Softwarová společnost Abra, která se zaměřuje na vývoj systémů pro řízení podniků, má nového majoritního vlastníka. Osmdesátiprocentní podíl získala německá investiční skupina Elvaston Capital, která v Německu, Rakousku a Švýcarsku investuje do softwarového odvětví. Dosud měla pod sebou firmy se zhruba dvěma tisíci zaměstnanci a obratem v přepočtu osm miliard korun. Nákup české společnosti je pro ni první vstup do středoevropského prostoru. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na straně prodávajících stál s největším čtyřicetiprocentním podílem zakladatel Abra Software Jaroslav Řasa a spolu s ním dalších šest spoluvlastníků. „Nehledali jsme penzi, takže jsme odmítali nabídky na prodej celé firmy. Uvažovali jsme také o vstupu na burzu, ale ten nám nakonec nepřišel jako vhodný. Získáte peníze, ale nic moc navíc. Lepší je najít strategického partnera, který společnost posune, což se nám podařilo,“ uvedl pro HN Jaroslav Řasa.

Cenu ani jedna strana nekomentuje, podle odhadu HN konzultovaného s experty v oboru mohla mírně překročit jednu miliardu korun. Abra Software měla loni tržby 380 milionů korun, zhruba 200 pracovníků a ziskovost přesahovala deset procent. „Obchod jsme domlouvali několik měsíců a prodávali jsme za předválečnou valuaci,“ dodal k ocenění Jaroslav Řasa s odkazem na pokles cen technologických firem po útoku Ruska na Ukrajinu. 

Abra spolu s novými penězi a know-how z Elvaston Capital plánuje další expanzi, a to především na západoevropské trhy. Zároveň se Abra začne dívat po tuzemských firmách, které by mohly rozšířit či doplnit její služby. „Získali jsme úspěšný a dynamický technologický dům se sídlem v Praze, který bude základnou našich aktivit v Česku s cílem působit na evropských trzích,“ komentoval akvizici Oliver Thum, výkonný partner skupiny Elvaston Capital. V hledáčku tak primárně nejsou konkurenti Abry, ale spíše firmy, které mohou na její byznys navazovat a tím zvětšit řetězec dodávaných služeb. 

„Držíme se filozofie, že 1 + 1 mají být 3. Čehož jen převzetím konkurenta nebo vstupem na nový trh obvykle nedosáhnete. Hledáme proto synergie, které byznys násobně zvětší,“ říká Martin Jirmann, výkonný ředitel Abry. Jaroslav Řasa spolu s ním a Monikou Vondrákovou, členkou úzkého vedení společnosti, firmou před sedmi lety výrazně zatřásli, vytyčili jí novou strategii a vizi a ta se vstupem zahraničního partnera do jisté míry splnila.

„Když jsem přišla do firmy, chyběla jí srozumitelná vize a byla příliš inženýrská. To jsme změnili, podařilo se nám vstoupit na švýcarský trh a vlastně i díky tomu jsme teď získali zkušeného partnera, který oceňuje nejen naše znalosti, ale také firemní kulturu,“ dodává Monika Vondráková, která je také životní partnerkou Jaroslava Řasy.

Vznikla totiž nová společnost Abra Investment, která v Abra Software stále vlastní pětinu. Jejími majiteli jsou lidé, kteří měli v softwarové firmě většinu – především Jaroslav Řasa, Petr Vacek a Petr Kuchař. Finální rozložení sil v Abra Software je tedy 80 procent ve prospěch Němců a 20 procent má Abra Investment. Poměr se do budoucna může měnit podle uskutečněných investic.

Současný management v hlavním složení Řasa, Vondráková a Jirmann každopádně zůstává na svých místech a firmu bude dál řídit. A kormidlovat hlavně směrem na Západ. Proč západoevropské trhy? „Cítíme, že je tam vyšší přidaná hodnota, že je umíme obsloužit dobrým poměrem ceny a výkonu a také, že je tam naše branže už trochu ospalá. Zakladatelé tamních úspěšných firem začínali v osmdesátých letech, tedy o trochu dříve než my, ale zase jsou o to starší a zvolňují či firmy prodávají. Toho chceme využít, jsme dravější,“ doplňuje Jaroslav Řasa. Trhu informačních systémů v Česku dnes dominuje SAP, dvojkou je Asseco Solutions a trojkou Abra. Zatímco za Asseco stojí polský kapitál, Abra dostává nový vítr a know-how z Německa.