Mezi byznysmeny, kteří se rozhodli v nadcházejících prezidentských volbách podpořit Petra Pavla, je několik výrazných pojítek. Jde většinou o selfmademany, tedy podnikatele, kteří peníze vydělali bez privatizace a dědictví. Často pocházejí z technologické branže a patří do žebříčků nejbohatších Čechů. Spojují je také filantropické aktivity a dlouhodobý zájem o téma demokracie. A v mnoha případech jde o tytéž lidi, kteří v minulých prezidentských volbách podporovali ve druhém kole Jiřího Drahoše.

A také jsou to bez výjimky muži. Patří sem Libor Winkler z investiční skupiny RSJ, zakladatel výrobce lůžek Linet Zbyněk Frolík, dvojice investorů z Pale Fire Capital Dušan Šenkypl a Jan Barta, majitelé Livesportu Martin Hájek a Jiří Mareš, zakladatel Eurowagu Martin Vohánka, šéf společnosti Siko Tomáš Vala, zakladatel Mall.cz Ondřej Fryc či Jaroslav Beran z Tipsportu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Není tajemstvím, že jsem v minulých volbách významně finančně podporoval Karla Schwarzenberga a Jiřího Drahoše. Už tehdy bylo hlavní motivací podpořit kandidáty s jasnou demokratickou a evropskou orientací bez jakéhokoliv pošilhávání po Rusku a Číně,“ říká Winkler a Šenkypl se přidává: „Pavlova vazba na NATO a prozápadní směřování jsou garance toho, že na základě ekonomických zájmů některých skupin nebude naše zahraniční politika a směřování manipulováno východním směrem, jak se to stalo u posledních dvou prezidentů.“

Už žádné karikatury

Podobně mluví i ostatní. V jejich vyjádřeních pro HN se opakuje, že u generála ve výslužbě vidí vedle jeho „atlantického směřování“ i osobní integritu, jednání na úrovni a racionální uvažování. Zároveň podle nich působí jako kandidát akceptovatelný velkým množstvím voličů, zejména ve druhém kole.

„Považuji za naprosto nezbytné, aby nás budoucí prezident skutečně reprezentoval. Aby skončilo období, kdy na Hradě vládne podivná společnost, která řeší jen vlastní zájmy a problémy. Mezi kandidáty a kandidátkami jsem nenašel nikoho jiného, kdo by mé představy splňoval,“ poznamenal Beran, jeden ze spolumajitelů sázkové kanceláře Tipsport, a zdůraznil, že jde o jeho osobní aktivitu a firma zůstává zcela apolitická.

Kdo stojí za dalšími kandidáty

Danuše Nerudová
Mezi nejvýznamnější dárce bývalé rektorky Mendelovy univerzity v Brně patří s dvěma miliony korun společnost Inexad, mimo jiné provozovatel hračkářství Hamleys. Po milionu poslali investor Jiří Hlavenka a bývalá šéfka společnosti Deloitte Diana Rádl Rogerová, necelý půl milion spolumajitelka společnosti Profimed Alexandra Kala. Mezi přispěvateli jsou i brněnští podnikatelé Václav Muchna, Karel Obluk a Oliver Dlouhý.

Josef Středula
Odborářský předák je co se týče podpory byznysu mimo hru. „Zatím bohužel žádného velkého partnera z řad českých podnikatelů oznámit nemůžeme. Ale oslovujeme, jednáme,“ řekl šéf Středulovy prezidentské kampaně Miroslav Sklenář.

Marek Hilšer
Nestraník a člen senátorského klubu STAN zatím nejvyšší částku od jednotlivého dárce eviduje na deseti tisících korun. „Nestojí za mnou nikdo. Nevylučuji, že v průběhu kampaně někdo nepřispěje. Preferuji občanské sponzorování politiky a příspěvek na politickou činnost, díky nimž mohu být nezávislý,“ řekl Hilšer.

Karel Janeček
Podnikatel, matematik a filantrop má transparentní účet zřízený, ale mimo peníze, které tam vložil sám, je na něm jen několik darů vesměs v řádech stokorun. „Neusiluje o žádné sponzorské dary. Naopak, je pro něho důležité, aby zůstal nestranným. Když mu někdo peníze pošle, tak je na účtu do skončení kampaně nechá a pak je pošle do nadací na charitativní dary,“ uvedla mluvčí Janečkovy prezidentské kandidatury Nikol Klevcovová.

Tomáš Březina
Zakladatel a bývalý vlastník betonářské společnosti Best na transparentní účet od jeho spuštění letos v červnu přijal 7,5 milionu korun. Jde prakticky výhradně o peníze, které poslal sám sobě. Mimo jeho jména lze mezi podporovateli nalézt už jen tři drobné dárce, kteří dohromady přispěli necelými čtyřmi tisícovkami. „Kampaň si platí sám, aby nebyl osočován, že je něčí loutka. Je připraven dát do toho ze svého částku na úrovni zákonného limitu,“ uvedl ředitel Březinovy kampaně Jaroslav Navrátil. Limit je 40 milionů Kč do prvního kola prezidentské volby a dalších 10 v případném druhém.

Karel Diviš
Programátor a bývalý sportovní redaktor České televize za sebou žádné významné podnikatele nemá. „Až na drobné výjimky příspěvků v řádech několika tisíc korun si velice skromnou kampaň (z pohledu jiných kandidátů) platím sám,“ řekl Diviš, zakladatel firmy IDC-softwarehouse, která uvedla na trh portál Letuška.cz.
Ondřej Leinert

S Beranem souzní i ústecký podnikatel a investor Martin Hausenblas, jenž stojí například za společnostmi Liftago či Malfini. „Ty dvě karikatury, co nastoupily po Václavu Havlovi, mi působily utrpení. Generál Pavel je občanský kandidát, má potřebné zkušenosti a osobnostní profil, navíc je přijatelný pro širokou populaci,“ říká Hausenblas s tím, že se zavázal uhradit jedno procento nákladů na kampaň a nasbírat jedno procento podpisů potřebných k účasti v prezidentské volbě.

Pavel jako nezávislý kandidát potřebuje minimálně 50 tisíc podpisů občanů. Na začátku září při oznámení kandidatury měl zhruba polovinu. Tehdy za ním na vystoupení u Písecké brány několik podnikatelů stálo, vedle Hausenblase a Šenkypla například i Leon Jakimič, zakladatel sklářské společnosti Lasvit, a Michal Nýdrle, který vybudoval a prodal reklamní agenturu Kindred. Jeho manželka Pavla je volební manažerkou Pavlova štábu.

Nýdrle zatím poslal na Pavlovu kampaň půl milionu korun, stejně jako Hausenblas či Václav Muchna a Martin de Martini, spolumajitelé tiskařské společnosti Ysoft. Muchna kvituje, že příspěvek jednotlivce nesmí přesáhnout tři miliony korun. „Generál se snaží financovat kampaň z mnoha zdrojů a pojišťuje si tím, že nemusí být nikomu extra zavázaný,“ tvrdí Muchna. Blíž k maximální hranici se dostali Winkler, Šenkypl i jeho kolega z Pale Fire Capital Jan Barta – ti poslali 1,5 milionu korun. V pondělí odpoledne na Pavlově transparentním účtu jako suma příjmů svítila částka 13 milionů korun.

Pavel vyhlásil, že nepřijme peníze od „osob spojených s divokou privatizací, tunelováním a jinými nekalými praktikami v uplynulých 30 letech“ ani od osob či společností z oborů napojených na strategické rozhodování státu, jako je například energetika, zdravotnictví či zbrojní průmysl. Stopka prý platí i pro „kohokoliv, kdo by si chtěl potenciálně kupovat budoucí vliv pro své podnikání nebo vlastní ekonomické, politické a jiné zájmy“.

Největší favorit prezidentských voleb měl se všemi zmíněnými podnikateli osobní schůzku, aby jim představil svoje vize. Naopak se podle informací HN  důsledně vyhýbá jakémukoliv spojení s velkými finančními skupinami v zemi. „Jde o oboustrannou důvěru – jak v generála Pavla, tak i v jeho podporovatele. Jejich kredibilita je pro kandidaturu klíčová,“ říká Tomáš Richter, který v Pavlově štábu působí jako hlavní spojka s byznysem. Richter je hoteliér a bývalý předseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.  

Příběh naší země

Petr Pavel byl před listopadem ´89 členem komunistické strany a studoval Vojenskou akademii Antonína Zápotockého v kurzu pro pracovníky vojenské rozvědky. Tato jeho minulost i to, jak ji vysvětluje, budí v části veřejnosti rozpaky. U byznysmenů, kteří ho podporují, ovšem našel porozumění. „Jeho životní příběh pro nás ztělesňuje příběh naší země. Nutnost se vypořádat s režimem minulým, ale zároveň uspět v západním světě,“ říká Nýdrle.

Podle Winklera si Pavel musel vlastní minulost v porevoluční vojenské kariéře odpracovat. „I upřímné přiznání chyby se počítá, což samozřejmě musí být doloženo konkrétními skutky, které v životě udělal,“ říká a Beran ho doplňuje: „Pokud splňoval nároky na jednoho z nejvýš postavených představitelů NATO, mohl by snad vyhovovat i nám. Řešit u něj 30 let starou historii považuji pouze za zástupný problém v boji o Hrad.“

U části podporovatelů převládá čistě pragmatický postoj. „Není dokonalý, ale jednoznačně nejlepší ze všech kandidátů,“ říká například Jakimič z Lasvitu. Podnikatel v zemědělství Petr Krogman, který také stojí za Pavlem, dodává: „Připadá mi jako nejrozumnější kandidát pro Česko. Myslím, že jeho kontakty z nejvyšších vojenských pozic budou pro nás všechny ještě užitečné.“

Ne všichni byznysmeni jsou ale tak smířliví. Jeden z českých miliardářů, který si nepřál být jmenován, na svém soukromém profilu na sociálních sítích opakovaně psal, že by bylo hezké nemít více než 30 let po revoluci za prezidenta aparátčíka generála. Na Twitteru proti Pavlovi veřejně vystupuje například i investor a bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra.