidem už radí i v 66 poradnách Charity České republiky. Informační kampaň na svých webových stránkách, sociálních sítích i na pobočkách chystá také státní VZP. „Vytvoříme zcela novou stránku, která klienta provede celým procesem oddlužení intuitivně a návodně,“ sděluje mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

V Brně začnou s kampaní 1. září. „Využijeme i novinovou inzerci a reklamní plochy v šalinách, městský Metropolitan a plátky městských částí. K zapojení chceme přizvat také potravinové řetězce, nemocnice a zdravotnická zařízení,“ řekl ČTK náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Hradec Králové už informoval, že plánuje pardon rozšířit i na dlužníky, kteří městu dluží na nájmu či službách s užíváním bytu, ale ne v režimu exekuce. Pražský dopravní podnik na e-mailem zaslané dotazy do uzávěrky vydání neodpověděl.

Do akce se podobně jako v prvním kole hlásí i některé polostátní či zcela soukromé podniky. „Plánujeme upozornit naše exekutory, aby vyšli zákazníkům vstříc, a informace jim budeme poskytovat na webu i v našich call-centrech a zákaznických centrech,“ říká mluvčí ČEZ Alice Horáková.

K prvnímu kolu milostivého léta se připojily i finanční skupiny Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta Money Bank či PPF (Home Credit, Air Bank). Ty však mnohdy, jako například Home Credit či Moneta Money Bank, podmínky akce upravovaly a nabídly ji jen části dlužníků. Svoji účast ve druhém kole zatím HN potvrdila Česká spořitelna. Využít akci znovu ale zvažuje i Komerční banka a další finanční ústavy.

Zajímají vás další dobré články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, k jehož odběru se můžete zdarma přihlásit.