Zatímco Česko jako celek stahuje z hlediska ekonomického rozvoje ztrátu na průměr států Evropské unie, o Karlovarsku a Ústecku platí opak. Tyto regiony stále více zaostávají, a to dokonce nejvíce v rámci srovnatelných oblastí v EU. Vyplývá to z dat, která tento měsíc zveřejnil Evropský výbor regionů, tedy poradní orgán unie. „Oba kraje se v rámci EU ekonomicky vyvíjí vůbec nejhůře ze všech regionů ve střední a východní Evropě,“ říká ekonom Petr Zahradník z České spořitelny, který data pro HN analyzoval.

Karlovarský a Ústecký kraj pro účely čerpání peněz z evropských fondů společně tvoří region Severozápad. A právě ten je na tom v posledních letech z hlediska dohánění průměru unie vůbec nejhůře ze všech bývalých komunistických zemí, které vstoupily do EU po roce 2004. Hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje v regionu Severozápad jen něco málo přes 60 procent průměrné úrovně EU. Ještě v roce 2009 to přitom bylo téměř 70 procent.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zatímco všechny ostatní české regiony dohánějí průměrnou úroveň unie, Karlovarsko a Ústecko naopak ztrácejí – relativně tedy chudnou. Totéž platí jen o dalších třech regionech ve střední a východní Evropě – o dvou chorvatských a jednom slovenském. Ale v žádném z nich není negativní vývoj tak dramatický jako v českém regionu Severozápad. Ten, jak zdůrazňuje Zahradník, relativně chudne vůbec nejrychleji.

„Případ tohoto regionu jasně ukazuje, že nedělat nic navíc je faktickou cestou k zaostávání,“ říká Zahradník. Zatímco v devadesátých letech se na Ústecku i Karlovarsku poměrně hodně investovalo, od začátku milénia platí pravý opak. „Odvaha restrukturalizovat stávající, především průmyslovou bázi byla velmi omezená,“ dodává ekonom. Oba regiony navíc podle něj nedokázaly dostatečně využít svých předností, jako je lázeňství či turistický ruch na Karlovarsku nebo zemědělství či výroba lodí na Ústecku. A zatímco Ústecko už úroveň své infrastruktury zlepšilo, Karlovarský kraj stále trpí nedokončením dálnice D6 a „zoufalým železničním spojením s Prahou“. Chybí mu taky univerzita, která by vzdělávala místní elity, jež by pak měly motivaci v kraji zůstat.

„Region Severozápad je nyní v situaci, kdy je zapotřebí v řadě věcí zasáhnout, neboť jejich ponechání osudu nepovede k vyřešení problémů, ale k jejich dalšímu prohloubení. A obávám se, že tohoto zásahu už nyní není schopna ani politická reprezentace obou krajů,“ tvrdí Zahradník. Podle něj by tak měl mnohem větší roli než dosud sehrát stát – první pozitivní kroky přitom už Zahradník vidí v rámci nového nastavení čerpání peněz z evropských fondů.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Například hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) negativní hodnocení vývoje regionu odmítl: „Já si naopak myslím, že za poslední rok dva se vyvíjíme rychleji, než si kdo myslí.“ Schiller nicméně připustil, že oba kraje jsou na tom špatně z pohledu životní úrovně na obyvatele. „To samozřejmě ano, protože tu máme velké sociální problémy, které financujeme z možných a nemožných zdrojů ve státní správě,“ poznamenal hejtman. Ústecký kraj podle něj navíc stárne více než ostatní regiony s mladšími generacemi.  „Takže jsme na tom nejhůř, ale nesouhlasím s tím, že bychom se vyvíjeli nejhůř ve střední Evropě,“ doplňuje Schiller.  

Kraj podle něj provádí mimo jiné změny ve školství a chce přitáhnout další generace k novým typům vzdělávání. „My máme největší problém s tím, že tady nejmladší generace vystudují a pak utíkají do jiných krajů, právě kvůli těm sociálním problémům, které nechtějí řešit, ale chtějí žít, chtějí se bavit a mít kulturu a to bohužel nabízejí jiné kraje a města, když to nejsme schopni poskytnout my,“ domnívá se Schiller.  

Například s rekvalifikacemi, ale také s výrazným navýšením investic do vědy a inovací mají aktuálně oběma regionům pomoct evropské peníze. Právě výdaje na tyto oblasti jsou totiž na Ústecku a Karlovarsku vůbec nejnižší ze všech českých regionů, ukazují data Evropské komise. 

O tom, že reprezentace obou krajů situaci nezvládnou řešit samy, přitom mluví kromě Zahradníka i další odborníci. „Politická reprezentace tam netáhne za jeden provaz. Prostředků z evropských fondů bylo dost, ale nevyužila je tak dobře, jak mohla. Třeba v Moravskoslezském kraji, který taky měl velké problémy, to je mnohem lepší,“ řekl HN mimo záznam zdroj z evropských institucí, který se využití evropských fondů v Česku věnuje.

Zatímco v Ostravě vznikla například řada firem podnikajících v oblasti IT, o regionu Severozápad to neplatí. Na druhou stranu, tento region se už například díky odhaleným podvodům s čerpáním peněz z evropských fondů vymanil z korupční pověsti. „Už se nerozkrádá, jako se rozkrádalo v regionálních programech, jako byl Severozápad. K chybám dochází, ale není jich moc a jsou to opravdu chyby, ne podvody. V Evropské komisi je s Čechy velká spokojenost,“ řekl HN mimo záznam zdroj z komise, který se tématem zabývá. Česko ale podle něj stále má rezervy, například z hlediska schopnosti vymyslet opravdu smysluplné projekty, které by se z evropských fondů měly zaplatit.

Evropská komise chce Ústecku a Karlovarsku pomoci mimo jiné tím, že zaplatí vznik analýzy, která by ukázala, jak zefektivnit čerpání dotací, jež mají tyto regiony k dispozici. Studie by také měla říct, jak by se severozápadní Čechy mohly konkrétně poučit od Moravskoslezského kraje, kterému se daří výrazně lépe. Zadávací dokumentaci pro tuto analýzu mají HN k dispozici. 

S přispěním Veroniky Capákové

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.